Peugeot putosi top-tenistä.

Koska tämä on sattunut aikaisemmin? Siitä saattaa olla yli 20 vuotta. Vaikka Peugeotilla on mahdollisuus ohittaa Nissan ja Citroen jo helmikuun rekisteröintitilastoissa, niin kilpailu markkinasijoituksista tulee olemaan armoton.

Syitä on useita. Osa on menettänyt uskonsa merkin laatuun, osa taas ei pidä siitä, että 308 on kuin suurennettu painos 207:stä. Mihin on kadonnut kaikki rohkeus? Jos 407 sai palautetta liiallisesta uskaliaisuudesta ulkonäkönsä suhteen, niin pitikö nyt lähteä päinvastaiselle linjalle? Renault on sortunut samaan virheeseen. Uusi Laguna saattaa olla hyvä auto, mutta suunnittelijat ovat tehneet sen keulasta niin persoonattoman, että auto saattaa jäädä liikkeeseen seisomaan vain siksi, ettei kukaan kiinnitä siihen mitään huomiota.

Lisäksi pientä huomautettavaa Peugeot-myyjille varsinkin pääkaupunkiseudun eräässä liikkeessä. Kun jokuset ihmiset vaivautuivat tulemaan katsomaan ensiesittelyn yhteydessä uutta 308:aa, niin myyjät eivät reagoineet millään tavalla asiaikkaisiin, vaan jatkoivat omaa hauskanpitoaan ikäänkuin olisivat viettäneet vapaa-aikaa. Erään rouvan kuulin sanovan miehelleen. "Mennään pois, ei meitä täällä palvella!"

Jos myyntityöskentely jatkuu yhtä innokkaana, niin Peugeotin alamäki vauhdittuu entisestään ja leijona-vaihtoautot lisääntyvät muiden merkkien myymälöissä.

En silti toivoisi näin tapahtuvan, sillä Peugeot on sympaattinen automerkki, jonka parissa olen viettänyt pitkät tovit. Joten ottakaa itseänne niskasta kiinni Peugeot-myyjät, tehkää miehen tai naisen työ ja myykää autoja silloin kun joku niitä haluaa!

6

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiasta..

      407 kun tuli markkinoille, niin pidin kovasti tästä isosta leijonan kidasta keulassa, näytti jotenkin urheilulliselta ja agressiiviselta. Ilmeisesti positiivista palautetta tullut muualtakin, koska tämän jälkeen facelift 307, 207 ja uusi 308 jne. samalla keulailmeellä.
      Itseasiassa esim 207:aa ja 307/308 ei edes kaukaa katsottuna erota kunnolla edes toisistaan.
      Voiskohan tässä olla jo kyse kyllästymisestä, koska kaikki mallit rupeavat näyttämään samalta.
      Uuden pösö mallin tullessa ulos koetaan se jotenkin jo ennestään tuttuna neutraalina. Ei herätä enää kiinostusta. Tässä oma mielipiteeni. tiedä mitä muut on mieltä?
      Mutta omasta mielestä pösöt on kyllä ihan ok:n näköisiä autoja. Esim. citikat eikä rellut mielestäni ole muotoilultaan samaa tasoa. Makuasioita tietenkin. Mutta siis uusia "muotteja" pösöille kuitenkin kaipaisin...

    • QASHQAI

      Peugeotissa liian pieni maavara.

    • voi tietenkin

      käydä syvällisiäkin pohdintoja, mutta raaka tosiasia on se, että Peugeot 308:aa ei ole saatu Suomen toimituksiin riittävästi eikä toivotulla nopeudella, Keski-Eurooppa on etusijalla. Euroopassa 308:aa myytiin syksyllä parissa kuukaudessa runsaat 100 000 kpl ja vasta kun kevään aikana Euroopan tärkeimpien markkinoiden myynti ylittää 500 000 kpl toimituksia mm. Suomeen lisätään. Jo tässä vaiheessa Suomessa myydytkin runsaat 400 kappaletta toimitetaan kun saadaan ja nyt kauppoja tekevät saavat autonsa vasta alkukesästä eivätkä ne näy siksi tilastoissa. Peugeot 307 on jäämässä pois valikoimasta.
      Vuonna 2007 Peugeot 207 oli Euroopan myydyin automalli.

      • 3088

        Ostin 308 ja toimitusaika on 2vko. Mitä ei saa ???


      • vähän
        3088 kirjoitti:

        Ostin 308 ja toimitusaika on 2vko. Mitä ei saa ???

        lisää varusteita ja erikoisempaa väriä tai sellainen versio, jota ei ole varastossa tai maahantuojan varaamana tulossa Suomeen. Toimitusaika 3 - 4 kuukautta. Esittelyautoja saattaa saada hyvinkin nopeasti.


      • löytyy lisää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      193
      8320
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      23
      6047
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      169
      5699
    4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      15
      3377
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      82
      2957
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      291
      2620
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      178
      2529
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      617
      2373
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      89
      2189
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      75
      1280
    Aihe