Monetan tuotteet. Miten paljon ilmaa?

Taas tuli firman katalogi postiluukusta. Paljon kivoja ja kauniita kolikoita. Aloin funtsia että mitenköhän kauan kestää että saattaisi päästä edes omilleen, kun ostaa Monetan (tai jonkun vastaavan firman) tuotteita? Toki varmaan joskus on löytynyt "helmiä", joilla on saanut jonkinlaista voittoa aikaan kohtuullisessa ajassa? Kertokaatten asiaa paremmin tietävät.
51117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

suuret painosmäärät ei tuottoa.
mutta joitakin poikkeuksia on .
jos nyt rahoja alkaisin keräämään niin 2€ erikoispainokset ja pienillä painomäärillä.joitan poikkeuksia on esim belgia 2005 ja 2006 hinta nousee saatavuuden vaikeuden takia. mutta seuraava hittituote on tuo 2€ 2007 90-v proof painosmäärä 20.000 .
kannattaa seurata ja vertailla hntoja.'
http://www.sopot.fi/epages/Kaupat.axl/?ObjectPath=/Shops/Sopot
http://www.matinmarkka.com/
http://www.mania33.com/webshop/cat/product_catalog.php?c=29&page=2
http://www.finnserver.com/vmtarvike/
http://www.rahapajamoneta.fi/wsp/shgfin/frontend.cgi?func=frontend.show&template=home

Mutta eihän 2€ rahat kalliita ole keräillä verrattuna naisten meikkeihin ja vaatteihin mitä niihin menee vuodessa, niin pitäähän miehilläkin olla jokin pahe......D mutta kun perinnönjako tulee niin arvatkaa kummat kelpaa rahat vai meikit tai vaatteet joita vaatekaappi pursuaa....D)entäs se papan lommoinen mersu,auton hinta laskee vuodessa 10% ja enenmpikin.
kukin taapalaa tavallaan eihän harrastuskia voi moittia, mutta kannattaa vertailla hintoja mistä ostaa ja mitä ostaa.Jos ajelee vanhalla kotterolla ja keräilee kiiltäviä rahoja jotka säilyy isältä pojalle niin mikäpä siinä ,onhan pahempiakin harrastuksia ja kalliita.hyvää kevään jatkoa kaikille rahahamstereille.

Äänestä
  • Joo, noikin ovat selvästi Monetaa halvempia kaupustelijoita mutta ainakin helsinkiläisten kannattaa vilkaista tätä paikkaa:

    http://www.kolumbus.fi/mjk/eurot

    Hinnat näyttävät olevan suht. halpoja ja tavarat saa noutaa ilman postikuluja suoraan töölöstä...

    Äänestä

Monetan ufo-maailma on tietämättömien ostosparatiisi. Numismatiikka on paljon muuta kuin muutama onneton 2 euronen, ja siihen liittyvä jubbaushinnannousun toiveet. Monetan markkinoimia tuotteita myydään yleisesti alle puoleen hintaan. Kapseloidut hopeiset ihmelanttien ja mitalien markkina-arvo on noin 10 euroa. Moneta huijaus ilmenee selkeästi juhlarahojen monopolihinnoittelussa, 10 euron lantti maksaa esim. 48 euroa - miksi???

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


weeren kirjoitti:

Taas tuli firman katalogi postiluukusta. Paljon kivoja ja kauniita kolikoita. Aloin funtsia että mitenköhän kauan kestää että saattaisi päästä edes omilleen, kun ostaa Monetan (tai jonkun vastaavan firman) tuotteita? Toki varmaan joskus on löytynyt "helmiä", joilla on saanut jonkinlaista voittoa aikaan kohtuullisessa ajassa? Kertokaatten asiaa paremmin tietävät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu