Eikö päättäjien kannattais tehdä jotain tälle asialle. Saatais työpaikkoja ja näkyvyyttä tänne. Kilpailu on käynnissä ja mukaan ehtii vielä. Jätteen jälkisijoitukseenkin on paikka kun kaivos lopettaa. Riittävän syvä kaivos minne uraanin voi haudata.
Ydinvoimala pyhäjärvelle
Junttiselkä sulaks talvisin:)
7524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen edelleen samaa mieltä,kuin kirjoittajakin.Olen tehnyt tällä palstalla saman aloitteen aikaisemmin ja toivon että Pyhäjärven kaupungin johto alkaa asiassa tosi toimiin.Tämä aloite ei ole vitsiksi tarkoitettu.Tämä on Pyhäjärven tulevaisuudelle miljoonien eurojen tilaisuus.
En jää odottelemaan säteilysaasteen kertymistä kehooni tai mukulalaumaani.
tulla ennemmin Pyhäjoelle.
Hiukkaskiihdytintä ovat kylläkin suunnitelleet Ruotasen kaivokseen sitten kun kaivos suljetaan lopullisesti.
vastaan taistelua tai vastatuuleen kusemista. Mieluummin tuulivoimaloita, saattaisi onnistuakin.
Turha höpöttää jostain atomivoimalasta,sitä ei tule, eikä tule muuallekkaan Suomeen lähiaikoina.Tuulivoimaloita kyllä tulee,mutta nekin meren rannalle,eikä helevetti johonkin junttikylälle.Vatatuuleen kussu.
ja sitä piisaa, silloin kun tuulee!
No mihin se junttiselkä sitten haudataan, sehän vie tuollaisen rapakon kokoisen alueen ja reilusti enemmänkin hoitamattomia risukoita