häpäisee muidenkin pörssiyhtiöiden mainetta!!!
Stora Enso paljasti sen tosiasian että pörssiyhtiö voi toimia täysin pörssilakien ja määräysten vastaisesti voittoja tavotellessaan, lopettamalla hyvin tuottavia tehdaslaitoksia!!!
Uskottavuus ja luottamus on taatusti mennyttä jopa miljoonilla pörssiosakkeen omistajilta ja pörssiyhtiöiden työntekijöiltä!!! Pörssiyhtiön toimintaan pitkäjännitteinen luottamus on mennyttä, vain ja ainoastaan Stora Enson johdon hölmöilyn johdosta!!!!!!!!!
Stora Enso hölmöily
6
2692
Vastaukset
- Sulppu
Stora Enson nykylinja johtaa jatkuessaan siihen, että yhtiö kutistuu paljon pienemmäksi.
Jos Stora Enso haluaa nostaa tuottoaan reippaasti, yhtiön täytyy vielä lopettaa monta tehdasta Suomessa ja Euroopassa. Tämän myötä yhtiö pienenee tuntuvasti.
Koska mikään ei viittaa siihen, että yhtiö ryhtyisi mihinkään sellaiseen, joka parantaisi pitkän ajan näkymiä, Stora Enson pörssiarvo jatkaa myös laskuaan.
Kun Stora Enso on pienentynyt kooltaan ja arvoltaan tarpeeksi, jokin sijoittajaryhmä ostaa sen ja pistää sen palasiksi.
Yhtiössä on paljon arvokastakin, joten se olisi ihan ymmärrettävä liike.
Hyvällä tuurilla osa Stora Enson toiminnasta Suomessa jäisi pilkkomisen jälkeen henkiin. Hyvällä tuurilla pilkkomisoperaatio tuottaisi jopa nettoa Suomen valtiolle.
Mutta siinä vaiheessa ei enää voida vaikuttaa millään lailla Stora Ensosta jääneiden murusten kehitykseen, vaan sanotaan vain: Hyvästi Stora Enso! - Anonyymi
Eipä tuu mieleen toista toimijaa joka rämpii näin ilman mitään valonpilkahdusta.
- Anonyymi
Toivottavasti kuskikin saa kunnon rangaistuksen metsäkone on metsän raiskaaja. Ei ole kuskilla sydän paikallaan kun metsää tuhoaa. 20 v menee kunnes ehkä metsä toipuu.
- Anonyymi
Suvi Auvinen, anarkisti- terroristi varmaan asialla.
Viher- kommari.
Enson ihmemiehet ovat vielä maksaneet Suville hänen sekoiluistaan !
Kannattaa yhtiökokouksessa kysyä, miksi anarkisti on palkattu. - Anonyymi
Eihän tuo Stora-Enso tehnyt, vaan heidän palkkaama puunkaato yritys, jos olen oikein ymmärtänyt? Lisäksi Stora-Enso olivat lehtitietojen mukaan informoineet tätä näistä raakuista.
- Anonyymi
Metsäfirmojen kannattaisi keskenään sopia etteivät ota vastaan puuta, jota ei ole hakattu suunnitelman mukaisesti. Sama pätee sekä pystykaupalla ja myöskin hankintakaupalla tulevaan puuhun. Sen jälkeen myyjä ostoboikottiin niin loppuu venkoilu ja moton koppiin työntyminen . Metsänomistaja ja koneyrittäjä keskenään kantakoot vastuun ja polttopuuta tulee molemmille mukavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1196921Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam494624Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743714Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272794Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni292461Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221926Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2001438Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191234Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on371042- 88898