Arvaan, että Kuuban turvallisuuspoliisin päällikkö Enwerho La Paz ottaa ottaa diktaattorin tehtävät haltuunsa ja komento jatkuu entistä tiukempana.
Demokraattinen kehitys pannaan siellä vielä vuosiksi jäihin.
Demokraattinen kehitys pannaan siellä vielä vuosiksi jäihin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
johtaja Erich Honecker 18 lokakuuta 1989 luopui vallasta tarjosin itä-berliiniläisessä kapakassa kierroksen kaljaa porukalle, otettiin tarjous hymisten vastaan. Kukaan ei uskonut, että mikään muuttuisi vuosikymmeniin...
Joten ehkä Kuubassakin on vain kuukausien kysymys kun demokratia jyllää havannan kaduilla...
Vuosikymmenien painajaisesta herääminen saattaa koittaa jo kevään aikana.
piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
vastavallankumousta en oota mutta vaatimus sananvapaudesta ja yhteiskunnan modernisoinnista
tulee kiihtymään.
ja yhteiskunnan modernisointi ovat=vallankumous.
....hyökkäämällä itse Kuuban kimppuun. Myöhemmin Kuubasta tulee USAn osavaltio.
Tunttari
Jos se on kansan tahto niin se on siunaukseksi.
Mikäli uskomme merkkejä palaa länsimainen sivistys Cubaan.
Yritteliäisyys, kauppa, kansainvälinen turismi ja tämän muassa. Omistusoikeus.
idealisteja, Castro ja Che Guevara (muiden muassa monien tässä mainitsemattomien lisäksi),jotka lähtivät taistelemaan riistäjiä ja sortajia vastaan aivan epäitsekkäistä syistä.
Molemmat olivat rikkaista perheistä lähtöisin ja olisivat voineet viettää ainakin materialistisesti ajatellen todella rikkaan elämän. Miksi he halusivat olla vähäväkisen ja sorretun kansan puolella. Tänä päivänä heidän tekonsa tuomitaan johtuen maailmaa taloudellisesti ja sotilaalliseti hallitsevan USA:n vallasta ja sen mielipiteen myötäilystä.
Castro on syystä tai toisesta nähnyt parhaaksi ottaa diktaatorin otteet, mikä ei liene ollut alkuperäinen tarkoitus. USA on osaltaan talouspakotteilla ajanut maan sellaiseen ahdinkoon, ettei se voisi näyttää esimerkkiä hyvin toimeentulevasta sosialistisesta järjestel-
mästä.
Kuuban vaipuminen taloudelliseen, sosiaaliseen ja sivistykselliseen kurjuuteen ei johtunut USA:n taloussaarrosta, vaan sosialismikokeilusta.
Y Batistan kaudella maa kukoisti, mutta kun vallankumoukselliset terroristit saivat vapaan maan sekaisin ja kaappasivat vallan, he ajoivat maasta sivistyneistön, opettajat, lääkärit ja lakimiehet, insinöörit ja arkkitehdit. Tilalle tuli neuvonantajia Neuvostoliitosta, mutta eivät saaneet olohin parannusta. Kaikki alkoi lahota ja rapistua, elintaso ja koko hyvinvointi romahti nopeasti, niin että maa, joka vielä 50-luvulla oli huomattavasti Suomea kehittyneempi, muuttui Haitia köyhemmäksi. Jos maasta saisi lähteä jokainen, joka haluaa, ei sinne jäisi kukaan, eivät edes suppeaan hallitsevaan joukkoon kuuluvat, sillä hekin ymmärtävät hyvän ja tahtovat siitä osansa. Kuubassa on vain kurjuus jaettavana, kunnes maa vapautetaan sosialismiksi kutsutun huumeen vallassa olevasta castrolaisesta komennosta.
USA:n bordelli ja casino. Batista oli mafiosojen ystävä, joka tarjosi amerikkalaiselle mafialle täydellisen työskentelypaikan. Tältä pohjalta siitä tuli yhdysvaltalaisten yritysten suosikkimaa. Oppositio vaiennettiin.
Armeija käytti sekä pelottelua että väkivaltaa kansan hiljentämiseksi.
Tavalliselle kuubalaiselle elämä oli kuitenkin kaukana juhlasta.
Eivätkö tosiasiat saa jotain Amerikan voitelemia aivoja toimimaan. Tiedän, että aivopesu ja manipulaatio ovat erittäin syvällekäyviä ja niistä herättäminen ei ole aina yhtä helppoa kuin herättäminen hypnoosista!!
Kirjoituksen tarkoitus oli kysyä, miksi tällaiset kaverit lähtivät moiseen, kun ei ollut pakko? Onko nykyisessä globaalissa kapitalismissa tarvetta vastaavanlaiseen toimintaa ja millä tavoin?
lähtivät saalistamaan rikkauksia, joita maassa asuvilla, yritteliäillä ihmisillä oli, toisin sanoen he olivat ryöstöretkellä, ja tarkoituksena oli puhdistaa maa älymystöstä, mutta koulutettu väestö ehti paeta ennen verilöylyä.
Myös tämän päivän maailmassa kapitalismin hedelmistä haaveilevat loiseläjät, jotka eivät kaihda väkivaltaa, mutta kaihtavat työtä ja yrittäjyyttä, vihaavat menestyviä, mutta eivät itse omaa kykyä edes ruokkia itseään.
Vain sinunlaiset pikkuporvarit haaveksivat
rikkauksista,eivät kommunistit eivätkä
rajattoman avaruuden materialistit eli luokattoman yhteiskunnan kannattajat.
Harhautunut poliittinen suuntaus länsimaisessa ympäristössä.
Kansalaisten harhaanjohtaminen on joillekkin elinehto, seikkailu tai vallanhimo.
Näin kävi Casrtrolle, sama leikki on nuorilla jotka menevät muukalaislegioonaan, olivat Vietnamissa vapaaehtoisina, tai Afganistanissa talebaneissa.
Eihän sotaseikkailu ole elämää vaan turhamaisuutta.
Suomalaisia Castroja on mennyt Irakiin sotimaan, Vietnamiin, Saksaan, Viroon ja Espanjaan.
Typeryydellä ja seikkailulla voi olla vaaralliset jäljet.
Usa on se valtio jossa demokratia oli pitkällä. He näkivät aikaansa kauemmaksi markkinatalouteen ja ihmisten vapauteen.
Nykyaikana länsimainen sivistys jatkaa voittokulkuaan, kaikkialla ihmiset vaurastuvat ja sivistyvät. Voidaan tarjota kaikkea hyvää kaikille. Oppositoidenkin toiminta on luvallista samoin kuin yksityinen omistaminen ja työllistäminen.
Minä uskon Cuban vapautuvan länsimaiseksi demokratiaksi jossa valtion päämies nauttii USA:n ja EU:n luottamusta. Kauppakäy ja maa vaurastuu yksityisten yritysten investoidessa maahan.
Turismi kukoistaa ja tulevaisuus on turvallista.
Hyvintoimeentuleva sosiaalinenjärjestelmä on utopiaa, tätähän yritettiin suomessakin eikä kukaan siihen uskonut. Siksi maamme vakaa markkinataloudellinen kehitys on kytketty länsimaiseen järjestelmään joka jatkaa kehitystään ja yrsityistämistään maailmalla, hakeutuen näin uusille markkinoille vaikkapa Cubaan ja p- koreaan, iraniin.
Suomen hallitus tukee sosialistisenjärjestelmän alasajoa kaikkialla maailmassa USA:n ja EU:n rinnalla. Niin mekin teemme ja äänestämme tämän jatkumista yhä uudelleen.
Idealistien aika on auttamatta ohi.
samoin sosialistisenjärjestelmän.
Batistan aikana Kuuba oli USA:n tallinna, ja jos nykyinen valta kaatuu, niin Kuubalaisista tulee taas USA:n orjia.
mistä sait päähäs että Kuuba on Haitia köyhempi
lähde kiitos!