Terve... tuli sellanen viesti että "tätä Windows kopiota ei ole aktivoitu" ja pukkas tälläsen linkin:
http://www.microsoft.com/genuine/downloads/nonGenuine.aspx?displaylang=fi&cCode=FIN&Error=1&PartnerID=103&sGuid=fc032c9e-3c78-4686-b9a0-8437f6503578&submit=1
ongelma on se että tuolla apuohjelmissa ei ole kuvaketta "Aktivoi Windows". Mitä pitäis tehdä, tää XP versio on ihan aito, tuli koneen mukana tietokoneliikkeestä...?
Windows kopion aktivointi...!!??
18
5764
Vastaukset
- komentoriville
Klikkaa käynnistä->suorita->avaa-laatikkoon
(vaihtoehtoisesti paina r-näppäintä windowslippu näppäin pohjassa)
oobe/msoobe /a
ja paina enter tai klikkaa OK.
tuosta käynnistyy aktivoitiprosessi.
Saatat joutua soittamaan aktivointipalveluun.- aktivoija-apina
kiitos.. se sano että tuote on jo aktivoitu... en tiedä miks toi "tätä windows kopiota ei ole aktivoitu" teksti pyörii yhä tössa...
kiitti kuitesin - ensin..
aktivoija-apina kirjoitti:
kiitos.. se sano että tuote on jo aktivoitu... en tiedä miks toi "tätä windows kopiota ei ole aktivoitu" teksti pyörii yhä tössa...
kiitti kuitesinklikkaa "Oma tietokone":tta hiiten oikealla ja valitse "Ominaisuudet"
Katso yleiset välilehdeltä numerosarja
xxxxx-yyy-xxxxxxx-xxxxx
Tuossa yyy paikalla pitäisi olla OEM
siis
xxxxx-OEM-xxxxxxx-xxxxx
Jos siinä on "OEM" sijasta "640" niin koneeseen on asennettu VLK versio, joka on tarkoitettu suurille asiakkaille ja aktivointi ei onnistu. - aktivoinnin nollaus
ensin.. kirjoitti:
klikkaa "Oma tietokone":tta hiiten oikealla ja valitse "Ominaisuudet"
Katso yleiset välilehdeltä numerosarja
xxxxx-yyy-xxxxxxx-xxxxx
Tuossa yyy paikalla pitäisi olla OEM
siis
xxxxx-OEM-xxxxxxx-xxxxx
Jos siinä on "OEM" sijasta "640" niin koneeseen on asennettu VLK versio, joka on tarkoitettu suurille asiakkaille ja aktivointi ei onnistu.http://support.microsoft.com/kb/312295/fi
Siellä on myös ohje erään kräkin poistoon.
Kuitenkin aktivointiohje toimii samoin.
Tuon tehtyäsi kone aloittaa aktivoinnin edellisellä ohjeella.
Minun mielestäni riittää neloskohta, jollei sinulla ole tuota kräkkiä (epätodennäköistä)
Varmuuden vuoksi voi tietysti suorittaa koko ohjeen. Neloskohdassa merkin muutto kuitenkin poistaa aktivoinnin ja antaa suorittaa uudelleen sen.
"Vaihe 4: Windowsin aktivoinnin poistaminen rekisterin muokkaamisen avulla
1. Laajenna Rekisterieditorissa Oma tietokone ja laajenna sitten HKEY_LOCAL_MACHINE.
2. Laajenna SOFTWARE ja Microsoft.
3. Laajenna Windows NT ja CurrentVersion.
4. Valitse CurrentVersion-kohdassa WPAEvents.
5. Napsauta Rekisterieditorin oikeanpuoleisessa ruudussa (aihealueella) OOBETimer-merkintää hiiren kakkospainikkeella ja valitse sitten Muokkaa.
6. Sijoita kohdistin Arvon data -ruutuun napsauttamalla. Muokkaa sitten jotakin Arvon data -ruudussa olevaa merkkiä.
7. Valitse OK.
Huomautus Tämän vaiheen tekeminen poistaa Windowsin aktivoinnin.
8. Sulje Rekisterieditori."
Tuon jälkee oobe/msoobe /a
Tuo on käytännössä tämä ohje
http://support.microsoft.com/kb/328874/fi - Anonyymi
HP kone turahtelee ja pörähtelee
Ihhottaa kun koneen puhaltimet vetelee täydet sekunniksi aina valillä. iahn itsekseen, vika tuli w11 päivityksen jälkeen. - Anonyymi
ensin.. kirjoitti:
klikkaa "Oma tietokone":tta hiiten oikealla ja valitse "Ominaisuudet"
Katso yleiset välilehdeltä numerosarja
xxxxx-yyy-xxxxxxx-xxxxx
Tuossa yyy paikalla pitäisi olla OEM
siis
xxxxx-OEM-xxxxxxx-xxxxx
Jos siinä on "OEM" sijasta "640" niin koneeseen on asennettu VLK versio, joka on tarkoitettu suurille asiakkaille ja aktivointi ei onnistu.MUTTA EI AKTIVOIDU!
- Anonyymi
Ei AKTIVOI PASKA
- Anonyymi
Jaahas! Taas joku piraatti oobe toobe.
- Sepe.
Aktivointi tehdään automaattisen aktivointitoiminnon kautta tai soittamalla Microsoftin Aktivointikeskuksen maksuttomaan puhelinnumeroon:
0800 770215 (ma-su klo 9-22).
http://www.aijaa.com/v.php?i=1529750.jpg
http://www.microsoft.com/finland/infocenter/default.mspx- saada
kone aktivointikuntoon ensin.
- aktivoja-apina
kiitos kaikille vastaukista. Elin latasin viimeiset päiväitykset windowsupdatesta ja nyt kone ei enää herjaa aktivoinnista mitään.. kiitti kuiteskin!
- Anonyymi
Microsoft on antanut itselleen oikeuden suorittaa etähallintaa ja tiedonkeruuta ... ja kaikille lukuun ottamatta niitä, jotka voivat valita tietoturvan, he tekevät sen siten, että he voivat tunnistaa sinut henkilökohtaisesti. Voi, ja ilmeisesti he" Kerään myös joitain asiakirjojasi. Emme voi vittuakaan luottaa heihin tähän, koska heti kun heillä on kyky käskeä tietokonettasi pakata joitain tietoja ja lähettää heille, joku kusipää lainvalvonnassa aikoo vaativat, että he käyttävät sitä väärin. Ja älä sano, että eivät, koska juuri tällaista paskaa lainvalvontaviranomaiset ja turvallisuusvirastot tekevät. He eivät missään tapauksessa ilmesty NSL: n kanssa, joka vaatii tietoja ja kieltää Microsoftia pääsemästä se.
- Anonyymi
W11:sta ei ainakaan onnistu!
- Anonyymi
Chrmebook Plus on Windowsin korvaaja
Chromebook Plus 😋 Siksi 😋 että se on niin paljon helpompi kuin Windows. - Anonyymi
En suo sitä aktiivoituua.
- Anonyymi
Oli ongelma silloin, on ongelma nytkin.
🂫 - Anonyymi
Auttakee. ei aktivoidu!!!!
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p666915Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3575998Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543334Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293049Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901582Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171318Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181046- 601013
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1950Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1917