Oikeista rengaspaineista kyselisin .....
Manuaalin mukaan MB C 180 -95 185/65 15" renkailla 2.1 bar eteen ja 2.3 bar taakse.
Päivitin renkaita 195/65 15" mut ei ole tietoa pitäiskö käyttää eri paineita kuin noille pienemmille kiekoille ? Ja mitkähän noi paineet olis sitten ?
Rengaspaineet
7
4843
Vastaukset
- nii..
Ei tarvi täältä kysellä, eti googlesta PÄSSI!
- Mikko
Ostin eilen omaan autooni renkaat 195/65 15" ja kyselin paineista hieman. Yllätyksekseni sain vastauksen, että nykyään KAIKISSA renkaissa ja autoissa käytetään 2,4 barin painetta vaikka ohjekirja sanoo jotain muuta, ostin renkaat rengasliikkeestä enkä miltään jobbarilta kuka ei tiedä mistään mitään. Itselläni pitäisi olla edessä 2,3 bar ja takana 2,1 bar, mutta käytän tästä lähin 2,4 baria.
- Kolja
Samat paineet vaan, ihan hyviltä kuulostaa eikä tuo sentin leveämpi rengas kyllä ole juurikaan suurempi kuin alkuperäinen :)
- Sam
Nyrkkisääntö on että jos rengkaat kuluu tasaisesti ja paine on loogisesti ok niin painekin on ok. manuaalien paineet ovat vain suositut paineet. Painetarve muuttuu auton, kuskin, tien, kuormituksen, lämpötilan ja rengastyypin mukaan.
Korkeampi paine vähentää bensankulutusta, mutta samalla se tekee että kaikki kivet yms tuntuu autossa.
Lämpötila heittää paine noin 0.1kg/10 astetta. Ellikkä heitto on 0.6kg talven -30 ja kesän 30 asteen välillä. Kannatta siis tarkasta paineet silloin tällöin.
Lumessa ja hiekkatiellä paljon ajalvia kannattaa taas pitää vähän vähemmän paine koska silloin pito paranee.
2.1 ja 2.3 niin kun mainitsit on varmasti ihan ok.
tarkista kuukauden välein ettei renkaat kulu epätasaisesti.
Keskeltä kulunut tarkoittaa liikaa painetta, reunat kulunut liian vähän painetta. - ....
.....
- .......
.......
- paineet
Käytä edelleen: edessä 2.1 ja takana 2.3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244736- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483135- 542677
- 2062621
- 512609
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322410- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081549