Oireistani päätellen olen saanut herpes-tartunnan. Miten tällaisen tiedon jälkeen voi olla ja elää normaalisti? Minulle tämä tuli täytenä shokkina, enkä todella tiedä mitä nyt tehdä. Itsehän olen tietysti tilanteeni aiheuttanut ja elämä jatkuu, mutta voinko ikinä lakata miettimästä tätä tautia, joka minulla tulee olemaan koko elämäni? Tämä tieto saa minut kirjaimellisesti paniikin valtaan. Olisin kiitollinen jos voisitte kertoa omia "selviytymistarinoitanne", itse nimittäin olen tällä hetkellä hukassa ja pieni positiivinen ajattelu ei todella olisi pahitteeksi!
Lisäksi, onko kokemuksia hyvästä tuotteesta rakkuloiden hoidossa?
Kiitokset etukäteen!
Lisäksi, onko kokemuksia hyvästä tuotteesta rakkuloiden hoidossa?
Kiitokset etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
itse lopetin koko seksin kanssa säätämisen 7v sitten totaalisesti ja herpeksen kanssa on voinut elää. Hyvät lääkkeet löytyy oireisiin (en nyt tässä muista nimeä), mutta kysyt lääkäriltäsi.
itse sain myös herpeksen N.7- vuotta sitten...suuseksissä..ilmeisesti..meni pitkän aikaa kun päääsin asian kanssa sinuiksi..enää en käytä mitään lääkkeitä..koska minulle ei tule enää kunnon rakkuloita..haavaumia vaan...ne menee ohi muutamassa päivässä...tällä hetkelläelän vakituisessa parisuhteessa(kumppanaillani ei ole herpestä;ainakaan vielä)..olemme seurustelleet kohta neljä vuotta..ja olen raskaana..joudun syömään asikloviiria loppuraskaudesta..sillä tavalla voin synnyttää normaalisti...joten asian kanssa on opittu elämään..olen puhunut asiasta kumppanini kanssa joskin aika varovasti..miehet eivät ymmärrä näitä asioita niin hyvin kun me naiset..kaikkea hyvää kaikille!
Itse sain tietää ja tuntea herpeksen viime kesänä ja olin todella murtunut. Mulla ei ole aavistustakaan milloin ja keneltä olen sen saanut. Luulen että olen ollut kantajana ties kuinka kauan ja se puhkesi leikkauksen jälkeen. Silloin seurustelulumppani lähti saman tien. Se oli tosi masentavaa. Sen jälkeen olen harrastanut seksiä vakituisen rakastajani kanssa, joka ei säikähtänyt asiaa ollenkaan. Olen harrastanut suihinottoa häneltä ilamn kondomia eikä hänellä ole ainakaan vielä mitään oireita. Voihan hän olla oireetonkin tietysti. Oireita ei ole ollut kuin muutaman kerran ja olen laittanut Zoviraxia rakkuloihin niin ne ovat hävinneet muutaman päivän jälkeen. Tämä vaiva on ihan samanlainen kuin huuliherpes, joka muuten tarttuu tosi helposti suuseksissä jos oireet ovat päällä. Olen sitä mieltä että tosimies ei herpestä säikähdä. Suomalaiset miehet säikähtävät asiaa huomattavasti enemmän kuin ulkomaalaiset. Niinpä olenkin päättänyt unohtaa suomalaiset miehet, koska mulla on heistä vain huonoja kokemuksia, valitettavasti näin. Jos ihmisellä on tarpeeksi elämänkokemusta ja sydäntä niin hän ei moisesta pikkuasiasta välitä.
Kannattaa tietysti miettiä kenelle kertoo asiasta. Asia kannattaa kertoa heti seurustelun alussa niin näkee heti mitä mieltä mies on. Eipähän mene aika hukkaan jonkun urpon kanssa.
Tsemppiä sulle! Olet tärkeä ihmisenä, muista se ja pidä itsestäsi huolta.
hei, ookko tosissas,että Zovirax auttaa? mulla on ollu alapään herpes vuosia, mutta nyt vasta ekan kerran iski kunnolla. patteja tullut jo pari viikkoa, yksi kerrallaan. en millään, en suurin surminkaan kehtaa lääkärille, mutta jotain tarttis tehä. vakikamu reissuhommissa ja palaa kohta kotiin. mitä hittoa selitän, kun ei muka tee mieli...???? eihän tämmösellä alapäällä voi ruveta sextaileen! itkettää ja vituttaa!!!
ei se kokonaan auta...mutta helpottaa kyllä...siis kyl herpes yleensä ensmäisel kerral tulee aika voimakkaana..ootko varma ettei oo kondy?vai onk ne oikeen rakkuloita?zovirax:ssa on asikloviiriä...sen takia se helpottaa...jos tupsu on täynnä rakkuloitani sillo ei voi kyl ajatellakaan sexiä...hyvä jos istuun pystyy...ku meet lääkäril, ni hän antaa lääkkeitä ni menee nopiammin ohi...kyllä sitä gynel kehtaa mennä..sitä vartenhan ne on!=)tsemppiä....siitä kerrotko äijälles on sun oma asia..
Hei!
Mulla oli aluksi aivan samanlainen fiilis. Olin aivan shokissa, itkin vain monta päivää ja ajattelin, että nyt kukaan mies ei huoli mua koskaan. Kyllä tää herpekseen sairastuminen pysäytti todellisesti.
Nykyään ihmiset on kovin pinnallisia, kyllä se on kuitenkin tärkeintä, mitä ihmisen sisällä on, ei joku herpes. Jos ihminen on oikesti sydämmellinen ei silloin jokin herpes haittaa. Herpes on sukupuolitaudeista kuitenkin vaarattomampia, tosin kiusallinen kylläkin.
Itse kävin lääkärissä, noiden rakkuloiden vuoksi. Lääkäri oli tosi ihana ja sanoi, että maailmassa on muutakin kuin herpes, eikä asialla vakituisessa suhteessa oli niin merkitystä. Sain Aclovir nimistä lääkettä herpeksen estoon/hoitoon. Hyvä yleiskunto auttaa ehkäisemään myös herpeksen uudelleen puhkeamista. Kannattaa siis pitää itsestään hyvää huolta.
Itse olen myös ajatellut kertoa herpeksestä toiselle osapuolelle mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, onhan se rehellistä toista kohtaan. Tällä hetkelle en elä parisuhteessa. Tilapäisiä suhteita en herpeksen vuoksi harrasta.
Tsemppiä sulle ja kaikkea hyvää!!