Hei, saako pihapuiden kaatamisesta kotitalousvähennyksen, jos käyttää ammattimiestä? Tai sanotaanko, että oletan että saa, kun hinnat on aika suolaisia ainakin (taas) täällä etelässä...
Puun kaadosta kotitalousvähennys?
13
7375
Vastaukset
- saa...
Pihapuiden kaadosta, nurmikon leikkaamisesta, pensasaidan leikkaamisesta jne... mikäli ylittää omavastuun (siitä ylittävästä osasta 60%) eli ei paljoa kyllä heru, jos vain yksi puu (jää omavastuun alle, luulisin)
- pipipipi
Ammattimiehet maksaa.. pakkohan niitä ei kylläkään ole käyttää, ei muuta kuin saha pieniin kätösiin ja mars mars puun kaatoon ja säästämään.
- on kallis
pipipipi kirjoitti:
Ammattimiehet maksaa.. pakkohan niitä ei kylläkään ole käyttää, ei muuta kuin saha pieniin kätösiin ja mars mars puun kaatoon ja säästämään.
Kerropa hieman, että minkölainen puu, missä ja mitä haluat tehtävän, ja paljonko siitä pyydettiin, niin vois arvioida sitä hintaa..
Itse teen ko. työtä myös toiminimellä Hämeenlinnassa ja lähiympäristössä - eka kysyjä
on kallis kirjoitti:
Kerropa hieman, että minkölainen puu, missä ja mitä haluat tehtävän, ja paljonko siitä pyydettiin, niin vois arvioida sitä hintaa..
Itse teen ko. työtä myös toiminimellä Hämeenlinnassa ja lähiympäristössäTässä vähän tarkempia tietoja: pääkaupunkiseudulla kolmen puun kaataminen, kaksi tiukassa paikkaa eli arvioiden mukaan tarttis nostaa mies ylös katkomaan puut palasina. Toisen puun vieressä talo ja kaksi sähkölinjaa ja toinen niin keskellä pihaa, ettei oikein tilaa kaataa mihinkään suuntaan. Kolmas sitten jo aika helppo. Korkein hinta tällä hetkellä satakakskymppiä puu plus vähän alle satasen per tunti tuo nosturi. Et kyllähän noista jo kuluja kertyy, tosin just nyt en muista mikä se kotitalousvähennyksen omavastuuraja onkaan.
- kotitalousvähennyksessä
eka kysyjä kirjoitti:
Tässä vähän tarkempia tietoja: pääkaupunkiseudulla kolmen puun kaataminen, kaksi tiukassa paikkaa eli arvioiden mukaan tarttis nostaa mies ylös katkomaan puut palasina. Toisen puun vieressä talo ja kaksi sähkölinjaa ja toinen niin keskellä pihaa, ettei oikein tilaa kaataa mihinkään suuntaan. Kolmas sitten jo aika helppo. Korkein hinta tällä hetkellä satakakskymppiä puu plus vähän alle satasen per tunti tuo nosturi. Et kyllähän noista jo kuluja kertyy, tosin just nyt en muista mikä se kotitalousvähennyksen omavastuuraja onkaan.
on nykyään 100 euroa.
- puut
Voiko myös kesämökkitontilta kaadetuista puista hyödyntää kotitalousvähennyksen ?
Tarkoitus on tämän jälkeen myydä kaadetut puut. - Ent. puunkaataja
eka kysyjä kirjoitti:
Tässä vähän tarkempia tietoja: pääkaupunkiseudulla kolmen puun kaataminen, kaksi tiukassa paikkaa eli arvioiden mukaan tarttis nostaa mies ylös katkomaan puut palasina. Toisen puun vieressä talo ja kaksi sähkölinjaa ja toinen niin keskellä pihaa, ettei oikein tilaa kaataa mihinkään suuntaan. Kolmas sitten jo aika helppo. Korkein hinta tällä hetkellä satakakskymppiä puu plus vähän alle satasen per tunti tuo nosturi. Et kyllähän noista jo kuluja kertyy, tosin just nyt en muista mikä se kotitalousvähennyksen omavastuuraja onkaan.
Meilläpäin puiden poistajat puuhun kiivetessään karsivat oksat pois latvaan asti. Sitten he katkovat puun n. 50 cm pätkiksi, jotka laskevat köydellä maahan.
Sähkölinjojen lähellä täytyyy olla tarkkana. Paras pyytää sähkölaitokselta joku neuvomaan mitä saa tai ei saa tehdä.
Tilaa mies, jolla on kokemusta, virallinen lupa kyseiseen toimintaan ja vakuutukset kunnossa.
- Puunkaatoa
Tilan Keski-Uusimaassa ilmottavasta firmasta kaatajan. Vaikka oma arvio oli, että hankalia puita, niin tuopa kaatoi ne sentilleen siihen mihin halusi 'suorin vartaloin'. Oksi ja sahasi palasiksi. Kolme puuta, 180 euroa. Kotitaloustyövähennys ok. Toinenkin ilmoitteli samassa lehdessä, arvioi puhelmiessa saman hinnan per puu (60euroa), mutta ei kotitaloustyön vähennystä. Työni suorittajaa voin suositella, Pukkilasta oli tuo yhden miehen firma.
- Tyytyväinen työhön
Kiitos vinkistä. Hyvin onnistui kolmen puun kaataminen meilläkin Pukkilan firmalta. Hinta oli kyllä kolmelta puulta 300,-,mutta töihin tultiin heti seuraavana päivänä ja työtulos oli hyvä.
- Puutarhahullu
Täällä Turun seudulla puunkaataja ottaa yhdenkin puun kaadosta jopa 300 ekeä matkat. Kannattaa toki kysyä useammalta ammattilaiselta.Hyvä puoli on se, että näillä yrittäjillä on myöskin vahinkovakuutukset. Jos hakee kotital.vähennystä, kannattaa varmistaa yrittäjältä, että hän kuuluu ennakkoperintärekisteriin. Ainoastaan silloin vähennyksen saa.
Itselläni kävi puun kaatamassa naapurin mies. Tosin sellanen, joka on sitä tehnyt lähes koko ikänsä. Puu kaatui sentilleen siihen, mihin piti. Pelkäsin tosi paljon, kun puu oli melkein talossa kiinni.Tässä tapauksessa otin riskin, että jos jotain olis sattunut, olisin minä maksanut viulut.- pöh!
Meillä kolmen puun kaato olisi ollut melkein jo tonnin.. Markkinoivat kovasti, että saa kotitalousvähennyksen. No, hinta on kuitenkin niin suolainen, että vuokrataan itse viikonlopuksi nosturi ja sahaillaan levein puu pois. Naapuri tulee kaatamaan loput kaksi.
Väitän, että juuri tämä kotitalousvähennys aiheuttaa hintojen nousun hiukan yläkanttiin!
- Anonyymi
Kysykääpä vaan tarjousta Turun seudulla. 0503733957 [email protected] citymetsurit jmt oy
- Anonyymi
Päijät-Hämeessä metsuri kaatoi tontilta ison (25m) männyn ja otti 40 euroa käteen. Puu oli vain muutaman metrin autotallista. Sen jälkeen karsin, pätkin, haloin ja pinosin itse. Syksyllä vein varastoon ja taas sauna lämpiää sekä takkauuni tarvittaessa. Yleensä kaadan puut itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741710Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551304
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075