Oletko vähentänyt kulutusta?

Pelkäätkö taantuman tuloa? Oletko jo vähentänyt kulutusta tai muuten varautunut tulevaan ankeampaan aikaan? Mitä tuntemuksia asiasta sinulla on?
1198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei ole aihetta vähentää kulutusta. Tulot ovat paremmat kuin koskaan eikä työpaikka ole uhattuna. Varautuminen riskeihin on hoidettu täysin riittävästi jo kauan sitten esim. siirtämällä sijoitukset osakkeista turvallisempiin kohteisiin.

Ei tässä useimmille välttämättä ole tulossa mitkään ankeat ajat, eihän 90-luvun lamakaan ollut kovin kummoinen juttu niille joiden työpaikka säilyi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kristallipallosta näkee kirjoitti:

Pelkäätkö taantuman tuloa? Oletko jo vähentänyt kulutusta tai muuten varautunut tulevaan ankeampaan aikaan? Mitä tuntemuksia asiasta sinulla on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu