Moekka!
Semmosta ihmettelen, että tässä on jo jonkun aikaa ollut öljyn seassa vaaleata möhnää, ja nyt viime viikolla vaihdatin öljyt ja nyt sitä on taas... Mutta, sitä on tikun päässä vain noin 1-2 mm matkalla, joskus jotain "roiskeita" ylempänäkin öljytikkua. Ja tämä määrä ei juuri kyllä lisäänny. Aluksi epäilin kannentiivistettä, mutta jäähdytysnestettä ei juurikaan katoa. (Ei näkyvää ollenkaan) Mitä muita mahiksia on, että öljyn sekaan pääsee vettä/jäähd.nestettä?!? Täyttökorkissa/aukossa sitä ei ole. Autolla ajetaan pitkää matkaa - yleensä, joten tuskin on kondessivettä. Haittaako tämä pieni määrä vettä öljyn seassa mitään? Kiitos neuvoista!
Semmosta ihmettelen, että tässä on jo jonkun aikaa ollut öljyn seassa vaaleata möhnää, ja nyt viime viikolla vaihdatin öljyt ja nyt sitä on taas... Mutta, sitä on tikun päässä vain noin 1-2 mm matkalla, joskus jotain "roiskeita" ylempänäkin öljytikkua. Ja tämä määrä ei juuri kyllä lisäänny. Aluksi epäilin kannentiivistettä, mutta jäähdytysnestettä ei juurikaan katoa. (Ei näkyvää ollenkaan) Mitä muita mahiksia on, että öljyn sekaan pääsee vettä/jäähd.nestettä?!? Täyttökorkissa/aukossa sitä ei ole. Autolla ajetaan pitkää matkaa - yleensä, joten tuskin on kondessivettä. Haittaako tämä pieni määrä vettä öljyn seassa mitään? Kiitos neuvoista!
Vastaukset 13
Vanhimmat
on paskana,tulossa erittäin kallis remontti,otan osaa..
Mene kotiisi siperiaan, ja vedä muovikassi päähäsi. Pidä kassia niin kauan päässä kunnes olet kuollut. - Kiitos
Ps. Älä vastaa näihin viesteihin mitään, jos et ole edes volvoa nähnt - saatika ajanut sillä.
laittanu koneeseen, nimittäin jotkut tietyt öljyt on täysiä paskoja joita ei voi öljyksi sanoa?!
1 vaihda mittatikkuun tiiviste O rengas ja samalla osta siihen öljykorkkiin myös tiiviste ostopaikka Volvon varaosatiski .Tietenkin tämä O renkaan saa myös varaosakaupasta jos malli mukana eli mittatikku.
2 Kaveri sanoi öljymerkistä vaihda Mobil, Castrol niin suunniteltu pohjolan kylmiin oloihin.Suodatin Volvon Mann ja Hengst.Voisit tehdä niin aja näillä öljyillä 2-3 tonnia ja vaihda merkkiä sitten muista kanssa suodatin vaihtaa tällöin tulee käytettyä nopeutettua öljynvaihtotekniikka.
3 olethan katsonut että huohotin systeemi kunnossa autossasi.
4 pieni määrä kosteutta öljynjoukossa ei ole vaikutusta koneen kestoon.
5 vastaa oliko meidän vinkeistä apua.
1) Kone on kunnossa. 2) Aina on käytetty Mobil/Castrol huippuöljyä kalleimmasta päästä. (Täys syntec) Öljyt vaihdettu aina ajallaan, yleensä aina reippaasti ennen vaihtoaikaa. 8000km välein. Nyt jo, 5000km välein.
Nyt tyhmänä kysyn että miten huohotinjärjestelmä tarkastetaan / korjataan. Siitä minulla ei ole tietoa. Tikun, ja korkin O-Renkaat on ok. Suodatin volvon oma. Kiitos vinkeistä, jatketaan vain etsintää ja korjaamista...
Autolla ajettu muuten 276tkm, hyvässä hoivassa ollut - ja kone siis 2.3l R Turbolla
Turbossa tämä huohotin systeemi on aika monimutkainen.Pitäisi irrotella imusarja kun sen alla on se öljynkeräys astia .Ne putketkin pitäisi putsailla kunnolla.Tavallinen ruisku olisi 15 minuutin homma ,mutta sinun koneessa menee helposti 3-4 tuntia.Kokeille koneen käydessä mittatikun reiästä sormella tuleeko painetta /höyryä niin silloin vaatii huohotin järjestelmä huoltoa.Nosta kierroksia lisääntyykö paine sillä voit tarkistaa toimiiko huohotin systeemi.Itsellä kun ei ole turboa niin ei kokemusta näistä huoltohommista .Mutta netistä bongattua kikka 2.
http://www.v70xc.com/resources/how-to/pdf/crankcase-ventilation-system-cleaning Method.pdf
Mittatikun O rengas voi olla vähän kulunut tai kova niin ei tiivistä kunnolla jos hinta on muutaman sentin niin syytä vaihtaa.Tavallisissa koneella varustetuissa Volvossa niitä vaihdetaan jos sitä vaaleaa mönjää on tikussa.
Joo, kyllähän se jo vähän kulahtaneelta näyttää.
Täytyypi hakea uusi volvolta - samoin täyttökorkin O rengas.
Imeekö se sitten vain tikun kautta kosteutta, vai mites sitä vettä (mömmöä) menee sinne öljyn sekaan? Tarkemmin kun eilen tarkastelin tikkua, niin siellä tikun yläpäässä on pientä tiivistynyttä kosteutta.
Kyllä kun koneessa on lievä alipaine niin korvausilma(mittatikun reiästä) tulee sinne kampikammioon niin kosteus tiivistyy siihen mittatikkuun.Kirjoittele
tuskin se mähnän syy oo renkaassa on .volvosta valskaa kansi pahvi ei vie aina nestettä niin että huomaa,, siinä vika
Vaihdoin uudet öljyt koneeseen, ja samalla vaihdoin mittatikun & täyttökorkin O-renkaan.
Kyseinen ilmiö hävisi HETI, ja sen jälkeen ei ole möhnää ilmennyt. Vika oli luultavasti vain mittatikussa, sillä sen yläpääkin oli aivan kostea. (Tiivistynyttä kosteutta) Mutta samalla meni vaihtoon korkin O-Rengas.
En uskoisi että kansi menee noin vaan, jo näillä kilometreillä. Silloin olisi kyllä päässyyt kuumenemaan liikaa... Mun Ärrässä kun niitä jäähdyttimiä on joka laitteelle, niin tämä hyvin epätodennäköistä. Kiitos kaikille vinkeistä.
This file is closed.
on kun pääsit vähällä ja halvalla remontilla..turvallisia kilonmetrejä
En uskoisi että kansi menee noin vaan, jo näillä kilometreillä.
ei se kansi ihan äkkii mee mul on 740 vm-91 ajettu 502tkm eikä o menny mikää koneessaa miksää kansiki on ihan alkuperänen,
mut huohitin temppuilee onneks on normi 8 venanen 2.3 malli ni jos sit silla vartti tunnin säätämisellä selviää, kiva vaa näillä pakkasilla rassailla tuota huohotin =)