Oulussa olisi pyöränhuoltokurssille tilaus, kukahan alkaisi vetää. Ei tee mieli viedä omaa pyörää enää yhteenkään pyöräliikkeeseen huoltoon, koska olen jostain syystä onnistunut saamaan jokseenkin huonoa palvelua. Kun pyörää menee ostamaan, palvelu on ylen ystävällistä, mutta huoltoasioissa ei palvelu pelaa. Toivottavasti joku pyöräilyseura tms. ottaisi haasteen vastaan.
Pyöränhuoltokurssille tilaus
Tumpelo fillaristi
6429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saaristokadulla on halpa ja hommansa osaava korjaaja.Ainakin mie käyn uuestaanki siellä.Ja on muute nopeeta toimintaa.
huolla pyörääsi itse?
Itse sen joku siellä firmassakin huoltaa.
Minä opettelin huoltamaan vanhempieni pyörät jo alle kouluikäisenä. Oman pyörän sain rippilahjana. Ja aina olen autonikin itse huoltanut - kävinhän aikanaan ammatti- ja teknilliset koulut autopuolelle. Kiitettävin arvosanoin.
Itsehän huollanki.Mutta kesällä kun käytin pyörää siellä huollossa oli palvelu erinomaista.Itse kun en voinut suoriutua käsileikkauksen takia kyseisestä hommasta.
osaisin. Ajoin ennen ns. vakiopyörillä, jotka huolsin itse mennen tullen ja palatessa. Mutta kun käyttötarpeet muuttuivat, piti ostaa vähän monimutkaisempi pyöräkin. Tätä pyörää en yksinkertaisesti osaa huoltaa. En tiedä minkälaisia työkaluja siihen tarvitsee, enkä todellakaan rupea tee se itse -mielellä kokeilemaan sen korjaamista. Osaan kyllä yksinkertaiset huoltotoimenpiteet, mutta kyllä minua kiinnostaisi osata vaihtaa siitä monta muutakin kuluvaa osaa. En ole mikään varsinainen peukola keskellä kämmentä -tyyppi, koska osasin ne vakiopyörätkin huoltaa, mutta ei kyllä ole rohkeutta alkaa monen sadan euron pyörääkään ilman asiallista neuvontaa sössimään.
köyhät huoltaa itse!
ja silti huollan pyörieni lisäksi autoni, joka maksaa kymmeniä tuhansia, mutta minäpä OSAANkin!