Olen suunnitellut oman tilitoimiston aloittamista siihen starttirahan hakemista.
Alkuperäisessä liiketoimintasuunnitelmassa olen laskenut yrityksen kannattavuuden pienellä asiakasmäärällä niin että saan voittoa vain oman palkan verran. Pitäisikö starttirahahakemuksessa suurennella lukuja isommaksi ja voittoa paremmaksi jotta saisin starttirahan helpommin?
Kuinka tarkasti tuota starttirahan käyttöä valvotaan? Itselläni on asepalvelus edessä ja aion armeijaaikana tehdä yrityksen työt asepalveluksen ohessa lomilla. Voinko joutua tästä maksamaan starttirahoja takaisin jos ilmenee etten olekaan ollut päätoiminen yrittäjä silloin kun rahaa sain?
pari kysymystä starttirahasta
6
3252
Vastaukset
- Nimetön
Ei starttirahaa joudu takaisin maksamaan. Starttiraha on tarkoitettu yrittäjälle ei yritykselle, joten ei sitä valvota mitä "leipää" sillä olet ostamassa. Jos menet armeejaan ennen kuin starttiraha on loppunut, siinä tapauksessa starttiraha on peruutettava kun armeja on alkanut. Pääsääntö on aina et kahta valtion rahoitusta ei voi saada päällekkäin.
- Sivari..
Lain mukaan starttirahan maksaminen on lopetettava ja jo maksettu avustus on perittävä kokonaisuudessaan takaisin, jos starttirahan hakija on antanut väärän tai harhaanjohtavan tiedon seikasta, joka on ollut omiaan olennaisesti vaikuttamaan starttirahan saantiin, määrään tai ehtoihin, tai jos hän on salannut sellaisen seikan.
Eli asepalvelus kannattaa ja pitää mainita, mikäli olet sen aloittamassa starttirahakauden aikana. - aloittaa
Ei kannata aloittaa ihan noilla asenteilla.
Kusetus ei ole hyvä liiketoiminta ajatus vaikka monet on sitä mieltä ja niin toimii.
Starttirahaa varten ei tarvi liiketoimintasuunitelmaa manipuloida. Saat sen jokatapauksessa jos aloitat. Suunitelmat kannattaa yrittää mahdollisimman totuuden mukaisesti.
Aloita vasta sitten kun on armeija takana jos starttiraha edellyttää kokopäivätoimista yrittämistä ja muistaakseni näin on. - on pieni summa
Starttirahan perässä ei kannata juosta. Jos yrityksen toimintasuunnitelma on edes kohtuullisen järkevä, saa starttirahaa helposti. Summa on tosin niin peini, että se menee YEL-maksuihin.
JOTEN: starttirahalla ei kukaan elä, mutta sen avulla saa eläkkeenmaksunsa järjestykseen käynnistysvaiheen aikana.
Armeija aikana ei kukaan pyöritä yritystoimintaa. Lomallakin tulee enempi nukuttua. Unohda se kokonaan.- Jobu
ja starttirahasta menee verot, joten aivan turhaa rahankierrätystä. Lisäksi joka kuukausi pitää tehdä oliko se anomus vai ilmoitus erikseen.
Ihan järetön systeemi. - yel yes
ei aloitteleva yrittäjä vielä maksa yel-maksua ainakaan en itse tarvinnut puoleen vuoteen maksaa eikä se todellakaan ole starttirahan kokoinen maksu kerran kuukaudessa riippuu ansioista, starttirahaa sain noin 700 kk 10 kuukauden ajan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783200
- 492410
- 322127
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313311772- 311745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101579Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51320Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61264