Stora Enso hölmöily

vahingoittaa ja

häpäisee muidenkin pörssiyhtiöiden mainetta!!!

Stora Enso paljasti sen tosiasian että pörssiyhtiö voi toimia täysin pörssilakien ja määräysten vastaisesti voittoja tavotellessaan, lopettamalla hyvin tuottavia tehdaslaitoksia!!!

Uskottavuus ja luottamus on taatusti mennyttä jopa miljoonilla pörssiosakkeen omistajilta ja pörssiyhtiöiden työntekijöiltä!!! Pörssiyhtiön toimintaan pitkäjännitteinen luottamus on mennyttä, vain ja ainoastaan Stora Enson johdon hölmöilyn johdosta!!!!!!!!!

6

2683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulppu

      Stora Enson nykylinja johtaa jatkuessaan siihen, että yhtiö kutistuu paljon pienemmäksi.

      Jos Stora Enso haluaa nostaa tuottoaan reippaasti, yhtiön täytyy vielä lopettaa monta tehdasta Suomessa ja Euroopassa. Tämän myötä yhtiö pienenee tuntuvasti.

      Koska mikään ei viittaa siihen, että yhtiö ryhtyisi mihinkään sellaiseen, joka parantaisi pitkän ajan näkymiä, Stora Enson pörssiarvo jatkaa myös laskuaan.

      Kun Stora Enso on pienentynyt kooltaan ja arvoltaan tarpeeksi, jokin sijoittajaryhmä ostaa sen ja pistää sen palasiksi.

      Yhtiössä on paljon arvokastakin, joten se olisi ihan ymmärrettävä liike.

      Hyvällä tuurilla osa Stora Enson toiminnasta Suomessa jäisi pilkkomisen jälkeen henkiin. Hyvällä tuurilla pilkkomisoperaatio tuottaisi jopa nettoa Suomen valtiolle.

      Mutta siinä vaiheessa ei enää voida vaikuttaa millään lailla Stora Ensosta jääneiden murusten kehitykseen, vaan sanotaan vain: Hyvästi Stora Enso!

    • Anonyymi

      Eipä tuu mieleen toista toimijaa joka rämpii näin ilman mitään valonpilkahdusta.

    • Anonyymi

      Toivottavasti kuskikin saa kunnon rangaistuksen metsäkone on metsän raiskaaja. Ei ole kuskilla sydän paikallaan kun metsää tuhoaa. 20 v menee kunnes ehkä metsä toipuu.

    • Anonyymi

      Suvi Auvinen, anarkisti- terroristi varmaan asialla.
      Viher- kommari.
      Enson ihmemiehet ovat vielä maksaneet Suville hänen sekoiluistaan !

      Kannattaa yhtiökokouksessa kysyä, miksi anarkisti on palkattu.

    • Anonyymi

      Eihän tuo Stora-Enso tehnyt, vaan heidän palkkaama puunkaato yritys, jos olen oikein ymmärtänyt? Lisäksi Stora-Enso olivat lehtitietojen mukaan informoineet tätä näistä raakuista.

      • Anonyymi

        Metsäfirmojen kannattaisi keskenään sopia etteivät ota vastaan puuta, jota ei ole hakattu suunnitelman mukaisesti. Sama pätee sekä pystykaupalla ja myöskin hankintakaupalla tulevaan puuhun. Sen jälkeen myyjä ostoboikottiin niin loppuu venkoilu ja moton koppiin työntyminen . Metsänomistaja ja koneyrittäjä keskenään kantakoot vastuun ja polttopuuta tulee molemmille mukavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      14
      4751
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4231
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      245
      3521
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      105
      3045
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      35
      2599
    6. 24
      1941
    7. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      6
      1769
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      90
      1658
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      225
      1645
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      70
      1578
    Aihe