Suosittelisin teitä vanhempia ottamaan yhteys soseruokien valmistajiin, ja ystävällisesti tiedustelemaan mitä minkäkin sose sisällään pitää ja esittämään toiveitanne.
Itselläni on mm. mausteille allerginen poika, ja soittaessani lihaliemivalmistajalle tiedustellakseni mitä kaikkea ainesosia niissä on käytetty, sain erittäin ystävällistä ja nopeaa sekä selkeä palvelua.
Kaikkia ainesosia eivät voineet kertoa tuotesalaisuuden vuoksi, mutta kerrottuani poikani allergiaa aiheuttavat aineet, ottivat asiasta selvää.
Tunnustaa täytyy, että huokailin tuskastuneena kuinka vaikeaa on saada sopivaa ja maukasta ruokaa pojalleni. Johtuiko juuri tästä, vai olinko sitten juuri sopivan saumaan soittanut, mutta kauppamme valikoimiin ilmestyi kuin ilmestyikin lihaliemivalmiste ilman soijaa, sinappia, selleriä, tomaatti ym. allergisoivia aineita.
Sekä minä että poikani on onnellinen, kun ei tarvitse maustaa enää ruokaa valkosipulilla ja suolalla.
Muutoksia ei koskaan tule, jos ette mitään ole valmis pyytämään! Pelkkä itsekseen tai keskustelupalstoilla huokailu ei riitä. Toimintaa, vanhemmat!
Ruoka-aineet ja valmistajat
Allergeenisen äiti
1
484
Vastaukset
- pulup
meilläkin on sillä saralla käytetty ahkerasti nettiä ja pyydetty eri valmistajilta että mitä tuotteita saadavilla , joita lapsi saisi syyä.ja hyvin on toiminut , kerran tuli jopa lihavalmistajalta uudiskirje että meillä uusi makkara valikoimassa ja sopii teidänkin lapselle. siini nousi hymy korviin , mikä ihanaa palvelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site936087Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto535053SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1133094SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat502163Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71510