Lueskellessani päivän uutisia tällainen hyppäsi silmilleni. Mielestäni malliesimerkki huumehysteriasta.
Iltalehti kirjoitti: "Yhdistyksen kieltäminen, varsinkin hyvien tapojen vastaisena, on harvinaista. Esimerkiksi kannabiksen laillistamista ajavan järjestön toiminta estettiin hyvien tapojen vastaisena 1990-luvulla.
Ei ole silti yksiselitteistä, ovatko esimerkiksi naisten aseman heikennyspyrkimykset ja väkivaltaisten rangaistusten kannattaminen hyvien tapojen vastaisia asioita."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802177260238_uu.shtml
Olenko minä ainoa joka huomaa tässä epäoikeudenmukaisuutta?
Iltalehti kirjoitti: "Yhdistyksen kieltäminen, varsinkin hyvien tapojen vastaisena, on harvinaista. Esimerkiksi kannabiksen laillistamista ajavan järjestön toiminta estettiin hyvien tapojen vastaisena 1990-luvulla.
Ei ole silti yksiselitteistä, ovatko esimerkiksi naisten aseman heikennyspyrkimykset ja väkivaltaisten rangaistusten kannattaminen hyvien tapojen vastaisia asioita."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802177260238_uu.shtml
Olenko minä ainoa joka huomaa tässä epäoikeudenmukaisuutta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ristiriitaista.
Suvaitsemme tällaisia ääriaineksia ympärillämme, mutta haluamme määrätä mitä suomalainen aikuinen saa omassa kodissaan tehdä itselleen ja mitä ei.
Hyväksymme siis todelliset uhat hyvinvoinnillemme, mutta sen sijaan pääasiassa keksittyjä kauhukuvia vastustetaan jopa tekemällä ajattelemisestakin rikollista?
Välillä tulee fiilis, että ompa tämä maa tavattoman sairas paikka kaikenkaikkiaan. Sekopäitä kaikki.
Sitähän se on. Valtaa pitäville rajoitukset ja kiellot on aina tervetulleita, oli ne sitten mitä tahansa. Kun taas vapauksia vastustetaan hampaat irvessä, viimeiseen asti. Itseasiassa koko ajatus jonkun yhdistyksen kieltämisestä on absurdi. Lähes yhtä absurdi kuin ko. ryhmän ajatus, että heidän sääntöjä / lakeja pitäisi kaikkien noudattaa.
Mutta, tuskinpa tämäkään saa ihmeempää reaktiota ihmisissä aikaan, kun eivät tiedä vapaudesta mitään. Yli 7kk vuodesta ihmiset tekevät orjana valtiolle rahaa. Pankit ja valtiot painavat pikavauhtia lisää rahaa markkinoille syöden loput säästöt mitä ihmisillä on. Ihmiset kuvittelevat, että ilman veroja ei mikään toimisi. Tämä yksinkertaisesti osoittaa sen kuinka tutkalla valtaosa väestöstä ylipäätänsäkin on. Lyhyesti sanottuna, verotus ei ole mitään muuta kuin organisoitua varastamista.
Kaikista huonoin asia tässä on se, että ihmiset kuvittelevat olevansa vapaita. Kinastelevat keskenään että mitä rajoituksia elämässä pitää olla. Kun todellisuudessa ei kenelläkään ole mitään sanomista siihen mitä aikuinen ihminen itsellensä tekee. Jokainen ihminen omistaa oman ruumiinsa ja se ei kuulu kenellekään mitä hän sillä tekee. Suomessa varsinkin, on joku kuvitelma, että ihmisillä olisi oikeus valvoa toisia ja väkivallan uhalla pakottaa noudattamaan jotain sääntöä x. Tosin ehkä meillä on jo geeneissä tullut joku orja-geeni lisäksi, kun ei ihmiset edes tajua olevansa orjia. Mutta orjia me ollaan kuitenkin, aina oltu ja nähtävästi melko pitkään vielä ollaan.
mukaan jokaisella tulee olla oikeus ajatella mitä haluaa. Ajattelun ei tulisi koskaan olla laitonta, ajatuksien toteuttaminen voi olla, jos teoilla satutetaan toista tai muuten aiheutetaan toisille ongelmia/rikotaan toisten oikeuksia.
"Itseasiassa koko ajatus jonkun yhdistyksen kieltämisestä on absurdi."
Samaa mieltä. Ja se on sitä paitsi demokratian periaatteiden vastaista. Mitä tahansa laitonta asiaa tulee saada ehdottaa lailliseksi. Halusi sitten laillistaa pedofilian tai kannabiksen tai minkä tahansa asian. Tämä ei tarkoita, että kenenkään tulisi hyväksyä pedofiliaa, tämä tarkoittaa vain sitä, että laittomista asioista keskusteleminen tulisi olla laillista. Kunhan kenenkään oikeuksia ei rikota (ja keskustelemalla vapauksien rikkominen on vaikeaa).
"Ihmiset kuvittelevat, että ilman veroja ei mikään toimisi."
Ei toimisikaan. Mutta ei siitä enempää tässä keskustelussa.
koska se saa ihmiset huomaamaan, että he ovat orjia.
Näinhän se on.
Käyttäjä huomaa hyvin nopeasti, että hän on joutunut aineen orjaksi.
Sääli.
Tuota, ei.
Kokeile olla kuukausi juomatta. Jos pystyt siihen, voit varauksella sanoa -ettet ole alkoholista riippuvainen. Sama pätee hamppuunkin. Paitsi että moisen tauon pitämisessä ei synny ongelmaa, toisin kuin alkoholin kanssa.
" Paitsi että moisen tauon pitämisessä ei synny ongelmaa, toisin kuin alkoholin kanssa."
Vai ei synny ongelmaa?
Huonostippa olet sisäistänyt näilläkin palstoilla olleet kertomukset irtipääsemisen vaikeuksista ja edes taukojen pitämiset.
No näillä henkilöillä on sitten ilmeisesti ollut ongelma. Riippuvuus voi muodostua mihin tahaansa aineeseen, toisiin toki nopeammin ja vakavanlaatuisempi. Lue toki alkoholipalstan juttuja näin vertailun vuiksi.
Tällä nyt lähinnä ajettiin varmaan takaa sitä ettei kanabis aiheuta fyysistä riippuvuutta kuten esim tuapakan nikotiini tai alkoholi tietyissä tapauksissa.
mikä tahansa aine tai tekeminen voi aiheuttaa kroonista riippuvuutta ja näin vaikuttaa "koukuttavalta ja riippuvutta aiheuttavalta tavalta/asialta".
Niin kannabis, suklaan syönti ja urheilu aiheuttavat samoja reaktioita elimistössä euforian ja koukutuksen tunteena.