Patteri muualle kuin ikkunan alle?

ylös vai alas

Taidan esittää viikon kysymyksen: lämpö nousee sähköpattereista yleensä ylöspäin ja säteilee tietenkin sivulle, joten onko ihan järjetöntä ajatella laittavansa patteri esim. vähän ylemmäs seinällä? Tai millaisia muita innovatiivisia ratkaisuja olisi nykyään olemassa, jos patteri ei mahdu ikkunan alle ja muu normaalikorkuinen seinätila on olematonta myös?

Kattolämmitystä mietimme, mutta tekisi mieli jättää vanhat kauniit kattopaneelit (tavallisesta poikkeavat) rauhaan ja lattialämmitys ei ko. tilaan sovellu. Joku ehdotti ilmalämpöpumpun sijoittamista keittiöön ja siten lämmittämään keittiötä, mutta kun ILP kierrättää ilmaa, niin samalla leviäisi kuulemma myös keittiön hajut ympäri taloa...lämmitysmuotoa emme ole vaihtamassa yhden tilan ongelman vuoksi.

6

4351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      .... kiinnitää ne patterisi vaikka katonrajaan - ja kärsiä sitten kylmästä "alakerrasta".

      Pattereita on saatavana hyvinkin matalaan tilaan vrt. maisemaikkunat, joiden alle asennetaan ai noin 20-30 cm korkeat patterit tai on niitä joskus laitettu jopa pystysuoraankin ikkuman viereen ( on kyllä kamala näky)

    • on hyvinkin

      matalia esim Elpan on 124 mm korkea. Tai sitten asennuta siihen ikkunan kohdalle kattoon kattolämmityspaneeli, yksi tuotemerkki on Elztrip. Kätevä vaihtoehto on myös ikkunalämmitys. Lämmittävässä ikkunassa lasi on pinnoitettu läpinäkyvällä, sähköä johtavalla kalvolla. Kalvoon johdetaan sähkövirta, jolloin se lämpenee. Rakenne on sellainen, että lämpöä ei juurikaan johdu ulos, vaan lähes kaikki säteilee sisälle.

    • nm hm

      Jos on matalaenergiatalo ja varsinkin matalaenergia-ikkuna, niin on aika sama mihin kohtaan huonetta lämpöä tuo, lämpö leviää nopeammin kuin ikkuna "tuottaa kylmää".

      Jos on "tavallinen" talo, niin kyllä ikkunoiden alle olisi hyvä lämmitystä saada edes vähän. Jos ei tarpeeksi matalaa mutta tehokasta patteria löydy, niin sitten pieni patteri ikkunan alla ja loput lämmitystehot jonnekin muualle huoneeseen.

    • noin keskimäärin

      a) Ikkunan viereen
      b) Ikkunan päälle
      c) Muualle huoneeseen (sisäseinälle)

      A olisi ihan toimiva ratkaisu, b ja c ei niinkään.

      Tavallisesta levyradiaattorista lähtee yli puolet lämmöstä säteilynä, joten ikkunan lähelle & matalalle sijoitettuna patteri kyllä lämmittää lattiaa ikkunan alapuoleltakin. Toki paras paikka olisi suoraan ikkunan alla, jolloin patteri torjuisi myös ikkunalta alas virtaavan viileän ilman.

      Aika paljon riippuu siitä, kuinka hyvin lämpöä eristävä ko. ikkuna on ja onko siihen integroitu korvausilman otto (karmirakoventtiili tms.).

      Tuota viileän ilman "valumista" voi sitten torjua jo ehdotetuilla matalilla pattereilla, jotka lienevät mallia konvektori eli niistä lämpöteho tulee enimmäkseen konvektiona (= lämmittää ilmaa).

    • lämmittimiä
      • löytyy...

        Jos ikkunan alla ei ole lainkaan tilaa seinällä, tai jos haluaa poistaa vedon tunteen ikkunan tai oven kohdalta, kannattaa harkita myös sähköllä toimivaa lämpömattoa. Löytyy ainakin Clas Ohlsonilta.
        Työläämpi ratkaisu on rakentaa lattialämmitys kyseisille paikoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe