100 000 ihmistä ?

kirkosta ?
Eroa kirkosta-sivujen kautta !
Kuuluinko oikein ?

Mistä tämä tämmöinen kertoo ?
7531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olla kolmessa vuodessa kun erosi 100 000 ihmistä.
Itse erosin kirkosta, kun jouduin tähän työttömyysrumbaan ja pienellä tuöttömyysavustuksella kirkolle olisi mennyt kuukaudessa kuitenkin monen leivän hinta. En ole ateisti, mutta hoidan nämä uskontoon liittyvät asiat suoraan yläkerran ukon kanssa kahden.

Äänestä
  • omille lapislle omaan pöytään.

    Ei jouda meidän eurot ulkomaanapuun.

    Äänestä

  • jokainen euro tarvitaan kirjoitti:

    omille lapislle omaan pöytään.

    Ei jouda meidän eurot ulkomaanapuun.

    Maksaa vuodessa kirkollisveroa 1200 euroa ja 40 vuoden aikana 48,000 euroa.
    Tällä summalla saa jo 2-3 uutta autoa tai jotain muuta tarpeellista.
    Eikä oikeestaan menetä mitään,sillä nykyisin hautapaikka ja siunaaminen on samanhintainen kuuluu kirkkoon tai ei.

    Äänestä

  • Hyvä palkkainen kirjoitti:

    Maksaa vuodessa kirkollisveroa 1200 euroa ja 40 vuoden aikana 48,000 euroa.
    Tällä summalla saa jo 2-3 uutta autoa tai jotain muuta tarpeellista.
    Eikä oikeestaan menetä mitään,sillä nykyisin hautapaikka ja siunaaminen on samanhintainen kuuluu kirkkoon tai ei.

    tuhkat tuuleen. !

    Äänestä

...että ihmiset ajattelevat vihdoin omilla aivoillaan.

Äänestä
  • kirkon bisnes toimi säröttä !!

    Äänestä

  • ihmeen kauan kirjoitti:

    kirkon bisnes toimi säröttä !!

    ...nääs tuo kirkon toiminta... erotaan vaan, niin minäkin tein jo 10 v sitten... vaikka olisi pitänyt tehdä se aikaisemmin. Minä kyllä uskon, että asioita elämässä joku pyörittää, joku isompi, mutten nimeäisi sitä miksikään... kun en tiedä sen nimeä ! Yhteys yläkertaan pelaa kyllä mielestäni hyvin. En nykyisenä opiskelijana halua osallistua ulkomaanapuun, enkä kirkkorakennuksen lämmityskuluihin... senverran pitää olla liksaa aina tilillä, et perikunta monttuun saaa.... muulla ei väliä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eronnut kirjoitti:

kirkosta ?
Eroa kirkosta-sivujen kautta !
Kuuluinko oikein ?

Mistä tämä tämmöinen kertoo ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu