Ammattilainen voisitko kertoa mikä on hyvä ratkaisu erikoiseen tilanteeseen. Kyse on kellari kerroksesta jossa ulkoseinän (yhdestä nurkasta) läpi tulee vesi sisälle jossa se juoksee lattiata pitkin poistokaivoon. Vesi on tullut jo vuosia mitä se on aiheuttanut betoniseinälle? (tiedän se on märkä) Kannattaako edes ajatella saunan rakentamista kyseiseen tilaan jossa ei ole kunnon ilmastointiakaan? Mitä veden tulo aiheuttaa pohjarakenteille jos sisäpuolelle aukaistaa seinän vierusta? Onko edes järkeä ajatella että veden annetaan tulla sisäpuolelle ja vasta sitten johdetaan pois? En tarvitse ihmettelyjä enkä asiattomia kommentteja kyse ei ole omasta asiasta mutta nainen kun olen niin mielestäni järki puhe ei mene läpi tai sit en ymmärrä asiasta mitään. Siis voisiko joku minua ymmärtäväisenpi sanoa jotain
Apua vesi tulee sisään (ammattilainen auta)?
äly jättää
3502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
saakka tai sitten pitää ulkopuoli kaivaa auki, uusia salaojat ja laittaa patolevyt ja tarvittaessa bitumit ja sitten oikeat täytöt muurin viereen. Joskus tarvitaan pumppaamo kun kaato ei muuten riitä.
Kiitos vastauksesta noin olen asiaa ymmärtänyt. Jäikö tekstisi alkuosa pois? kiinostaisi koko vastaus.( Vesi on tullut vuosikymmeniä talon rakentamisesta asti ja siksi poistopumpulla varustettu kaivo on pitänyt tehdä koska siellä on lähde talon alla.Kuitenkaan toivoa ei talon suhteen ole menetetty mutta "järki" ehkä uskon että löytyy vielä ratkaisu.Tiedätkö antaako kunnan rakennusmestari neuvoja tai joku muu???
pois lyhyestä vastauksesta. Mutta jos se on ollut märkänä 40 tai 50 vuotta niin mihinkä se nyt pilaantuisi?
Mutta saunan ja muiden sisärakenteiden tekemistä välttäisin koska tilanne voi huonontua ellei tehdä ulkopuolelle korjauksia ja pidetä pohjaveden pintaa alhaalla pumppukaivon avulla.
Kyllä kunnan rakennusmestari neuvoo ilmaiseksi ainakin omassa konttorissaan. Joskus tekevät myös kotikäyntejä neuvontamielessä.