Kuinka kauan ahdistuneisuushäiriö/unettomuus oikein voi kestää? Eli kuinka kauan toipuminen voi viedä?
Olen jo kesästä-07 ollut sairaslomalla, ja nyt alkaa
jatkohoito..
Olen jo kesästä-07 ollut sairaslomalla, ja nyt alkaa
jatkohoito..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olleet viimeiset 5 vuotta. Hoitoa toki on ja on ollut. Ei sille mitään aikarajaa kukaan osaa sanoa, ei edes psykiatri. Toipuminen voi viedä tovin, tai sitten vuosia, osa ei toivu koskaan.
Sitä minäkin epäilen, etten heti vain toivu.. vieläkin kun näitä ongelmia on.. Onneksi pääsin nyt vihdoinkin mielenterveystoimistoon jatkohoitoon..
minkälaisa oireita sinulla sitten on? varmaankin sinulla on jokin lääkitys? oletko ollut ihan sairaalahoidossa? Minuakin ahdistaa, tosin ei ihan noin kauan, mutta pelkään tulevani hulluksi. Puhuit jakohoidosta, mitä sillä tarkoitat?
Olen ollut sairaalahoidossa viime syksynä kuukauden. Sen jälkeen kotona sairaslomalla, maanantaina alkoi vasta jatkohoito mielenterveystoimistolla.. Lääkitystä toki on, aamulla cipralexia 10 mg ja illalla pertriptyyliä..
Tietyt asiat ahdistavat vielä kovin, kuten matkustaminen, en siedä sitä lainkaan. Tulen sairaaksi. Ja ravintoloihin en voi mennä. Kaikeknlainen stressi ahdistaa. Minun pitää vain ottaa rennosti ja tehdä mikä minua huvittaa..
Minulla on vielä pari kuukautta saikkua. Pelkään etten vielä siihen mennessä tervehdy.. Mutta kai saan lissä saikkua tarvittaessa??
Väsymys on kova, unettomuuden takia.. välillä ei jaksa mitään.. Haluaisin nukkua kunnolla!
Että tämmöistä minulla.. Olisi mukavaa kuulla kohtalotovereiden kommentteja!
moro! se voi kestää loppuelämän..jos ei muuta ainaki pelko siit et millo taas alkaa kaikki.
Sitähän minäkin pelkään , että toivunko koskaan täysin.. Mitenkäs itse nykyään pärjäilet? Oletko sairaslomalla vai työelämässä?