Haluaisin tietää että:
1. minkä maalainen kolikko tämä on?
2. Minkä arvonen tämä on? (verrattuna muihin kolikkoihin)
3. pystyykö tota käyttämään tavallisesti suomen kaupoissa?
Ja kolikon kuva on siis ---> http://img403.imageshack.us/my.php?image=kolikotir9.jpg&s=1
1. minkä maalainen kolikko tämä on?
2. Minkä arvonen tämä on? (verrattuna muihin kolikkoihin)
3. pystyykö tota käyttämään tavallisesti suomen kaupoissa?
Ja kolikon kuva on siis ---> http://img403.imageshack.us/my.php?image=kolikotir9.jpg&s=1
Vastaukset 5
Vanhimmat
Arvoa kysy valuuttavaihtofirmoilta, ei käy Suomessa
1. Thaimaalainen 10 bahtin kolikko
2. Arvo xe.comin tämänpäiväisen listauksen mukaan vastaa 0.215 euroa eli noin 20 senttiä.
3. No mitäs luulisit? Mietipäs asiaa ihan pikkuisen omassa pääkkösessäsi. Pystyykö Thaimaan rahalla maksamaan Suomen kaupoissa?
No, mitäs pikku aivosi tähän nyt sitten vastaavat?
Kun mulla ei oo koskaan tollasta rahaa tullu mistän vastaan niin enhän mä voi sitä mistään tietää että voiko sillä suomessa maksaa mitään tai minkämaalainen se olisi....kun sukulaisist ei kukaan tietäny niin päätin kysyä näiltä keskustelupalstoilta.
Käsittelet kai sen verran rahaa päivittäisessä elämässäsi, että tunnistat eurokolikot? Ja tiedät että Suomen valuutta on euro?
Ja tiedät varmaan senkin, että muualla maailmassa puolestaan on vaikka mitä eri valuuttoja?
Joten ymmärrän kyllä kysymyksesi ensimmäiset kaksi osaa (minkä maan kolikko ja minkä arvoinen), mutta en kolmatta osaa.
> niin enhän mä voi sitä mistään tietää että voiko sillä suomessa maksaa mitää
No jos kerran kolikko ilmiselvästi ei ole suomalainen, euroarvoinen kolikko, miten ihmeessä sillä voisi Suomessa maksaa mitään?
Sattumoisin eksyin tänne ja huomasin tämän keskustelun. Näyttääpä menevän kuitenkin Thaimaan rahat iloisesti eurojen kanssa sekaisin. Nimittäin minulta löytyi lompakosta vastaava kolikko, jonka alkuperää ryhdyin juuri äsken selvittämään.
Ja ihan on vaihtorahana kaupasta saatu kakseurosen tilalla. Hieman paksumpi on, mutta muuten samankokoinen. Ovelaa joltakin kiireissään maksaa, jos ei kassa huomaa, saa hyvän katteen rahalleen, jos kerran arvo on murto-osa kahdesta eurosta. Kuinkahan paljon tätä tapahtuu?? Pitääpä olla vastedes tarkempana.. :(