Moi!
Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä yhdistelämästä? Käsittääkseni aluksi venettä myytiin 50 hp hondalla, mutta käyttäjäpalautteen perusteella valmistaja teki hieman muutoksia veneeseen 2007, jolloin veneen sai varustettua 75 hp koneella. Onkohan tuo jo liian iso tuon kokoiseen veneeseen? Vesihiihtämään pitäisi yhdistelmällä päästä, mutta toisaalta silloin tällöin olisi kiva uistellakkin. Porukkaa veneessä yleensä 2-4 henkilöä.
Paljon olen kuullut, että 50 hp olisi liian vähän, mutta mahtaako tuo 75 hp mennä jo yli?
Kaikki kokemukset ko. veneestä kiinnostavat myös.
Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä yhdistelämästä? Käsittääkseni aluksi venettä myytiin 50 hp hondalla, mutta käyttäjäpalautteen perusteella valmistaja teki hieman muutoksia veneeseen 2007, jolloin veneen sai varustettua 75 hp koneella. Onkohan tuo jo liian iso tuon kokoiseen veneeseen? Vesihiihtämään pitäisi yhdistelmällä päästä, mutta toisaalta silloin tällöin olisi kiva uistellakkin. Porukkaa veneessä yleensä 2-4 henkilöä.
Paljon olen kuullut, että 50 hp olisi liian vähän, mutta mahtaako tuo 75 hp mennä jo yli?
Kaikki kokemukset ko. veneestä kiinnostavat myös.
Vastaukset 9
Vanhimmat
esim. venemessuilla ja kyllä se 50:lläkin menee, jos ei tarvitse olla raketti kiihtymään ja ei aina pääasiassa aja 3:n tai 4 henkilön kuormalla.
Kokemusta ei ole kuitenkaan Hondan 75hv koneella, se on kyllä aika painava mötti ja ulkonee veneestä aika paljon. Voi olla siten turhankin takapainoinen kokonaisuus, kun istuaan vielä takana. Vene varmasti kantaa sen painon, mutta ehkä kevyempi 75hv E-TEC olisi parempi vaihtoehto tai sitten odottelee Hondan uutta ruiskumoottoria tuon 50hv tilalle tai laittaa vaan jonkun muun 60hv ruiskumoottorin (60hv jammu). Venettähän testattiin alunperin 70hv 2t-Tohatsulla.
Joka tapauksessa trimmilevyt auttavat takapainoisessa veneessä liukuunlähdössä, esim. juuri tässä AMT:ssä.
Evinrude painaa 145 kg ja Honda 162 kg, joten sillä perusteella ei ole mitään syytä rimpuilla Hondaa vastaan.
75hv ei ole liikaa tuon kokoiseen veneeseen, mutta 50 Honda on pieni. Yamahan ja Mercuryn 60 heppaset painavat 110 kg, joten voisivat olla varteenotettava vaihtoehto, mutta ymmärtääkseni AMT:t paketoidaan Hondan kanssa samaan nippuun ja merkin vaihto on tehty hankalaksi.
Eihän sitäpaitsi autoihinkaan osteta eri valmistajan moottoria. Jos perämoottorin merkki ei miellytä, kannattaa vaihtaa sekä vene että kone. Kyllä vaihtoehtoja vesihiihtoveneeksi löytyy muitakin.
Eli ota 75 Honda jos aiot vetää jotakin suksilla. Ei 75 ole liian suuri moottori eikä sitä kaasua aina ole pakko pitää pohjassa.
ja milläs luulet tuon vesihiihdon onnistuvan paremmin, 75hp 4-t Hondalla vai 75 hp 2-t E-TEC:llä?
Kyllä sen AMT:n saa millä moottorilla haluaa, ei se mikään auto ole, jossa on moottori valmiina! Kyse on vain jälleenmyyjän sortimentista eli moottoriedustuksista ja pakettihinnasta. Hondalla paketoituna se voi olla halvin, mutta ei suinkaan ainut vaihtoehto.
Mielestäni voi aiheellisesti kyseenalaistaa venemallin rungonsuunnittelun jos viisimetriseen veneeseen ei riitä 50 hp kone ja trimmilevyjä tarjoillaan tähän kokoluokkaan.
Hondan sivuilla näyttää testin mukaan 50 hp kulkevan 8,6 solmua 3500 kierroksella...eli ei siis lähde siinä vielä liukuun.
Advance marine technology?
Tiedän kyllä, että venettä saa 50 hp koneella ja, että muitakin moottorivalmistajia saa kyseiseen veneeseen, mutta mielestäni 60 hp koneesta 1000 euroa lisää on paljon, kun miettii, että ainoa ero 50 hp versioon on tyyliin pidennetty suuttimen aukioloaika.
Mitä tulee veneeseen niin hyviä arvosteluja tuo on saanut testeissä ja aina on perässä ollut 50 hp kone. Kysymykseni olikin, että kun haluan myös vedellä vesisuksia ja välillä kuormaa on veneessä se 4 henkilöä niin tuo 50 hp kone tuntuu hieman pieneltä. Jos vertaa esim. Bella 512 europeen, Buster X:ään tai yamarin 50 TC:hen niin kyllä aikapitkälti on samoja konesuosituksia kuin amt:ssä. Ja yleensä perässä roikkuu moottori sieltä suosituksen yläpäästä.
Erittäin hyvän tarjouksen sain tuolla 75 Hondalla, joten en viitsisi ottaa kalliimmalla 60 hp koneella jos vain suinkin käsiteltävyys pysyy hyvänä.
Huippunopeksilla tuskin tulee ajeltua enkä niitä haekkaan, vaan kyse on lähinnä liukuunnoususta kuormattuna sekä ajo-ominaisuuksista matka- sekä uistelunopeuksilla. Jarrupussin hankkiminen kun on kuitenkin halvempaa kuin 50 hp koneen vaihto isompaan noin niinkuin jälkikäteen.
Eli onko 75 hp (175 kg) kone liian iso tuohon paattiin, kun miettii käyttötarkoitustani? Mielellään jos jollain on ihan omakohtaista kokemusta eikä mutuilua. Kiitos.
Millaisen tarjouksen sait 75:sella koneella? Itselläkin sama paketti kiikarissa, joten mukava olisi saada hieman osviittaa hinnasta jolla paketti irtoaisi suoralla kaupalla.
Moi,
50 heppanen riittää jos ajo on kevyttä eli max 3-4 hengen kuormalla rauhallisia siirtymiä. Mutta jos aiot vetää suksia niin ota ihmeessä 75 heppanen kone. Mikään ei ole niin ikävää kuin vinguttaa hiihtäjää perässä tappi pohjassa jatkuvasti. Jos otat isomman koneen, voit kyytiin ottaa kavereitakin, 50 heppasella kaverit jää rannalle.
Kone ei ole liian painava veneeseen.
...rauhalliseen ajeluun hyvällä kelillä 4-5 hengen kuormalla. Viime kesä mentiin 170BR Honda 50 yhdistelmällä, enimmillään 4 aikuista ja 2 koiraa (á 40 kg). Plaaniin nousu kovaan vastatuuleen siinä kuormassa vähän niin ja näin. Vesihiihto onnistuu, jos veneessä max 2 aikuista.
Hintaero 50 hv - 75 hv on niin iso, että kannattaa kuitenkin harkita. Venehän on n. 8 kk vuodesta käyttämättömänä. Jos 50 heppasen suorituskyky ei riitä, niin katselisin samalla isompaa venettä. 5 metrisellä veneellä ei pääse pahassa kelissä menemään vaikka olisi kuinka iso kone perässä. Tosin sisävesillä pärjättiin hienosti ja merelläkin 14 m/s onnistui kevyellä kuormalla.
Painoero vaikuttaa myös trailerin valintaan, 50 heppaisella menee niukin naukin 750 kg:n kärrylle (laillisesti), 75 heppaisella ei taida enää onnistua edes tyhjällä tankilla.
Meidän venepaketti on muuten myynnissä (matkaveneeseen vaihtamisen vuoksi). Vm 07, ajettu 70 h, 1 om, huoltokirja. Kaikuplotteri ja suojapeite. Soita jos kiinnostaa 050-3646198. Kokemuksia saa ihan ilmaiseksi.
Ei tosiaan ole 75 hv liian iso. 50 Hv Hondalla se ehkä toimii jotenkuten kunhan liukuun päästään, mutta on se nyt hyvän veneen raiskausta laittaa siihen noin tuhnu kone. Vakiopotkurilla ja moottorin vakioasennuksella liukuunlähtö kesti 2 hengen kuormalla niin pitkään, että luulimme veneessä tai koneessa olevan jotain pahasti vialla. Kuulemma 90 Hv Yamahalla se toimii ihan hyvin kunhan potkuri on valittu niin että kiihtyy hyvin, eli ei siis viimeistä solmua hakien. Menoa riittää noin 40 solmua, jossa vauhdissa myös veneen perä alkaa kantaa liikaa ja paketti menee nenälleen. Osta 75 hv