Ravintoneuvoja?

Ymmällään nyt

Minulla on lääkkeenotto 3 tunnin välein (5,8,11,14.17,20). Noin puoli tuntia ennen lääkkeenottoa ja tuntiin sen jälkeen en voi syödä mitään proteiinipitoista, tuntuu että ½ lasia maitoa tai jukurtti liikaa jos haluaa lääkkeestä jotain hyötyä olevan. Toisaalta tulen kovin huonovointiseksi jos otan lääkkeen tyhjään mahaan. Laihtuakin pitäisi. Klo 8, 11 ja 14 olen työpaikalla jolloin joku mehukeitto ja leipäpala ainoa ratkaisu.
Mites muut, kauraryynejä ja makaroonia kaikki päivät?

6

1574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjeistettu

      Aivan henkilökohtaisen opastuksen ruokavalioonsa kuin hakeudut ravintoneuvojalle.Lääkärin läheteellä jos ei muuten laittavat mielellään sinne.

    • hhtth

      Tosi usein otat lääkkeitä. En tiedä onko minulla kokemusta,m kun en tiedä lääkkeittesi nimiä ja annostuksia. Yksilölliset ominaisuudet ratkaisevat aika paljon. Vanhempi koulukunta neurologeista elää vielä siinä uskossa,että aamulla aloitetaan hiilihydraateilla ja illalla vasta syödään valkuaisaineita. Uudempi käsitys on, että lääkkeitä voi ottaa harvemmin, kun ottaa ne maidon kanssa, jolloin lääkkeen vaikutuspiikki ei ei rasita elimistöä niin paljon. Valkuiaisaineethan hieman hidastavat, mutta eivät estä lääkkeen imeytymistä. Jos miehelleni tulee neljää tuntia vähänkin lyhyempi väli ja pakkoliikkeitä, juotan hänelle äkkiä kaksi lasia maitoa ja tilanne stabiloituu hyvin nopeasti. Kymmenen sairausvuoden jälkeen otamme lääkkeet klo 8,12,16 ja 20-22. Viimeinen annostelu riippuu ruoan määrästä ja liikunnasta. Meillä on vain ti ja to liikuntapäivät, omaehtoista liikuntaa potilas suostuu tekemään vain kotiaskareiden yhteydessä, mattojen tamppausta, auton lakaisua lumesta ja muuta pientä pihajuttua. Häntä ei voi myöskään päästää yli sadan metrin päähän kotoa valvomatta. Itse en suostu kävelemään tai liikuskelemaan ulkona hänen kanssaan, koska teen hoitoa ja valvontaa 24tuntia/7päivää viikossa. Tuskin ehdin päivälehtiä lukea päiväsaikaan, ja harvoin todellakaan ehdin. Näin öisin joskus sitten netissä päätäni tuuletan tai aamuneljältä paikkoja hiljaa hissukseen järjestelen, kun pääsen vaivatta kotonani liikkumaan eli kukaan ei seiso koko ajan esteenä kynnyksillä tai vaadi keskustelua ja seuranpitoa.
      Toivottavasti et huolehdi liikaa ylipainostasi. Ole tyytyväinen kiloihisi, ne ovat voimasi sitten, jos joudut kärsimään pakkoliikkeistä. Silloin kuluu kaloreja. Mieheni laihtui hieman yli kahdessa vuodessa 17 kiloa ja hän oli hoikka jo entuudestaan. Kuukauden sairaala"hoidon" jälkeen hänelle maistuu neljä isoa ateriaa päivässä ja pari välipalaa lisäksi. Kiloja ja voimia tulee takaisin nyt nopeasti. Liian kauan pidin häntä kotona, kun hän oli aggressiivinen ja ilkeä sekä välillä aivan sekava enkä uskaltanut häntä ehdottaa sairaalaan ennenkuin olin itse aivan raatona. Diagnisoitiin Parkinson-dementia ja huhtikuussta asti Kelan korvaama muistilääke on todella tehokas. Pahaa oloa se ensin kovasti aiheutti sairaalassa ja syötimme häntä monta päivää. Kotona alkoi liharuoka taas maistua ja huonovointisuus on vähitellen hävinnyt. Juuri marja- ja hedelmäkeitot (vaikkapa appelsiinimehua ja ananasta tai persikka) helpottavat lääkkeen ottamista tai sitten maito. Nyt paha olo on lähes kokonaan poistunut, mutta lääkkeet tehoavat kuitenkin. Jos voit syödä jogurttia tai muita kivoja uusia maitotuotteita, kokeilepa, jos ne olisivat Sinullekin sopivia. Meillä on jatkuvasti jääkaapissa marjakeittoa tai vispipuuroa ja yleensä riisipuuroa. Vaihtelen tarjolle erilaisia perunalaatikkoja: jauheliha- kerma- tai sinihomejuustoperunalaatikoita ja erilaisia "kiusauksia" sekä tietenkin perunamuusia. Keittoja mieheni syö mielellään, varsinkin oikeaa klassista lihakeittoa. Hän on siinä mielessä helppo, että samaa ruokaa voi olla peräkkäisinä päivinä. Hänellä on myös siinä mielessä onnea, että olen koulutukseltani lihamestari ja ruokamestari ja ravinto-opin osaaja.
      Vaikka tämä kirje on jo maratonluokkaa, kerron että päivittäin meillä syödään Memorex-kapseleita, magnesiumia, kalsiumia, E- ja B-vitamiineja ja kuureittain seleeniä ja muutamia muita hivenaineita.
      Mielelläni ottaisin oppia Sinun kokemuksistasi, että osaisin paremmin tätä potilastani kannustaa. Olen tähän nyt yrittänyt omia käytäntöjäni lappaa. Yksi juttu vielä: närästystä ja pahaa oloa helpottavat Caviscon-tabletit, ne ovat reseptivapaita ja paketissa on käyttöohje.
      Sydämestäni toivon Sinulle hyvää oloa ja jaksamista. Olisi ihanaa, jos vastaisit joskus minulle.

