Arin keikka Barcelonassa. Mitenköhän media tähän suhtautuu? Arvelen että hyvin hiljaisesti,matalalla profiililla kun ei ole kirjoittaa mitään kettuilu pohjalta.
Arvata vain voi miten olisi hehkutettu edestä ja takaa jos olisi ollut kyseessä typsy tai liehu.
Arvata vain voi miten olisi hehkutettu edestä ja takaa jos olisi ollut kyseessä typsy tai liehu.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Kait noi firmojen ostamat, suljetut keikat on sellasia, et ostaja pitkälti määrittää, paljonko esiintyjät saa esim. kertoo keikasta. Ja et ei toivota, et niitä "analysoidaan" seiskoissa. Voi siis olla, että keikasta kuullaan vain vähän.
Mua hymyilytti toi sun "hehkuttaa edestä ja takaa" ja parivaljakko Typsy & Liehu...
Ari on ihku, oohh Ari!
Taitaa olla melko maaninen vaihe menossa. Pitäisikö ottaa jotain tasaavaa, ettet tule kohta vauhdilla alas. Silloin saatat jäädä viikoiksi sängyn pohjalle.
vikiset? Nyt menee kovaa ja hyvä fiilis toisille se on liikaa, kateus kaataa.
yönä. Harmi, että heräsin.
hyvätkin puolensa että heräsit :O
tällainen suomalainen "ulkomaankeikka" josta pitäisi jo alkaa repiä suuria otsikoita lehtiin. Koivusilla on meneillään vielä sellainen vaihe, että jos sen nyt joku siellä Barcelonassa sattumalta keksi ja totesi hyväksi, niin hyvä se. Voihan se olla että tällainen suomalainen jippo vie asiaa myös oikeisiin piireihin sattumoisin jos on tuuria.
No ei kyseessä tietenkään ole ulkomaankeikka varsinaisessa mielessä ( eli mainostetaan, myydään lippuja jne). Ja niin kuin kirjoitit, sattumalla on vielä paljon sijaa ( kun tuon levy-yhtiön promoaminen on ollut melkoisen näkymätönntä)
Sen sijaan, kun tilaajana on suomalais-kansainvälinen suuryritys ja paikkana kansainvälinen iso tilaisuus, ei voi muuta kuin onnitella. Ei ne ihan öö-sarjaa sinne pestaa. Ilmeisesti Ari ja Koivuset sopivat Nokian tavoittelemaan nuorekkaaseen ja energiseen pr-kuvaan. Särmää pitää olla, ja sitähän näillä on.
mutta olen satavarma jos tälläinen olisi sattunut juuri esm. typsylle tai liehulle tai kelle vaan muulle, niin haloota olisi ollut jollainmuotoa iltapäivälehdistössä. Nehän repii juttunsa vähäpätöisimmistäkin.
Hienoa Arille ja bändille. Eivätkä nämä heput tuurilla skulaa vaan taidolla.
on keikka????
mun mielest kaikki paikat on samanarwosii noin periaattees ja siin mieles et aina pitää kuiteski antaa parhaans oli yleisö mikä tahans et periaattees kaikki keikat on yht arwokkait.
liukas barum eli on väliä missä antaa parhaansa.
et on huonompii yleisöi ja parempii yleisöi ja näil ekaks mainituil ois ihan sama miten esiintyy nii wituiks menis hommat pitemmän pääl. nii ei oo ko:n kans tapahtunu ja toiwon mukaa ei tapahdukkaa.
mä sanoin et on väliä "kelle panee parastaan"...yleisössä voi olla musiikkialan naamoja tai sitten ei.
sil kriteeril et onks "naamoi" yleisös wai ei. pitäskö joka keikan alus käydä yleisö läpi et onks ketää warteenotettawaa kattomas ja jos ei olis nii witut koko yleisöl wai???? en tiedä ketää joka niin tekis ku totuus on ettei sellaset oo enää esiintymäs ku jengi on saanu jo niist tarpeekseen.
jos wiittaat tulewiin metallibileisiin nii ne on tasan samanarwosii ku mummot hikiäl. ei niit tarwii pokkuroida eikä mielistel yhtään sen enempää.
Vai että musiikkialan naamoja Nokian pippalaoissa, voi pikkuista....
yleensä et ois muka eriarwosii keikkoi ja yleisöi. no eipä oo.
sulla on. jos noin on, eihän sun tarvi edes olla kateellinen.., höpsö mummo?:)))
nokiasta oo puhunu dorka, vaan siitä että on väliä mille yleisölle panee parastaan.
Jopa Kaarinan känniyleisö tajusi asioista kun keikka ei sujunut parhaan päälle. Jotkut onnelliset kännikalat ovat varmaan unohtaneet, että ovat olleet keikalla ylipäätään. Toisin ne selvät ja ryhdikkäät.
Missä sitä on alettava skarpata ja mikä on hyöty - tai häviö jos joillekkin antaa mennä vaan miten sattuu ja niille valikoiduile muille ns pistää kaikkensa peliin? Haiskahtaa jo pikkasen teeskentelyltä ja se ei taida olla Koivusen paras laji vaikka joskus yrittäisikkin.
en oo kertaakaan väittänyt etteikö aina pitäis panna parastaan, vaan että mun mielestä sillä on merkitystä KELLE panee parastaan. sanotaan sitten näin päin, että on tilaisuuksia joissa ei saa mokata.
tawallisii kuolewaisii kummempii. jos alkaa ajattelee tohon mallii nii eihän sitä uskal mihkää ees mennä eikä duunata mitää ku "woi mahdollisest mokata tärkeit mahiksii". elämä ku ei oo niit tärkeit mahiksii waa sitä arkee etupääs. jos tulee mahiksii nii tulee ja jos ei tuu nii sekin on jees.
väärin. ajattele niinpäin, että nyt on näytön paikka, kaikki on omis käsis, ja nyt mä näytän kuka mä olen.
niin aina on näyton paikka tuossa hommassa. Mistä koskaan tiedät ketä siellä yleisön joukossa luurailee. Nyt ajattelen sitä mitä ehkä ajat takaa eli siis henkilöitä joilla on merkitystä tulevaisuuden kannalta.
En pidä myöskään ajatuksesta, että on niitä joiden edessä on näytettävä enemmän tätä "kuka minä olen" meininkiä kuin niiden, joiden vain luullaan ihailevan kaikenlaista menoa. Hyi hyi! Pois se minusta ainakin.
parhaans tehdä. muuta ei tarwii. mitää ekstra-nuoleskelui ei tarwii suorittaa waik ois ite pääpiru yleisön joukos. koiwusil on must ollu hywä työmoraali koko ajan. ei oo perunu keikkojaan eikä tehny ohareit. et kyl mä ihan oikeen kelaan. sul on siimat sekasin tai kelaat isäs wirwelil.
mä vastasi tohon sun
"jos alkaa ajattelee tohon mallii nii eihän sitä uskal mihkää ees mennä eikä duunata mitää ku "woi mahdollisest mokata tärkeit mahiksii"."
ja nyt sä oot taas menos jo johonkin muualle. pese väliilä liima rastoistas.
Tästä on kyllä vuosia aikaa, kun mä katoin yhtä dokumenttia artistin työstä. Siinä sanottiin suomalaisten artistien helmasynniksi se, että ne "esittää" liikaa. Niiden tulkintaa määrittää liikaa se, millaista yleisöreaktiota ne haluu.
Ohjelmassa sanottiin, että hyvä tulkitsija laulaa ikään kuin itselleen, yksin. Teeskentelemättä, koska sillä on sisäinen pakko sanoa sanottavansa.
Mun mielestä Koivusen Still loving you -veto oli esim. tän tyyppinen. Samoin jotkut sen parhaista Angels are callingeista. Niissä välittyy tunne, että se miettii omaa fiilistä enemmän kuin yleisön ja mulla on kunnia kurkistaa sen sisäiseen maailmaan.
Mut tää on vaan mun mielipide.
minäkin olen. En vain ole tullut ajatelleeksi että näin se on.
mutta nämä heti henkilökohtaisuuksiin menevät "pese liima rast..." on ällöttäviä, varsinkin kun W-mies ei koskaan mene henkilökohtaisuuksiin vaan pysyy asiassa. Eli sä hävisit ton skapan.Typerys.
harrastanu sitten lapsuuswuosien. sillon olin kowa poju askartelemaan jostai kumman syyst.
jos wastataan johkiin tiettyyn kohtaan wiestist nii sit on hywä laittaa se kohta lainauksiin, jos asia ei oo muuten selwää.
hyvä elää, tiedossa vielä parempi.
No voi hellanduudeli sentään kun joku viitsii puhua edes jostain ulkomaankeikasta. Onnettomat kotibileet eikä muuta.
revi siitä kateellinen
ihan kotibileet olla:)))))
Olen noissa Nokian bileissä ollut. Ketään ei oikeasti kiinnosta pätkän vertaa kuka siellä hoilaa.
mihin sä oot päässy ei kerro koko totuutta. On näet erillaisia bileitä. Sun bileet järjesti Nokian kaupunki rokka tarjoilulla.
niistä mitään luusa.
