Stora Enso hölmöily

vahingoittaa ja

häpäisee muidenkin pörssiyhtiöiden mainetta!!!

Stora Enso paljasti sen tosiasian että pörssiyhtiö voi toimia täysin pörssilakien ja määräysten vastaisesti voittoja tavotellessaan, lopettamalla hyvin tuottavia tehdaslaitoksia!!!

Uskottavuus ja luottamus on taatusti mennyttä jopa miljoonilla pörssiosakkeen omistajilta ja pörssiyhtiöiden työntekijöiltä!!! Pörssiyhtiön toimintaan pitkäjännitteinen luottamus on mennyttä, vain ja ainoastaan Stora Enson johdon hölmöilyn johdosta!!!!!!!!!

6

2755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulppu

      Stora Enson nykylinja johtaa jatkuessaan siihen, että yhtiö kutistuu paljon pienemmäksi.

      Jos Stora Enso haluaa nostaa tuottoaan reippaasti, yhtiön täytyy vielä lopettaa monta tehdasta Suomessa ja Euroopassa. Tämän myötä yhtiö pienenee tuntuvasti.

      Koska mikään ei viittaa siihen, että yhtiö ryhtyisi mihinkään sellaiseen, joka parantaisi pitkän ajan näkymiä, Stora Enson pörssiarvo jatkaa myös laskuaan.

      Kun Stora Enso on pienentynyt kooltaan ja arvoltaan tarpeeksi, jokin sijoittajaryhmä ostaa sen ja pistää sen palasiksi.

      Yhtiössä on paljon arvokastakin, joten se olisi ihan ymmärrettävä liike.

      Hyvällä tuurilla osa Stora Enson toiminnasta Suomessa jäisi pilkkomisen jälkeen henkiin. Hyvällä tuurilla pilkkomisoperaatio tuottaisi jopa nettoa Suomen valtiolle.

      Mutta siinä vaiheessa ei enää voida vaikuttaa millään lailla Stora Ensosta jääneiden murusten kehitykseen, vaan sanotaan vain: Hyvästi Stora Enso!

    • Anonyymi

      Eipä tuu mieleen toista toimijaa joka rämpii näin ilman mitään valonpilkahdusta.

    • Anonyymi

      Toivottavasti kuskikin saa kunnon rangaistuksen metsäkone on metsän raiskaaja. Ei ole kuskilla sydän paikallaan kun metsää tuhoaa. 20 v menee kunnes ehkä metsä toipuu.

    • Anonyymi

      Suvi Auvinen, anarkisti- terroristi varmaan asialla.
      Viher- kommari.
      Enson ihmemiehet ovat vielä maksaneet Suville hänen sekoiluistaan !

      Kannattaa yhtiökokouksessa kysyä, miksi anarkisti on palkattu.

    • Anonyymi

      Eihän tuo Stora-Enso tehnyt, vaan heidän palkkaama puunkaato yritys, jos olen oikein ymmärtänyt? Lisäksi Stora-Enso olivat lehtitietojen mukaan informoineet tätä näistä raakuista.

      • Anonyymi

        Metsäfirmojen kannattaisi keskenään sopia etteivät ota vastaan puuta, jota ei ole hakattu suunnitelman mukaisesti. Sama pätee sekä pystykaupalla ja myöskin hankintakaupalla tulevaan puuhun. Sen jälkeen myyjä ostoboikottiin niin loppuu venkoilu ja moton koppiin työntyminen . Metsänomistaja ja koneyrittäjä keskenään kantakoot vastuun ja polttopuuta tulee molemmille mukavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      332
      5264
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      120
      2752
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1726
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      121
      1405
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      56
      1212
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      161
      1198
    7. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      360
      1126
    8. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      280
      1071
    9. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      41
      980
    10. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      103
      938
    Aihe