S-pankin visa debitillä voi tehdä ns. luottokorttivarauksen hotelliin.
S-pankin visa debitistä
4
605
Vastaukset
- mitä?
Tyhmä kysymys: Tarkoittaa käytännössä mitä?
- miksi mielenkiintoista
Varaat esim. hotellin ja saavut sinne myöhään, hotelli haluaa luottokortin numeron. Ulkomailla saattaa olla joissain paikoissa ihan yleiskäytäntö.
Siksi, että jos asiakas ei tulekkaan esim. 18 jälkeen ollenkaan, hotelli perii kortilta huonehinnan. Eli visa debit ei ole luottokortti, mutta sen numero silti kelpaa netissä hotellin varaujärjestelmään. Korttiahan ei siis veloita vaan se on sitä varten jos et tulekkaan hotelliin voidaan se periä sinulta korttilaskulla.
Testasin itse ja toimi. Kokeilin electronilla niin heti tuli viesti "visa electron ei kelpaa" miksi mielenkiintoista kirjoitti:
Varaat esim. hotellin ja saavut sinne myöhään, hotelli haluaa luottokortin numeron. Ulkomailla saattaa olla joissain paikoissa ihan yleiskäytäntö.
Siksi, että jos asiakas ei tulekkaan esim. 18 jälkeen ollenkaan, hotelli perii kortilta huonehinnan. Eli visa debit ei ole luottokortti, mutta sen numero silti kelpaa netissä hotellin varaujärjestelmään. Korttiahan ei siis veloita vaan se on sitä varten jos et tulekkaan hotelliin voidaan se periä sinulta korttilaskulla.
Testasin itse ja toimi. Kokeilin electronilla niin heti tuli viesti "visa electron ei kelpaa"Tuo on mielenkiintoista tietää eikä mitenkään itsestään selvää, mutta kuitenkin hyvin loogista. Visa Electronilla pitäisi tehdä katevaraus asiakkaan pankkitilille heti silloin, kun asiakas varaa hotellihuoneen. Visa Debitillä veloituksen voi tehdä myöhemmin eli sitten kun se on osoittautunut aiheelliseksi. Tosin voi olla kysymys siitäkin, että hotellin systeemi ei tunnistanut Visa Debitiä oikein. Kun ensimmäisen kerran käytin sellaista (lääkäriasemalla Suomessa), kuittiin tuli teksti "Ulkomainen luottokortti".
- asiaa.
Timontti kirjoitti:
Tuo on mielenkiintoista tietää eikä mitenkään itsestään selvää, mutta kuitenkin hyvin loogista. Visa Electronilla pitäisi tehdä katevaraus asiakkaan pankkitilille heti silloin, kun asiakas varaa hotellihuoneen. Visa Debitillä veloituksen voi tehdä myöhemmin eli sitten kun se on osoittautunut aiheelliseksi. Tosin voi olla kysymys siitäkin, että hotellin systeemi ei tunnistanut Visa Debitiä oikein. Kun ensimmäisen kerran käytin sellaista (lääkäriasemalla Suomessa), kuittiin tuli teksti "Ulkomainen luottokortti".
Kuten sanoit, visa debittiä voi veloittaa myöhemmin ja electronia ei. Siten on loogista, että järjestelmä on hyväksynyt sen visaksi.
Voi olla tietenkin, että järjestelmä on tulkinnut sen väärin. Mutta jos on pysyvää tuo, että tulkitaan luottokortti visaksi se on hyvä.
Ei tarvitse hommata luottokorttia jos ei halua sellaista mutta silti visa debitillä pystyy asioimaan "luottokorttimaisesti"
Eli tilanteissa missä palveluntarjoaja haluaa luottokortin tiedot varmuuden vuoksi ja tiliä tai siis oikeastaan luottokorttiveloitusta ei tehdä jos kaikki menee sovitusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881813
- 561000
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/91985- 9945
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html200914IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56879Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos60857Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.173789Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41760Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.79756