Miten on, jääkö kummille itselleen yleensä jotain dokumenttia kummiudesta?
Olin kyllä kirkolla paikalla kun minun ja muiden kummien nimet täytettiin papin lomakkeisiin, mutta ei meistä kukaan itselleen mitään lipunlappusia silloin saanut, enkä minä ainakaan myöhemminkään. Kummin kirjan saimme, mutta se nyt on sarjapainotuote eikä mikään "kummitodistus".
Sillä vaan kysyn kun täällä aina välillä nousee jutuissa esille se "kummitodistus", joka voidaan postittaa jälkikäteen tms.
Kummitodistus?
7
2605
Vastaukset
- kummi x2
Kyllä minä olen ainakin molempien kummilasteni kohdalla saanut kummitodistuksen. Toisen kohdalla oli sellainen, jossa luki lapsen niomi ja syntymäpäivä sekä rukous, toisen kohdalla sellainen, jossa luki enemmänkin (ainakin kaikkien kummejen nimet, syntymä- ja katepäivä & -paikka jne.).
Lapset ovat syntyneet -04 ja -06 ja asuneet molemmat Vantaalla.
Missä päin itse olet kummiksi tullut? Kannattaa pyytää esim. lapsen vanhempia kyselemään. Eihän se sinänsä mikään muu ole kuin se lappunen, mutta minulle ainakin tärkeitä ja sellaisia muistojuttuja.- alkup.
Kuopio, ja kummi vuosimallia 2007. Pitänee kysellä...
- seurakunnissa voi olla
omia käytäntöjä.
Itselläni on 2 kummilasta ja molemmista on "todistus" vuosilta -89 ja -03.
Oma esikoinen kun kastettiin kävi niin että veljeni ja pikkuserkkuni olivat kummeina ja heillä oli silloin sama sukunimi ja kotipaikkakunta. Pappi oli luullut heitä ilmeisesti aviopariksi ja antoi heille vain yhden todistuksen.
Kun tämä huomattiin otin yhteyttä kirkkoherranvirastoon ja pyysin toisen todistuksen. Asia hoitui hyvin. - kummix5
Siis jos nyt käsitin oikein tekstistäsi niin sinullahan on "kummitodistus" eli virallisesti kummikirja =)...Siinä lukee kummilapsesi nimi ja syntymäaika, kastepäivä ja papin allekirjoitus.
Ainakin minulla noita todistuksia on hämeenläänistä, pohjanmaalta ja keski-suomesta ja kaikissa lukee kummikirja EI kummitodistus =)- Alkup.
Minulla on vihkonen, jossa lukee jotain kummin velvollisuuksista ja oikeuksista ja kummilahjasta yms. Kannessa lukee "Kummikirja". Kirjassa ei ole erityistä paikkaa minun tai kummilapsen tiedoille, eikä pappi todellakaan ole sinne allekirjoitustaan väkertänyt. Sarjatuotantovihkoisen antoi käteen ilman mitään henkilökohtaisia tietoja (nimet, syntymäajat) ja sanoi että "siihen kannattaa kummilapsen nimi kirjoittaa muistiin ettet unohda".
Onko tuo nyt sitten se kummitodistus? - Alkup.
Kävin tarkistamassa, "Kummin kirja" siinä kannessa lukee. Mutta lähinnä jäin kaipaamaan juuri tuota osuutta lapsen nimi ynnä papin allekirjoitus. Osasin kyllä kirjoittaa sen nimen siihen ihan itsekin, mutta toisaalta kun kyseisiä kirjoja voi ostaa halpakauppaketjun kirjahyllystä ja niihin voi kirjoittaa jokainen ihan mitä haluaa, niin oletit "kummitodistuksen" olevan jotain hieman virallisempaa.
Tällä mennään... - kummix5
Alkup. kirjoitti:
Kävin tarkistamassa, "Kummin kirja" siinä kannessa lukee. Mutta lähinnä jäin kaipaamaan juuri tuota osuutta lapsen nimi ynnä papin allekirjoitus. Osasin kyllä kirjoittaa sen nimen siihen ihan itsekin, mutta toisaalta kun kyseisiä kirjoja voi ostaa halpakauppaketjun kirjahyllystä ja niihin voi kirjoittaa jokainen ihan mitä haluaa, niin oletit "kummitodistuksen" olevan jotain hieman virallisempaa.
Tällä mennään...Oudoksi kun sain hiukan lisäselvyyttä =)
Eli ei tuo kyllä nyt "kummitodistukselta" kuullosta.
Yleensä se on sellanen kaksisivuinen jossa kannessa on joku kuva, kyyhkysiä, risti, kirkko tms. Sisäpuolella on kumminruokous tai muu vastaava, tietoa kummiudesta sekä viiva mihin pappi kirjoittaa lapsen nimen ja kastepäivän sekä oman allekirjoituksen. Lisäksi voi olla kohta mihin tulee syntymäaika sekä muitten kummien nimet. Kysyppä asiaa kummilapsesi seurakunnasta =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1367514Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.292866Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3121664Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422531353Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1041164- 1001129
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371042Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19906Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82891Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j19888