Kävin taas vaihteeksi Ruotsissa ja puhuin ruotsalaisten kanssa ruotsia. Sain todella hyvän vastaanoton, ihan kuin olisi ollut kotimaassa. Me suomalaiset tykätään, jos ulkomaalainen puhuu suomea, sama se on ruotsalaisillakin. Pääasia että tullaan toimeen. Mut ei vaan Ruotsissa vaan omillakin ruotsinkielisllä alueilla. Ollaan yli kymmenen vuotta luettu ruotsia, siis puhutaan sitä.
Eläköön kaksikielisyys
suomalainen
9560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
:-) Juu, ja lehmät lentää. Suomessa opetettava "rantaruotsi" on aika kaukana riikinruotsista. "Finnjävlaren" paikalliset tunnistavat puheen nuotittomuudesta jo kymmenien metrien päästä. Jos käytät "ruotsin" sijaan englantia, palvelu on ihan asiallista.
Ei muuten olla luettu ruotsia "vähän yli kymmenen vuotta". Paitsi jos ensimmäinen kotimainen kielesi on ruotsi ja käyt ylioppilaaksi. Vakka olisit ottanut ensimmäiseksi vieraaksi kieleksi ruotsin, olisit lukenut sitä vain yhdeksän vuotta. Eli taustasi selvisi yhdestä lauseesta.
Ruotsi on ihan jees paikka, mutta ei se voi tarkoittaa sitä, että meidän kaikkien tarvitisi opetella ruotsia koulussa.
Toki matkustaessa on hyväksi, että tunnet paikallisen kielen, mutta ei se voi olla peruste ruotsin opiskelulle. Onhan meillä pelkästään EU:ssa kielinä ranska, italia, saksa, englanti, espanja. Kaikki edellä mainitut paikat ovat OK, mutta turistirysien ulkopuolella et pärjää kuin paikallisella kielellä; Tanskassa et pärjää suomessa opetetulla ruotsilla, etkä myöskään Norjassa - kokemusta kaikista näistä on.
Olen yo-kirjoitusten jälkeenkin opiskellut ruotsia enkä huomannut ainoatakaan nenän tai otsan rypistystä, kun sitä Ruotsissa puhuin. Päinvastoin, ihmiset olivat erittäin ystävällisiä ja hyvillään, kun käytin heidän omaa kieltään. En tietenkään puhu kuten ruotsalaiset, mutta pääasia oli, että tulimme toimeen.
Olin eilen saksassa ja englannissa ja ranskassa ja ihmiset oli tosi hyvillään kun puhuin niille niiden omaa äidinkieltä. Oli kivaa kun tultiin toimeen.
... alla skriva på svenska? Det här palstan är endast för svensktalande. Om ni säger att de tyckte i Sverige när ni talade på svenska förstår ni inte att vi Finlands svensktalande människor tycker också att läsä text på svenska när ni har skrivit dom på oss? Tusen tack.
Kielitaito on suuri etu, ja kieliopetukseen kannattaa satsata, varsinkin nyt kun tyontekijoiden ei enaa kannata asua Suomessa.
Tietyn kielen pakko-opetukseen tuskin on rationaalisia syita, kaikenlainen pakko on totalitarismia.
Pointti on siinä että ruotsi on suomalaisille täysin hyödytön kieli, sillä ruotsalaisten kanssa voidaan kommunikoida englanniksi. Tämä ei päde ranskalaisiin, espanjankielisiin, venäjänkielisiin jne., joiden kanssa on tarpeen osata paikallista kieltä. Noita kieliä puhuvia on maailmassa satoja miljoonia, ruotsinkielisiä alle 9 miljoonaa.
Pakkoruotsi heikentää Suomen kilpailukykyä.
se on ulkomaalaisen ymmärtää kun metsäsuomalainen yrittää englantia puhua.
sitä minäkin. eli olisi ihan perusteltua että englannin opetusta lisättäisiin.
näyttivät suomalais juoksijaa.........oli voittanut Tukholman nurkilla........vaan ei sen tytön puheista oikein selvää saanut :-(