kommentti

elämävapaa

kommenttini vastustajille lähinnä-on se hyvä että te elätte niin puhtoista hyvää oikeaoppista elämää että ette joutuisi tekemään vaikeaa ratkaisua nimeltä keskeytys.mutta entäs jos jyrkkäkantainen joutuisi raiskatuksi-se voi tapahtua missä ja kelle ja milloinka vain ,vaikka raamattu kädessäkävelisitte uskoen hyvyyteen elämässä! jos tulisit sinä vankkumaton vastustaja raskaaksi raiskauksen uhrina,synnyttäisitkö lapsen ? elämä on epäoikeuden mukaista joskus kaikilla,paitsi tiukilla moralisteilla-hehän eivät periaattestakaan tee väärää liikettä elämässään,luulevat ainakin näin.elämä ei mene käsikirjoitusten,aatteiden ja hyvyyden mukaan,joskus sattuu kaikenlaista,vahinkojakin.antakaa kaikki anteeksi ensin itsellenne ja sitten oppikaa ymmärtämään.keskytys ehkäisykeinona on väärin mutta tietyissä tapauksissa se on oikeutettua,kukaan ei tiedä toisen elämäsä ja ratkaisujen syistä.rauhaa ja asennetta kaikille ja kaikenlaisille ihmisille!

4

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että pystyisin sittenkään.
      Yrittäisin viedä sen läpi pelkkänä raskautena ja olla kiintymättä lapseen. Haluaisin lapsen saavan hyvän elämän joidenkin häntä kauan kaivanneiden luona.

      Toki olen sillä tavoin itsekäs että itse haluaisin elää loppuelämäni puhtaalla omallatunnolla, enkä haluaisi muutenkaan altistaa elimistöäni niin hirveelle luonnottomalle rääkille kuin abortti on, jos sen kerran vois välttääkin.

      • kaikkea tavannut

        juu,kaunis ajatushan se olisi,syytön lapsi antaa adoptoitavaksi-voi kun on kaunista! miten lie naisen ajatusmaailma tosielämässä ja raskaana ollessaan ? aika näyttäää-mutta onneksi on laupiaita puhdasajatuksisia naisia maailmassa.olipa tilanne kuinka vaan! t,nuorena aidiksi tullut ja vieläpä vahingossa,mutta synnytin .nyt jos vanhempana naisena tulisin yllättävästi raskaaksi,en jaksaisi enää.mielipiteeni on selvä,rakastan elämää.lastani,vauvoja ja kaikkea inhimmillistä elämää.


    • raiskaus

      Olen raskaana tällähetkellä parisuhteessa tapahtuneen raiskauksen seurauksena. Enkä itse pysty pitämään lasta juuri tunneseikkojen takia. Kärsimys on tällähetkellä kamala ja olen varannut ajan jo lääkäriin.

      On hienoa, että on ihmisiä jotka voivat lapsen silti synnyttää. Minusta ei vain ole siihen. Mutta tietenkin jos ei ole sattunut omalle kohdalle, niin ei voi kuin arvailla miten toimisi jos on raiskattu. Oli raiskaus sitten tuntemattoman tai ennestään tutun ihmisen tekemä.

      Tämän on raskasta aikaa ja tunnen suurta vihaa ja katkeruutta tällä hetkellä. onneksi sain terapia ajan ja sitä myöten ehkä alkaa toipuminen.

      • nalle22

        paljon jaksamista ja tsemppiä sulle!
        kenenkään, siis ei kenenkään, pitäisi ikinä joutua kokemaan jotain noin kamalaa, oli kyseessä sitten tuttu tai tuntematon ihminen.
        ja jos joku sua rupeaa arvostelemaan sen takia että haluat keskeytyksen raiskauksen takia, niin jätä ne huomioimatta, toi tilanne on varmasti yksi pahimpia mitä nainen voi joutua kokemaan.
        on hienoa että olet saanut myös terapia-ajan, tuollaista asiaa ei pidäkään käsitellä yksin, vaan siihen useimmiten tarvitsee ammattiapua. ja on hyvä että myöntää sitä tarvitsevansa, se on se ensimmäinen iso askel kohti "paranemista" tai asian käsittelyä, ikinähän siitä tuskin paranee täysin, siinä on kuitenkin loukattu niin pahasti.
        mutta paljon siis jaksamista sulle!


    Ketjusta on poistettu 49 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      71
      3293
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3013
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2902
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2708
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2578
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2560
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      54
      2339
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2221
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2108
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2092
    Aihe