Jantunen vs Ojanen

Juha82

Kaksi veteraania tai "pappaa", no Helminen on ehkä pappa joten se on väärä ilmaisu näistä kahdest konkarista.

Mutta kysymykseen kumpi on parempi?
Ojanen on kokonaisvaltaisempi, mutta otan Jantusen koska yksinkertaisesti tykkään enemmän miehen pelitavasta.
Siinä on peli-iloa, taitoa, juonikkuutta, johtajuutta tarv.kovuuttakin(mentaalista ennenkaikkea mutta myös fyysistäkin).
Hyvä karvaaja.
Ojanen jättää musta hieman kuvan että on enemmän virkamiesmaisempi, ajattelee välillä liian paljon.
Pidän enemmän pelaajasta joka menee intuition, nopean ratkaisun kautta.
Pyrkii myös haastamaan vastustajaa(vaikka paljain nyrkeinkin kuten änärissä) intensiiviset/hyökkäävät otteet(ei mitään puolustavia hyökkääjiä kohtaan).

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha82

      kuten Komarov, Jesse Saarinen joka on lisäksi hyvä maalinsylkijä.

    • Juha82

      jiä vastaan

    • helppo.

      Ojanen pelasi NHL:ssä pätkän, kiistatta loistava pelaaja.
      Jantunen pelasi parhaat vuotensa Tps:n jälkeen Frölundan intiaaneissa.
      Luistelu taidoltaan ja vaudiltaan ylivertainen Ojaseen verrattuna, Ojasen peliäly antanut menestymis mahdollisuuden, muuten hidas ja kankea kuin Litmanenkin parhaina päivinään, mutta ah niin taitava.. Siis Jari, ei Janne :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6783
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6782
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      147
      5438
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4483
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3650
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3228
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3153
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2769
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe