Millaset on portugalilaisen filologian pääsyvaatimukset..? Missä yliopistoissa voi opiskella portugalia..? :)
Portugalilainen filologia! ?
Nimetön
3773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helsingin yliopistossa voi opiskella portugalilaista filologiaa sivuaineena. Opinto-oikeutta haetaan tasokokeella.
"Portugalista voi suorittaa 25 op:n laajuiset perus- ja 45/35 op:n laajuiset aineopinnot. Erityistä hyötyä opinnoista on romaanisten kielten opiskelijalle, mutta oppiaine sopii sivuaineeksi myös muille laajaa kielitaitoa haluaville. Portugalin opiskelijoiden määrä on kasvanut tasaisesti viime vuosina. Koulutus antaa opiskelijalle mahdollisuuden valmistua monen eri ammatin harjoittajaksi. Opettajaksi ja kääntäjiksi aikoville on omat erilliset suuntautumisvaihtoehtonsa."
http://www.helsinki.fi/romaanisetkielet/opiskelu/portugali.htm
kiitos! voiko portugalia opiskella pääaineena..? :)
Portugalilainen filologia on mahdollista vain sivuaineena ja ainoastaan siis Helsingin yliopistossa. Eli sinun täytyy ensin hakea pääaineeksi jotain muuta, jotta voisit hakea portugalin sivuaineoikeutta. Portugalista voi kyllä tehdä kandintutkinnon ja voihan Portugaliin tai Brasiliaan lähteä vaikka vaihto-opiskelijaksi.
Tässä Helsingin yliopiston humanistisen tiedekunnan pääaineet:
http://www.helsinki.fi/hum/opiskelijavalinnat/valintakokeet/oppiaineet/index.htm
Voit tietysti hakea johonkin muhun tiedekuntaan ja hakea sitten portugalia sivuaineeksi. Eli mikään pakko ei ole lukea muuta kieltä pääaineena. Joka tapauksessa kielikeskuksessa on kursseja tarjolla (myös muissa Suomen yliopistoissa), mutta sivuaineena siis vain Helsingissä. Jos kaipaat sitä pääaineeksi, kannattaa suunnistaa ulkomaille :)
http://www.helsinki.fi/romaanisetkielet/pdf_laitos/portugali_rakenne.pdf