Erilaista

No joko on selvinnyt, saako virosta tankata ensi kesänä matalammin verotettua ns. Eri-laatua suomalaisiin huviveneisiin?
6988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mutta ei ole myöskään tiedossa mikä tuon kieltäisi. Jos ylimääräisiä kanistereita on kovin monta muuttuu homma jossakin kohtaa laittomaksi.

Äänestä
  • Miksi ei kanistereissa saisi tuoda? Voihan joku viedä vaikka mökilleen polttoölyä tynnyrissä. Ei se voi olla kiellettyä.

    Äänestä

  • heh kirjoitti:

    Miksi ei kanistereissa saisi tuoda? Voihan joku viedä vaikka mökilleen polttoölyä tynnyrissä. Ei se voi olla kiellettyä.

    Tarkoitin, vai onko sekin laitonta nyt? Jos ei saa niin minkä hintaista mahtaa olla diesel siellä nyt.

    Äänestä

Saa tankata virossa. Säilytä vaan kuitti niin kaikki on kunnossa.
Mitä taas tulee tuohon kanisterihommaan niin, sitä ei saa veneen tankkiin laittaa. Tuossa vaan tuo yksi neropatti jälleen sitä lähti kääntämään.
Totuus on se että, veneen tankkiin saat tankata minkä valtion alueelta hyvänsä. Siinä maassa käytettävää venemoottorin polttoainetta.

Äänestä

Lohusalossa, Piritassa ja Vergissä viime kesänä tankanneena täytyy sanoa, että mopöä sieltä ei saanut ja diesel oli hieman bensaa kalliimpaa, tod näk halvempaa kuitenkin kuin 2008 kesällä Suomessa.

Äänestä
  • ...sai vielä viime kesänä verotonta löpöä. Taisi olla kolmisen kroonia halvempaa kuin verollinen. Kirjanpitoni näkyy väittävän, että 0,66 EUR/litra olisi ollut hinta. Kuressaaressa, missä sai vain verollista, hinta oli 0,87 EUR/litra. Siis kalliimpaa kuin mopö oli Suomessa.

    Eiköhän Viron dieselhinta ensi kesänä ole jossain euron pinnassa litralta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


löpöä kirjoitti:

No joko on selvinnyt, saako virosta tankata ensi kesänä matalammin verotettua ns. Eri-laatua suomalaisiin huviveneisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu