Seai ibiza cupra diesel

onkohan kellään mitään havaintoa paljon tulisi veroa jos tollasen uuden toisi saksasta suomeen? päästöt taitaa olla 147g/100km. Kun eivät suomeen tuo tota mallia:(
1527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

oletettu suomi hinta * 147g/10 4=autovero, ja 1.22* alvi päälle.

Saksassahan se taitaa maksaa saman kuin cupra bensa, eli teoriassa uuden arvo pitäisi olla 23te. Eli
0.187*23t€=n. 4300€ autovero, ja siihen alv päälle 4300*1.22=5250€ verot kokonaisuudessaan. Ja jos suomi häviää elv oikeudenkäynnin, saa varmaan osan verosta saa takaisin.

Käytännössä kuitenkin saattaa käydä niin, että maailman paras tullimme ei oleta että koska cupra bensa ja diesel on oikeasti samanhintaisia niinkuin ulkomailla, vaan se vertaa tuota johonkin muuhun vähintään 160hp dieseliin suomessa. Vaihtoehtoja lienee vain Golf 2.0tdi/A3 2.0tdi ja BMW 120d, joten verot saatetaankin laskea 35 tonnin mukaan, eikä 23 tonnin. Lottoarvontaa on erikoismallien tuonti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seat kuski kirjoitti:

onkohan kellään mitään havaintoa paljon tulisi veroa jos tollasen uuden toisi saksasta suomeen? päästöt taitaa olla 147g/100km. Kun eivät suomeen tuo tota mallia:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu