kuinka se on paha ja että yhden napin painalluksen takana on kaikki synti ja saastaisuus, ja miten kannattaa harkaita painanko tosta vai tosta. Puhutaan ja puhutaan mutta mitään ei saada aikaan, tehkää se kielto älkääkä puhuko.
Niinkuin tehtiin televisio asiaan.
Niinkuin tehtiin televisio asiaan.
Vastaukset 32
Vanhimmat
kun nämä veeällät ovat päässeet sitä hipelöimään. Kun ovat kerran niin "heikkoja", etteivät malta olla sulkematta TV:täkään huonojen ohjelmien ajaksi, vaan väkipakolla katsovat kaiken.
Siinähän menee ikä ja terveys, jos kaikki synnin ja saastaisuuden paikat rymyää netissä. Piuhat siis irti ja rullalle! Jos kerran on pakko netissä rietastella.
ne omat asiat jää teillä pian hoitamatta, jos liikaa valvoo toisten asioissa.
Oikea arvojärjestys!
Intenetin kaatumisesta ja romahtamisesta on puhuttu vähän kuin Jeesuksen toisesta tulemisesta:
http://kansalaistalo.jns.fi/tietoyhteiskunta/romahtaa.htm
http://www.city.fi/artikkeli/Internet kaatuu oletko valmis/1350/
Niin, romahda Internet!
Älä nyt hulluttele tuollaisilla. Piirikamaa.
"..tehkää se kielto älkääkä puhuko"
Kenen pitäisi tehdä niitä kieltoja, joita ei löydy Raamatusta?
Raamattu neuvoo, että kenenkään päälle ei pidä laittaa ylimääräisiä sääntöjä kuormaksi. Neuvosi on siten täysin vastoin Raamatun ohjetta. Käypäs muistuttamassa seurapuhujaa tästä, jos hän ottaa Internetin hampaisiinsa. Asiallinen varoitus sinällään on aivan OK, mutta kieltoa ei voi laittaa ohi Raamatun. Ohjeiden lisääjille Raamattu julistaa kovan tuomion.
Kiinnostaisipa tietää, mikä nappi se näitä 105:stä on. Mahtoiko puheenvuoron käyttäjä tietää?
Ottiko puhuja kantaa IPv4:n heikkouksiin? Puhuttiinko protokollista ylipäätäänkään mitään järkevää?
ei ole uskovaisten (= vanhoillislestadiolaisten) palsta. Täällä vain epäuskoiset purkavat katkeruuttaan kohteenaan uskovaiset (= vanhoillislestadiolaiset).
Ja täällä notkut!
rakkauden neuvot ovat kallisarvoisia tässä kovassa maailmassa.
kantaa tuollaiseen epäuskoisen moukkamaiseen kommenttiin.
AIVAN tosi törkystä paskaa kirjottavat vl..vl on kunnollista porukkaa,ottas muutkin niistä mallia
Moni meikäläinenkin eli uskovainekin otti osaa tähän keskusteluun:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000 000000003&conference=4500000000000490&posting=220000000 32854642
kaikista pahimmat synnit ovat televisio ja korvakorut.
ovat myös tienviittoja helvettiin.
joka saastuttaa pyhän hengen temppelin..?
että tupakka ei ole syntiä. Se on vain pieni pahe.
aviorikokset.
todisti kauniisti. Kyllä otti henkeen.
täälläkin. Ihan yskitti.
ja sinut saastuttaa viina ja huumeet
Se on aivan totta, jokainen tietää, että milloin törmää vanhaan tupakkamieheen, sillä oikeasti ottaa henkeen, kuitenkin on pakko polttaa, koska on nikotinisti.
Niitä köhiseviä ja kurttuisia miehiä ja naisia näkee tuon tuosta.
Miten SRK ei nouse vastustamaan tupakkaa,johon hyvin monet vl-nuoret soruu ja monet heistä eivät pääse siitä riippuvuudesta koskaan eroon.
parempi vetää tupakkaa kuin juoda alkoholia,enemmän alkoholiin kuolee kuin tupakkaan........
Miten se olikaan siinä teidän Raamatussa, että ei ihmistä saastuta se mikä menee suusta sisään, vaan se mikä tulee suusta ulos... :-)
Raamattu opettaa kohtuullisuuteen mutta ei kedellytä täydellistä absolutismia. Alkoholiin, huumeisiin ja lääkkeisiin liittyvä riippuvuus on erittäin tuhoisaa.
Mutta äärimmäisen ankara uskonnollinen herätysliike on lähes yhtä turmiollista... ainakin silloin jos ihan pienestä lapsesta saakka joutuu sellaisen aivopesun uhriksi.
etusivulle päässy,tälläinen otsikko.
onko tässä järkee tässä myyjäistouhussa Matekoskella uusi Ry: ja tämä ruljanssi tullee jatkumaan vähintäin 10V väsymys voipi tulla monelle ennen kuin mökki on maksettu liian isoa liian kallista liian prameaa ei ei tällä menolla hyvä seuraa sanokaa mitä sanotte vainu ei petä!
onkait sitä muutai elämää ku mööjäisiä aena!
rahat suoraan myyjäiskassaan ni ei tarvii stressaantua. Leipominen vie sähköä, ihmisten aikaa jne..
joo mutta kun on tietty porukka joka päättää miten toimitaan eli paljolti johtokunta sanelee miten toimitaan on myös vahvoja henjilöitä joilla on vahva mielipide että toimitaan näin kaiken yksinkertaisin juttu ois se kassa systeemi niin monissa ry: issä on käytössä ei tarvitsi sressiä ottaa
Mitä tekee maasturi kaupungissa? Kyllä ne on kaljamahaisten luuserien peniksen jatkeita,mitään järkevää käyttöä niille ei ole
mielestä. Maasturi on mielestäni käyttökelpoinen kaupungissakin, näkee paremmin ja turvallisempi...
Lisäymmärrystä keskusteluun tuo Hannu Karpon dokumentti VL-liikkeen johtomiesten käynnistämästä painostuksesta:
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=68&a=1708
Onhan tota saastaa sateliitti ja kaapelikanavilla ollut napin takana ennen nettiäkin. En tiedä mitä sun nappien taakse on kytketty, mutta mun koneessa ei ole sellasta nappia, eikä mua ole kiehtonut ko.
saastan keräily ja selailu. Netti tulisi olla kuitenkin vapaa maailma, jossa jokainen on itsensä vartija sen suhteen mitä sisältöä haluaa tavoittaa.
Ei ne sinne koneeseen itsestään tallennu, eikä ne sinne tulvi kun pistät nettisi kiinni. Internetiä ei olisi jollei siitä joku maksaisi ja sinun kuukausimaksullasi sitä ei ylläpidetä. Ikävähän se on että alamaailmassa pyörii iso bisnes netissä.
JOKAISELLA ON VAPAUS, JOKAISELLA ON OIKEUS JA PALJON VÄLINEITÄ ESTÄÄ JOS VAAN HALUAA.
Se että ruudullasi pyörii tuollaista, kertoo paljon vain siitä että käytät aikuispalveluita joissa mainostetaan ja rahoitetaan toimintaa näillä paheilla. Tuntematonta sähköpostia ei kukaan järkevä avaa tai tilaa. JÄRJENKÄYTTÖÄ.
Vastuu ei ole yksin päättäjän. Alle 15 vuotiaalla
ei ole ilman vanhempien valvontaa asiaa internetiin mielestäni. Ei edes pelaamaan. Vanhemmille on tekniikkaa ja välineitä - tepseli seinästä pois jos ei muuta. Lapset keksii selityksiä miksi päästä nettiin ja osaa hämätä ja
piilottaakin tekemisensä aikuisen silmistä.
Pystyikö paasaajaveli sanomaan mitään IP-osoitteiden loppumisesta Siionin kannalta?