      • ymmällään nyt

        Paljon kiitoksia, tuli uutta tietoa. Jos tuo pitää paikkansa että proteiinit vain hidastavat imeytymistä mutta eivät estä sitä on koko juttu suunniteltava uudestaan.
        ...
        Vastaan myöhemmin lisää.


      • hhtth
        ymmällään nyt kirjoitti:

        Paljon kiitoksia, tuli uutta tietoa. Jos tuo pitää paikkansa että proteiinit vain hidastavat imeytymistä mutta eivät estä sitä on koko juttu suunniteltava uudestaan.
        ...
        Vastaan myöhemmin lisää.

        Toivottavasti löydät jostain lääkeainekirjastakin näitä kokeilemiani tietoja. Minuakin todella harmitti, kun vielä vuosi sitten vaan sivusta katselin, kun mies sekoili. Sitten aivan oikeasti istuin pyrstölleni ja ajattelin. Ainahan on sanottu, että maito rauhoittaa ja nyt olen kahdelta vanhemmalta ja asiantuntevalta neurologilta saanut tukea käsitykselleni. Myös antibioottien nauttimisessa varoitellaan, että maito saattaa haitata lääkkeen imeytymistä, vaan ei sanota, että estää. Voit kai kokeilla, miltä tuntuu ja sitten pohtia, käykö tämä Sinulle. Haluan vain hyvää Sinulle ja kerron lisää, kun saan tietoa.
        Voi hyvin ja paremmin!


    • Kokeillut

      Kuinka kauan olet sairastanut parkkista? Olet vielä työelämässä, eli pärjäät suhtkoht hyvin. Kokeile eri tapoja/aikoja ottaa lääkkeitä. Ei parkkis siitä sen kummemmaksi muutu, oireet voi lisääntyä kylläkin hetkellisesti, mutta tasaantuvat lääkityksen lisäännyttyä tai jopa vähennettyä. Itse tiedämme ja tunnemme roppamme ja sen vaatimukset.
      Käytätkö erilaisia vitamiinejä tai muita roppeja? Niistäkin, voisi olla apua parkkis oireieiin,. Aina kannattaa kokeilla. Toivossa on hyvä elää. Ilman kokeiluja ei tiedä missä mennään. Jokin pienikin helpotus, voi tuoda avun sinulle. Nautitaan tästä päivästä.

      • Ymmällään nyt

        koko ajan, itehän me nää troppimme napostellaan eikä meidän lääkärit. Nykyinen levodopa-annokseni n 600mg/vrk ja tautia takana 9 vuotta. Rupesin näitä tihennettyjä välejä kokeilemaan ihan sen duodopahoidon takia (jatkuva dopamiinitippa ohutsuoleen) jos kovinkin hyvä olisi kun pitoisuus veressä pysyisi tasaisempana. Samalla näkisi jos tuommoinen hoito hyvä. Mutta aika kinkkinen juttu näitten syömisten kanssa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3339
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      19
      2574
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1653
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1282
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1037
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      975
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      865
    Aihe