Pelistä pois, joka on julkaistu vuonna 2001 Otavalta, kirjailija Hannu Aholta, jonka romaanin Pelistä pois WSOY julkaisi jo vuonna 1982. Ennen oli sellainen sopimus, ettei samalla nimellä voi julkaista kahta kirjaa eri kirjailijalta. Vai voisiko ihan rauhassa julkaista uuden romaanin nimeltä Tuntematon sotilas kenenkään puuttumatta asiaan?
Outi Pakkanen otti
kirjansa nimen
7500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä tiedän erään kirjailijan joka antoi kirjalleen täsmälleen saman nimen kuin omani -
eli Stadin Friidu.
En ottanut siitä herneitä nenuuni, mutta väärin se mielestäni on.
kun ei mene kirja kaupaksi,jotain on mainosnikkareiden keksittävä.
Ei Linna ihan itse keksinyt hyvää nimeä.
Tuntemattomalle on pystytetty muistomerkkejä ja triumfikaaria, laulettu lauluja ja kirjoitettu runoja iät ja ajat.
Plagioinnista, tektin suorasta kopioinnista olen toki samaa mieltä. Laitonta.
Mutta Suomessa palkitaan gradun plagiointi suurlähettilääksi nimityksellä (Vilén, kokoomus)...
kirjansa nimeä Tuntematon sotilas, vaan sen keksi hänen ystävänsä Veikko Pihlajanmäki. Mutta nyt ei puhuta siitä.
Väinö Linna ei itse keksinyt nimeä Tuntematon sotilas, vaan kustantaja. Linnan alkuperäinen nimi kirjalle oli Sotaromaani, millä nimellä se lopuksi ilmestyikin muutama vuosi sitten, kun kustantaja uskalsi painattaa sensuroimattoman version.
että Väinö Linnan Tuntemattoman sotilaan nimen keksi hänen ystävänsä, kirjailija Veikko Pihlajanmäki. Nyt ei puhuta siitä, vaan siitä, että miksi Outi Pakkanen otti vuonna 2001 kirjansa nimeksi Pelistä pois, vaikka sillä nimellä oli julkaistu vuonna 1982 Hannu Ahon
romaani.
Miksi Otava hyväksyi Pakkasen kirjan nimen?
Pitääkö kirjailijan olla koko ajan varuillaan, ettei hänen kirjansa nimeä käytetä uudestaan? Eivätkö nykyiset kustannustoimittajat ole enää yhtä sivistyneitä kuin aiemmat? Luulisi heidän tarkistavan esimerkiksi googlesta, onko nimi jo käytössä, jolleivat tunne tässä tapauksessa suomalaista kirjallisuutta lähimmän 20 vuoden ajalta.
Eikö kirjan nimeen ole TEKIJÄNOIKEUTTA? Mitähän Arto Paasilinna, Jari Tervo tai Antti Tuuri tykkäisivät, jos joku kirjailija nimeäisi uuden kirjansa heidän jo julkaistun kirjan nimellä?
Ei Pihlajanmäki vaan Pihlajamäki.