Hakuapua

aukkoja sivistyksessä

Excel-sivuilla näyttää käyvän pätevää sakkia, joten rohkenen kysyä, miten ratkaisen seuraavan ongelman: Taulukossa yksi on solualue, johon kirjoitetaan tiettyjä arvoja. Vaihtoehtoisia arvoja on kymmeniä. Taulukossa kaksi on solu, johon tulisi saada tieto, että yhteen tai useampaan em. solualueen soluista on kirjoitettu jokin haluttu arvo. Tämä tieto tulisi olla esitettynä arvoilla 1 (tosi) tai 0 (epätosi).

5

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paavali50

      =JOS(LASKE.JOS(A:A;C6)>0;1;0)

    • aukkoja edelleen

      Ihan mukava kaava tuokin, mutta en näe siinä ratkaisua tähän ongelmaani. Taulukossa kaksi on vain yksi solu, jonka tulos olisi 1, mikäli yksi tai useampi ehdon täyttävä numero löytyy taulukon yksi solualueelta (esim. B6:C9). Muuten arvo olisi 0. Hakuehdot täyttäviä numeroita on kymmeniä.

      Toisaalta kaavaksi voisi käydä myös sellainen, että mikäli taulukon yksi solualueella B6:C9 on yksikin kelpoisuusehdon täyttävä tieto, taulukossa kaksi olevan tulossolun arvona olisi 1, muuten arvona olisi 0.

      • ..................

        =IF(SUM(Sheet1!B6:C9)>0;1;0)


    • Aukot pienenevät...

      Kumpikin kaavoista on hyödynnetty. Nokkela täytyy olla, että ymmärtää käyttää laskukaavaa, vaikka varsinaista laskutulosta ei haekaan ;)

      • Arrayhin haettavat luvut. Nyt "Tulos" taulukon soluun A1 vertailun tulos.

        taulukon moduuliin...

        Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
        Dim Laskuri As Long
        Dim Haettavat As Variant
        Dim Loydettysolu As Range
        Haettavat = Array(11, 22, 33, 44, 55)
        With ActiveSheet
        For Laskuri = LBound(Haettavat) To UBound(Haettavat)
        Set Loydettysolu = .Range("B6:C9").Find(What:=Haettavat(Laskuri), MatchCase:=True)
        If Loydettysolu Is Nothing Then
        Sheets("Tulos").Range("A1") = 0
        Else
        Sheets("Tulos").Range("A1") = 1
        Exit For
        End If
        Next Laskuri
        End With
        End Sub


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      399
      3032
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2279
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2219
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1897
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      168
      1419
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      3
      1287
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1079
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      38
      894
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      850
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      822
    Aihe