Akvaariossamme käy kamala kato, ensin kuoli kardinaalitetrat, sitten pusukala, nyt on kuolleena leväbarbit ja imumonni vetää viimeisiään. En keksi muuta aiheuttajaa kuin kalan ruuan jota annoin ensimmäistä kertaa ennen tuhoa. Lääkettä on laitettu mutta ei näy auttavan. Harmittaa ja surettaa ihan saatanasti. Imumonnikin on ollut meillä 7 vuotta.
Voiko pakastehyttysentoukista tulla joku tauti?
3
278
Vastaukset
- ei voi
ei voi tulla niistä mitään noin runsaan kalakadon aiheuttajaa. Niillä voi toki "ruokkia kalat hengiltä", koska ne sisältävät muistaakseni runsaasti rasvaa, mitä kuivaruoat ei sisällä, mutta sen vaikutukset näkyvät pitkällä aikavälillä.
Mitä tapahtui ennen kalakadon alkua? Jokin runsas vedenvaihto/pohjan suurimurointi? Uusia koristeita akvaarioon? Syitä voi olla monia.
Pistä vielä vesiarvot, josko niistä selviäisi jotain... - Rihma
Epäilen vahvasti että pakasteista on mitään epäsopivaa tullut, mutta kerroppa altaan koko, kalasto ja muut rutiinit, suodatus jne, niin kattotaan mistä moinen kato olis voinut johtua.
- fish KING
Luetteles kalat jotka on kuolleet ja milloin n. aikakin riittää.
Kerro samalla hoitorutiineistasi... tuo akvan tilavuus ja kokonais kalasto määrä, no, pusukalasta päätellen kyseessä ei olekaan mistään ihan pienestä akvaariosta.
Suodattimen merkki ja malli?
Oletko mittaillut akvan ja raanaveden pitoisuuksia?
Millä lääkitsit?
Mitä ruokaa annoit, merkki, koska ostettu, mahd. päivämäärä joka nökyy "askissa" voihan olla että ruoka on kertaalleen sulanutta ja siinä välissä pilaantunutta vaikka olisikin vakuumissa, mene ja tiedä, paha spekuloida jälleen kerran ilman perus tietoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432231Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141416Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22994Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685