Stora Enso hölmöily

vahingoittaa ja

häpäisee muidenkin pörssiyhtiöiden mainetta!!!

Stora Enso paljasti sen tosiasian että pörssiyhtiö voi toimia täysin pörssilakien ja määräysten vastaisesti voittoja tavotellessaan, lopettamalla hyvin tuottavia tehdaslaitoksia!!!

Uskottavuus ja luottamus on taatusti mennyttä jopa miljoonilla pörssiosakkeen omistajilta ja pörssiyhtiöiden työntekijöiltä!!! Pörssiyhtiön toimintaan pitkäjännitteinen luottamus on mennyttä, vain ja ainoastaan Stora Enson johdon hölmöilyn johdosta!!!!!!!!!

6

2689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulppu

      Stora Enson nykylinja johtaa jatkuessaan siihen, että yhtiö kutistuu paljon pienemmäksi.

      Jos Stora Enso haluaa nostaa tuottoaan reippaasti, yhtiön täytyy vielä lopettaa monta tehdasta Suomessa ja Euroopassa. Tämän myötä yhtiö pienenee tuntuvasti.

      Koska mikään ei viittaa siihen, että yhtiö ryhtyisi mihinkään sellaiseen, joka parantaisi pitkän ajan näkymiä, Stora Enson pörssiarvo jatkaa myös laskuaan.

      Kun Stora Enso on pienentynyt kooltaan ja arvoltaan tarpeeksi, jokin sijoittajaryhmä ostaa sen ja pistää sen palasiksi.

      Yhtiössä on paljon arvokastakin, joten se olisi ihan ymmärrettävä liike.

      Hyvällä tuurilla osa Stora Enson toiminnasta Suomessa jäisi pilkkomisen jälkeen henkiin. Hyvällä tuurilla pilkkomisoperaatio tuottaisi jopa nettoa Suomen valtiolle.

      Mutta siinä vaiheessa ei enää voida vaikuttaa millään lailla Stora Ensosta jääneiden murusten kehitykseen, vaan sanotaan vain: Hyvästi Stora Enso!

    • Anonyymi

      Eipä tuu mieleen toista toimijaa joka rämpii näin ilman mitään valonpilkahdusta.

    • Anonyymi

      Toivottavasti kuskikin saa kunnon rangaistuksen metsäkone on metsän raiskaaja. Ei ole kuskilla sydän paikallaan kun metsää tuhoaa. 20 v menee kunnes ehkä metsä toipuu.

    • Anonyymi

      Suvi Auvinen, anarkisti- terroristi varmaan asialla.
      Viher- kommari.
      Enson ihmemiehet ovat vielä maksaneet Suville hänen sekoiluistaan !

      Kannattaa yhtiökokouksessa kysyä, miksi anarkisti on palkattu.

    • Anonyymi

      Eihän tuo Stora-Enso tehnyt, vaan heidän palkkaama puunkaato yritys, jos olen oikein ymmärtänyt? Lisäksi Stora-Enso olivat lehtitietojen mukaan informoineet tätä näistä raakuista.

      • Anonyymi

        Metsäfirmojen kannattaisi keskenään sopia etteivät ota vastaan puuta, jota ei ole hakattu suunnitelman mukaisesti. Sama pätee sekä pystykaupalla ja myöskin hankintakaupalla tulevaan puuhun. Sen jälkeen myyjä ostoboikottiin niin loppuu venkoilu ja moton koppiin työntyminen . Metsänomistaja ja koneyrittäjä keskenään kantakoot vastuun ja polttopuuta tulee molemmille mukavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      149
      5629
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      154
      3680
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      127
      3394
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3235
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2786
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      54
      2330
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2270
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      235
      2235
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1852
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1332
    Aihe