remonttityöt kymenlaaksossa

yrittäjä1

kyselisin että onko kymenlaakson alueella minkä verran kysyntää erilaisille remonttityöntekijöille?
olen ajatellut perustaa oman yrityksen ja aloittaa tekemään kodin remonttitöitä kotkan ja haminan seuduilla.
yrittäjyydessä on aina omat riskinsä mutta haluaisin nyt vähän aluksi taustatietoa tämän alueen työtilanteesta joten kiitos asiallisista vastauksista.

3

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasara keskellä kämmentä

      Kyllä kysyntää on kun hinnoittelu on järkirajoissa. Remontointi on aina muutenkin kallista hommaa, joten harvalla on vara laittaa 60e/h ammattimiehelle vaikka tältä homma nopeammin ja varmasti myös paremmin sujuukin.

      Itselläkin on ensimmäinen oma torppa työn alla, ja rakentamisesta kokemusta ei juurikaan. Esimerkiksi remppa-apu ammattimieheltä olisi hyvinkin tervetullut, taikka kokonaiset projektit (pintaremppaa, kylppäriremppaa jne).

      Käden taidot on muutenkin harvinaistumassa, joten rakennusalan työt ei varmasti tule ihan heti loppumaan.

      Toivon sinulle onnea ja menestystä valitsemallasi tiellä.

      • yrittäjä1

        kiitos vaan onnentoivotuksista!
        itse olen tehnyt koko pienen ikäni aina jonkinlaisia remontti ja rakennustöitä ja hyvää jälkeä tietysti yritän parhaani mukaan aina tehdä,mutta nyt kiinnostaisi ihan tosissaan ryhtyä itsenäiseksi yrittäjäksi tälle alalle,mutta melkeimpä ainut asia joka nyt mietityttää on tämä työtilanne tällä alueella.
        tuntuu että tälläisiä remonttifirmoja on jo tällä alueella aika paljon,mutta olisiko niille vieläkin enemmän kysyntää...sitä en tiedä.


      • vasara keskellä korvaa
        yrittäjä1 kirjoitti:

        kiitos vaan onnentoivotuksista!
        itse olen tehnyt koko pienen ikäni aina jonkinlaisia remontti ja rakennustöitä ja hyvää jälkeä tietysti yritän parhaani mukaan aina tehdä,mutta nyt kiinnostaisi ihan tosissaan ryhtyä itsenäiseksi yrittäjäksi tälle alalle,mutta melkeimpä ainut asia joka nyt mietityttää on tämä työtilanne tällä alueella.
        tuntuu että tälläisiä remonttifirmoja on jo tällä alueella aika paljon,mutta olisiko niille vieläkin enemmän kysyntää...sitä en tiedä.

        Niin ja saahan sitä yrittämisen onnea ja markkinoita kokeilla ensin ihan vaan toiminimen muodossa. Näin voit toimia esim. leipätyösi ohella jonkin aikaa ja jos näyttää siltä että se sinulle leivän tuon pöytään itsessään niin sitten muita kuvioita ja yritysmuoto toiminnan laajuuden tasalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe