Taivaspaikka vaiko pelkkä tapa vain?

Kuinka moni haluaisi olla vielä sen jälkeen vanhoillislestadiolainen vapaaehtoisesti jos tulisi varma tieto siitä että taivaaseen pääseekin vain pelkällä omalla uskolla ja Kristuksen sovitustyöllä?
Kävisi varmaan kova kato vl-porukoissa ja seuraisi kova parku ja katkeruus kun ihmiset tajuais mihin ovat aiemmin uskoneet.
5429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvä kysymys:
"Kuinka moni haluaisi olla vielä sen jälkeen vanhoillislestadiolainen vapaaehtoisesti jos tulisi varma tieto siitä että taivaaseen pääseekin vain pelkällä omalla uskolla ja Kristuksen sovitustyöllä?"

Niin, että jos se tosiaankin olisi niin että "yksin armosta, yksin uskosta, Kristuksen tähden"...

Että jos ei tarvitsekaan noudattaa näitä vl-uskon kieltoja, jotka eivät perustu Raamattuun? Kuten ehkäisykielto, televisiokielto, koserttikielto, ei-vl-uskoisen kanssa avioitumiskielto, musiikin ammatinvalinnan kielto, ev-lut. seurakunan tomintaan osallistumiskielto, onnittelumaljan kohottamisen kielto jne.

Äänestä
  • >>>Että jos ei tarvitsekaan noudattaa näitä vl-uskon kieltoja, jotka eivät perustu Raamattuun? Kuten ehkäisykielto, televisiokielto, koserttikielto, ei-vl-uskoisen kanssa avioitumiskielto, musiikin ammatinvalinnan kielto, ev-lut. seurakunan tomintaan osallistumiskielto, onnittelumaljan kohottamisen kielto jne.

    Äänestä

Ne ihmisparat, jotka kasvatetaan lapsesta saakka vl-yhteisöön, eivät muusta tiedä.

He haluavat edelleen pysyä turvalisessa tynnyrissään. Lapsiin kohdistettu järjestelmällinen aivopesu on varsinainen rikos: ennen kouluikää jo ry:n kerhoon, pyhäkouluun, sitten raamattuluokkaan, SRK:n leireille, rippikoululeirille ja SRK:n opistoon.

Se on sama kuin aivopesu kommunistiksi tai Hitler-Jugendiin. Omaehtoinen, kriittinen ajattelu ei pääse kehittymään. Ihmisestä tulee pelokas tekopyhä toisile nöyristelijä.

Äänestä

korvakorusynti ovat autuuden ehtoja. Taivaspaikat jakaa SRK.

Muuta kysyttävää?

Äänestä

Kolme voisi olla ns. hyvä sivistynyt arvaus tähän kysymykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peter Pan kirjoitti:

Kuinka moni haluaisi olla vielä sen jälkeen vanhoillislestadiolainen vapaaehtoisesti jos tulisi varma tieto siitä että taivaaseen pääseekin vain pelkällä omalla uskolla ja Kristuksen sovitustyöllä?
Kävisi varmaan kova kato vl-porukoissa ja seuraisi kova parku ja katkeruus kun ihmiset tajuais mihin ovat aiemmin uskoneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu