Mistä kasko luottotiedottomalle?

Paniikissa

Uhattiin tänään puhelimitse viedä auto. Olen maksanut kaksi vuotta osamaksuautoa ja seuraavat 2 vuotta olisi edessä. Luottotiedot menivät ja kasko on irtisanottu.
Vakuutusyhtiöitä soitin ympäriinsä ja kukaan ei myönnä minulle kaskoa. Joten mikä eteen? Maksajan nimissä pitää olla myös kasko. Voi että tätä tilannetta :(
Mitä teen? en halua menettää autoani.

8

12992

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietavainen

      IF:stä taitaa saada melko helposti kaskon vaikka luottotiedot ovat menneet. Tämä toki ei onnistu jos olet ifille velkaa eli kannattaa ottaa yhteyttä lähimpään asiamieheen ja kysellä asiaa.

      • että oli

        Karpon ohjelmassa juttua ja testiä mistä luottohäiriöinen sai vakuutuksen ja joko Tapiola tai Pohjola oli paikka josta sai...ei muista. Mutta ehkä saa jos hyvä ja pitkä asiakassuhde ja hoitanut vakuutusmaksut hyvin. Yksi tuttu menetti vjärjestelyn vuoksi luottotiedot ja ei hänellä vaikuttanut vakuutuksiin, ei koti-eikä autovakuutuksiin IFillä mitenkään. Sai vielä korvauksia kun tuli kotona iso vahinko.


    • vakuutusyhtiöissä suhtaudutaan penseästi maksuhäiriöisiin vakuutuksen hakijoihin eli heille ei myönnetä ainakaan ns. vapaaehtoisia vakuutuksia? Olen ymmärtänyt asiain laidan olevan näin, vaikka vakuutuksen ottaja olisi valmis maksamaan maksun etukäteen vaikkapa aina vuodeksi kerrallaan.
      Eikö siis yhtiö voikaan irtisanoa vakuutussopimusta vakuutuksenottajan maksulaiminlyöntien takia? Vastaavin tavoinhan käsittääkseni esimerkiksi lehtiyhtiö menettelee, jos asiakas ei maksa tilausmaksuaan: kyseinen julkaisu lakkaa tulemasta hänen postiluukustaan, ja puulaaki lisäksi karhuaa maksua sopimuksen perusteella jo toimitetuista lehdistä.
      Sovelletaanko vakuutussopimuksiin eri sääntöä kuin vaikkapa lehtitilauksiin?

    • if yhtiöstä

      Ei saa kaskoa if vakuutus yhtiöstä jos on merkintä!
      Eikä mistään muustakaan yhtiöstä!

    • saat

      Mulla oli auto kans rahoitus yhtiön nimissä ja siinä jossain vaiheessa tuli maksuhäiriö merkintä se ei vaikuttanut auton maksuun tai vakuutuksiin mitenkään. Eli eivät katkaissut niitä.
      Pari vuotta sitten vaihdoin auton uudempaan ja otin lisälainaa (senkin sain vaikka luottohäiriöissä oli merkintä mutta myös maksettu merkintä)
      Ja fenniassa mulla aina ollut auton vakuutukset kaskot ja kaikki ei ole ollut mitään ongelmia.

    • sitäpeltilehmällä

      mikset myy autoos pois ja osta tilalle toinen ilman kaskoa ?

    • kun auto on

      osamaksulla niin rahoitusyhtiö vaatii että auto ontäysvakuutettu etkä sinä.Eli vakuutuksen siihen autoon voi ottaa vaikka vaimosi tai joku muu:Ei Rahoitusyhtiöötä kiinnosta kuka sen maksaa tai kenen nimellä se väkuutus on.Riittää että vakuutus on kohdistettu siihen ajoneuvoon.Jos et itse saa vakuutusta niin pyydä vaikka jonkun muun avaamaan vakuutuksen sinulle.Maksut tietenkin kannattaa hoitaa tai on pian entinen ystävä.

      • ei ei ei

        Autoon saa kaskon VAIN omistaja, haltija tai kakkoshaltija, EI kukaan muu.

        Soittamalla vakuutusyhtiöihin saat aika varmasti vastaukseksi EI. Jos käyt konttoreissa, niin joltain heltiää vakuutus. Tai jos on tuttu vakuutusyhtiössä, voivat he laittaa kaskon voimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      321
      8297
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      101
      6523
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      175
      3755
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      77
      3018
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2630
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2603
    7. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      129
      2371
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2336
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2064
    10. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      28
      1757
    Aihe