paljonkos maksavat

osinkoa,.,..,

per osake???

2

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SoliaTenera

      Osinko on 0,43 euroa/osake. Maksetaan joskus huhtikuussa, kun viimeistään 1.4.2008 on omistanut osakkeen ja sen voi myydä sitten 2.4.2008. Vuosituottoprosentti on reilun 8%:n päälle, mikä on oikein hyvää tasoa nykypäivänä.

      Osakkeen hinta kävi jossain 4,97 eurossa muutama päivä sitten, mutta on nyt 5,30 euroa. Ennen tilinpäätöksen julkistamista (helmikuun alussa) osakkeen hinta oli 6,20 euroa ja jos viime vuotinen ralli toistuu, se voi hyvinkin nousta sinne ja jopa yli.

      Osingon irtoamishetkellä kurssi yleensä putoaa osingon verran, mutta on vaikea sanoa putoaako se enemmän vai vähemmän. Ainakin islantilaiset ovat myyneet velaksi ostamansa osakkeet pikavauhtia pois tuloksen julkistamisen jälkeen (osinko ei ollutkaan niin hyvä kuin kuviteltiin) ja venäläiset taas ostaneet, joten noita osingon kyttääjiä ja sen jälkeen myyjiä ei pitäisi olla samoissa määrin mitä viime vuonna.

    • Anonyymi

      Hei.
      Holvi anonyymit, anonyymi kirjoittaa.
      Lapselleni omaa sukua Kekkonen ei Haukio suvun jäsenet suosittele ulkomailla opiskelua, työtä jne.
      Lentokoneen laskeutumis vaara, kaikki ei kotiin pääse.
      Eikä pääsyt kun Kekkonen henkivartija osuus Espanja oli Nivalan kautta jaossa Tölli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      57
      7199
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      20
      6168
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      27
      4599
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      231
      3832
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      31
      3090
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2786
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      14
      2535
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2431
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      2402
    Aihe