1) voiko kondylooma aiheuttaa esim. kutinaa / kirvelyä?
2) entä onko tähän lääkkeitä?
3) mikä voi sattua sinne persereiän puolelle alas?
4) miten miehen on helppo tunnistaa HPV naiselta? muuten kuin näppylöistä?
5) entä tarttuuko suuseksissä naiselta (nuolevalle-) miehelle?
2) entä onko tähän lääkkeitä?
3) mikä voi sattua sinne persereiän puolelle alas?
4) miten miehen on helppo tunnistaa HPV naiselta? muuten kuin näppylöistä?
5) entä tarttuuko suuseksissä naiselta (nuolevalle-) miehelle?
Vastaukset 4
Vanhimmat
1)Voi
2)Näkyviin syyliin on voiteita ja muita hoitoja olemassa
3)Persereikäänkin syylät tai rakkulat voivat tulla,ja ne voivat olla kivuliaita
4)Gynekologikaan ei välttämättä huomaa,jos hpv on oireettomana,kuten se usein on.Vain papakoe (eikä lukemani mukaan aina sekään)paljastaa taudin.
5)Riski on olemassa,mut suurempi silloin jos naisella on limakalvoilla haavaumia.
Muista etten ole asiantuntija,olen vain ottanut selvää niin paljon kuin olen ehtinyt,ja yrittänyt tajuta mikä tämä tauti on.
Lue lisää vaikkapa www.mtv3.fi/poliklinikka,netistä löytyy muualtakin tyhjentäviä vastauksia kondyloomasta!
Maailman vittumaisin tauti jos saat näppylät peräaukkoon. Multa poistettu 3 krt. laserilla erittäin kivuliasta, särkee noin 2 viikkoa sen jälkeen. Käyttäkää hyvät ihmiset kortsua.
mut mitenkäs käytät kumia kun naiselta ottaa suihin? aika heikko jonkun muovinpalan takaa lipsutella.. eikös tuo viruskanta voi levitä mistä tahansa limakalvokontaktista? eli pillusta suuhun?
Täytyisi tosiaan leikata kortsusta pala,ja lipsutella sen läpi.Ja yhdynnässä käyttää tietysti kumia.Mutta kun sittenkään ei ole varmaa!Sormeilussakin on riskinsä!
Eli johtopäätös on ettei seksiä kyllä enää uskalla harrastaa ennen kuin kumppani esittää todistuksen taudittomuudesta.Mut oireetonta hpv:tä ei edes oikein voida todeta,varsinkaan miehillä;pitäis ottaa peniksestä koepala,ja kuinka moni sellaiseen operaatioon menee jos ei mitään näppyjä näy?
On vähän kurja olo kun on yrittänyt olla varovainen ja silti tällainen tauti minullakin todettu.
Vähemmän ja vähemmän kiinnostaa koko seksi nykyään.