Repesin. x)
kutsuttiin Ari, ei ketään muuta artistia Suomesta.
Sehän pistää kateeksi samanlailla kuin aikoinaan herra nro neljän kun istui katsomossa naama vihreänä kun Ari veti voitto biisiänsä.
Sama hra nro 4 oli nelonen myös aikoinaan karaokekisoissa, jossa Ari oli ylivoimainen ykkönen. Tuskin toinen kerta Idols-kisoissa tuntui yhtään helpommalta.
Nokia kyllä avokätisesti tarjosi Oulun Hietasaaressa valtavissa juhlissa syötävää ja juotavaa ja nimekkäitä esiintyjiäkin oli, mutta kun ketään ei oikeasti kiinnosta. Niissä bileissä pointti on jotain ihan muuta. Toisessa ketjujussa joku oli kateellinen miehelleen siitä, että hän näkee Nokian bileissä Arin. Tämän naisen pitäisi olla kateellinen jostain ihan muusta, mutta siitä en tässä enempää....
juomat riittää pomojensa perseitä nuoleville luusereille. tsemii, ehkä saat tosi coolin kännykän sitten kun pääset eläkkeelle.
sana kiertää maailmalla ja varmaan on jo Valkoiseen Taloonkin kantautunut huhu meidän joikaavasta hevimenninkäisestä Nokian ihmeellisen tekniikan välityksellä. Varmaan kotibileet tulossa siellä rapakon takana. Sitten kun ne bileet vielä tässä käy läpi niin ei sieltä meriittilistalta enää mitään mainitsemisen arvoista puutukkaan! Aatella, että meidän oma maailman valloittajamme on pannut idät ja lännet aivan sekaisin! Ja että se tapahtui Barceloonassa...!
heheh aprillii näi etukätee. eiks se ollu huhtikuun eka????
warmaan joku sais sappikiwet wähintää jos sillee oikeest tapahtuis.
nyt mitään sen rinnalla, että pääsisi melkein euroviisuihin;D
panee sut yrittämään pätemään keskinkertaisella sarkasmilla.
suolaa haavois kerjäät. Arin menestys ottaa koville, ymmärrän, enkä nyt puhu Nokianbileistä.
Arin tasainen menestys jatkuu ja se on toisille vaikeeta.
Liuhu kun olis ollu siellä joikhaamassa niin sehän olisi ollut melkein Las Vegasin porstua sulle.
Kännykkäni on kyllä nytkin erittäin cool vaikken ko firmassa työskentelekään. Voin sanoa, että nämä pippalot ovat härsin puoleiset sikajuhlat, jossa puvut päällä sikaillaan ihan tosissaan. Tuskin kukaan edes huomenna tietää, kuka siellä yritti esiintyä. Voi Ari-reppanaa...
Kyseessähän oli Mobile World Congressin ( http://www.mobileworldcongress.com/ ) yhteydessä järjestetty Nokian tilaisuus, ei mikään kotimaan ryyppyjuhla.
Sivujen mukaan MWC on järjestetty vain Cannesissa ja Barcelonassa. Mutta sä oot ollut Oulussa noissa pippaloissa??
loppuu aina sanat kesken. Adjöö!
surkeempi tapaus: rääyt sitä että joudut kattelee bileitä tiskin toiselta puolelta. vaihda duunia jos et kestä, 'härsi'-luusa.
olisko toi 18.57 pitänyt ottaa ei-vittuiluna?
kullekkin ottaa se sellasena kun sen ymmärtää.
on kala.
Sotket nyt pikku-joulut ja Pr-tapahtuman keskenään. Sillä on väliä, mitkä ovat puitteet. Varsinkin tuollaisessa kansainvälisessä tapahtumassa, jossa on paikalla tuhansia alan ihmisiä ja yhteistyökumppaneita.
ämmä joka pani sulle jauhot lärviin.Heippa.
vai onko se tapa kommentoida noin yleisesti. Siis "panna jauhot lärviin" kaikille ja myhäillä sitten tyytyväisenä? Tapansa kullakin!
jos vastaa samalla mitalla. Mikä kukaan on arvuuttelemassa ketään täällä miksikään, todella typerää.
Yleensä silloin kun loppuu järki tai argumentit mennää osioon; sinä se oot se ja se ämmä jne. Tässähän ei ole kysymys kommentoinnista noin yleisesti, erota nyt edes asia yhteydet.
arvuuttelua oli tuokin vitutusviesti niin että eipä siellä olla miestä kummempia. Ja sitten se viimeinen sana sieltä! Eiks niin?
rauhallisia unia.