vasta toissijainen.
Se näkyy vaikkapa Koiviston toimissa Tsernobylin ydinonnettomuuden yhteydessä.
Koska Koivisto halusi mielistellä Neuvostoliiton johdolle halusi Koivisto lykätä suomalaisten evakuointia...
Suomalaisten henki on siis mahdollista vaarantaa vain sen takia että Demari saa siitä poliittista hyötyä.
No, tämä on vain yksi tapaus, mutta osoittaa jälleen mitä Demarit todella ovat: vastuuttomia oman edusn tavoittelijoista ja teeskentelijöitä.
Se vaan ihmetytää, että niin Koiviston toimet kuin Tuomiojan huumehörhöilyt on sensuroitu niintäydellisesti tältä palstalta...
Piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
Se näkyy vaikkapa Koiviston toimissa Tsernobylin ydinonnettomuuden yhteydessä.
Koska Koivisto halusi mielistellä Neuvostoliiton johdolle halusi Koivisto lykätä suomalaisten evakuointia...
Suomalaisten henki on siis mahdollista vaarantaa vain sen takia että Demari saa siitä poliittista hyötyä.
No, tämä on vain yksi tapaus, mutta osoittaa jälleen mitä Demarit todella ovat: vastuuttomia oman edusn tavoittelijoista ja teeskentelijöitä.
Se vaan ihmetytää, että niin Koiviston toimet kuin Tuomiojan huumehörhöilyt on sensuroitu niintäydellisesti tältä palstalta...
Piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.promerit.net/koiviston_oikeuspolitiikka.shtml
tapa tehdä päätöksiä perustelematta niitä on ollut tuhoisa: se vie ihmisiltä kaikki oikeudelliset keinot puolustaa edes perusoikeuksiaan.
JMiten voi arviida päätöstä jota ei perustella, jota ei edes ilmaista julkisesti tehdyksi.
Tzernobyl evakuioti oli päätös jota ei edes virallisesti tehty; koivisto vain ilmoitti kantansa.
Koivito piilotti päätöksen teon virallisen päätöksen teon taakse.
Tzernobylin lisäksi Koiviston kaudella oli suomalaisia pakkotyövankeja neuvostoliitossa. Tarkaa lukumäärää ei ole tiedossa, mutta suomalaisia pidätettiin poliittisen painostuksen takia ja pistettiin mielivaltaisin syyttein vankileireille. Kyse on kuitenkin useista kummenistä suomalaisista.
Helsingin Kalliossa oli Koiviston presidentikaudella myymälä jossa myytiin matkmuistoja, joita tehtiin pakkotyönä vankileireillä.
Nämä "panttivangit" oli osa painostusta jolla pyrittiin vaikuttamaan ainakin EU- kesksutelun lykkäämiseen.
Ehkä tutkija Suomen seuraava kirja tuo esiin nuokin vallan väärinkäytökset ja Koiviston hyväksynnän ihmisoikeuksien polkemisessa.
piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
saa taatusti harjoittaa ihan vapaasti. Kyseiset pätevät herrat eivät puolestapuhujia tarvitse, eikä Sinun huutelusi ketään heilauta tai kauaksi kanna. Osaat yrittää uutta juttua, jotta kepulainen ilkeilysi pääsisi riittävästi näkyviin. Ei se laatu, vaan määrä! Kertaamalla maalaispoteroon linnoittautuneen Kekkos-Suomen historiallisia höpötyksiä et kyllä omaa mainettasi paranna. Olisiko omia aivoja?
kun Sosiaalidemokraatin tekojen todellisen luonteen paljastaa::: totuus on sosiaalidemokratiasta on aina pelkää ilkeyttä.
Sillä täytyyhän Sosiaalidemokraatin saada vaarantaa suomen kansalaisten terveys jos puolueen suhtet sitä vaatii.... ei kansalaisen etu saa olla puolueen edusn edellä; kun on kyse sosiaalidemokratiasta.
Luulen että Kepussa ihminen on ennen puolueen etua: ja hyvähän se vain on jos äänestäjätkin se vähitellen saa kuulla.
Piikkiq
ps sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
Jopa sinunkin luulisi tietävän, että Suomessa on tommottiset vajaat sata vuotta ollut käytäntönä, että virkaan valittu presidentti käy luovuttamassa puolueen jäsenkirjansa puoluetoimistoon. Tietysti SDP:ssä ei ole valvottu kuin että omat kirjat ovat saapuneet. Emme siis ota kantaa Keskustalähtöisiin presidentteihin. Kokoomuksella on ollut kaksi presidenttiä Ryti ja Paasikivi. Svinhuvud ja Reissu-Lassi Stolberg taisivat olla vanha-suomalaisia eli joku Kokoomus-kytkös. Mannerheimilla ei tainnut olla mitään jäsenkirjaa, jos ei nyt Suojeluskuntaa lasketa.
Tutkimus, johon viittaat on Kekkoskultin pääkannattajan prof. Suomen käsialaa. Ko. professoori viittaa omiin tutkimuksiinsa aina lähteinä, mitkä lähteet näin saavat näin ikäänkuin uutta merkitystä. Samoin kirjoiteleepi myös Paavo Väyrynen (Totuuden Aika, osat 1-8), jonka hlön kirjoja saa antikvariaatista euron per kipale. Karl Marx on huomattavasti kalliimpi hankinta käytettynäkin.
Se että joku väittäisi ko. presidenttinä tehdyn jotakin väärää, niin täytyisi todeta tästä viidestä tunnista aiheutuneen suomalaisille todellista vaaraa. Laskeumapilven liikkeistä on näinä päivinä tarkat tiedot. Esim. Keski-Suomessa oli huomattavasti tymäkämmät lukemat kuin Kiovassa. Suoran säteilyn alla ei ollut suomalaisia nyk. tietojen mukaan. Pilvi läksi Tsernobiilista pohjoiseen.