Eli olisi tarkoitus tuoda Audi S3 saksasta.
Kyselisin, että kuinka suuri olisi vero esim. tälläisessä Audi S3:ssa.
Audi S3 Quattro
ajettu 59.000 km, 154 kW (209 PS),rekisteröity 10/99,
Special features:
ABS, ESP, ilmastointi, keskuslukitus, nahka recarot, sähköikkunat yms. perus varusteet
Kyselisin, että kuinka suuri olisi vero esim. tälläisessä Audi S3:ssa.
Audi S3 Quattro
ajettu 59.000 km, 154 kW (209 PS),rekisteröity 10/99,
Special features:
ABS, ESP, ilmastointi, keskuslukitus, nahka recarot, sähköikkunat yms. perus varusteet
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eiköhän tuo lie markkina-arvoltaan 37 -39 tuhatta euroa, joten verot (29% autovero + 22% ALV)ovat 12500 -13000 euroa haarukassa. Saksasta kohtuullisten yksilöiden hinnat alkanevat tuosta 16ke:stä, joten eipä tuo nyt hirveän tappiollinen idea lie, eikä Suomessa kyllä hirveästi tarjontaakaan ole.
Minähän voisin myydä omani. Soita jos kiinnostaa.
P.0505398699
Ennenkuin rupean mitään soittelemaan, niin kertoisitko jotain tuosta S3:stasi. Vuosimalli? Ajokilometrit? Varustelu? Paljollako ajattelit S3:si myydä?
Mobile.de stä kun kattelee niin uskoisin että keskihinta järkevälle 99-00 Skolmoselle on n. 18-20k€. Ajatellaan että auto maksaisi 19000€. Suomessa autoliikkeissä myytyjen hinnat ovat pyörineet 38 ja 42n välissä.
Kaveri toi hetki sitten 200tkm ajetun S2n vuodelta 93 ja tulli oli sitä mieltä että täällä sille käypä arvo on 22000€. Näppärä hinta 10 vuotta vanhalle autolle vai mitä?
No niin jos tulli arvioi että käypä arvo -99lle Skolkille on 38k€ niin lopullinen hinta olisi 19 ((38*0,29)*1,22) 1(tuontikulut)=33,444. Voisiko tuossa olla todelliset kustannukset kun sinulla S3 pihassa???
Varmaa on, etten tule koskaan ostamaan ulkoa yksityisesti tuotua autoa käytettynä Suomessa. Senverran on kuulunut hämäräbisneksiä ympärilleen kasaavan, että ei kiitos!
Mikäli viittaat kirjoituksellasi autoni alkuperään niin olet väärässä. Auto on ostettu Hertsikan Stockkalta uutena. Mikäli et viittaa niin mukavaa viikonvaihdetta!