Tein jokin aika sitten lisäsijoituksen OP-osakerahastoihini ja olen odotellut jotain papereita postista, mutta ei ole kuulunut. Lähetetäänkö paperit ainoastaan silloin, kun sääsätön jakaumaa muutetaan tai tehdään uusia merkintöjä, vai kuuluisiko tuosta lisäsijoituksestakin tulla mustaa valkoisella?
OP-osakerahastot
lisäsijoitus
72029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nordeassa toimii homma siten, että kerran vuoteen ne on lähettäneet yhteenvedon sijoituksista. Toisaalta en tarvitsisi sitäkään, koska netissä tulee katsottua rahastojen happeningit.
OP-Rahastoyhtiö kyllä lähettää MERKINTÄVAHVISTUKSEN paperilla asiakkaalle. Tuosta vahvistuksesta selviää osuuksien määrä ja merkintäpäivän osuuden arvo euroissa. Kun nämä kaksi arvoa kerrotaan keskenään, pitää tulla merkitty rahasumma (miinus merkintäpalkkio).
Tuota todistusta tarvitaan verottajaa varten, samoin lunastuksen yhteydessä saatavaa LUNASTUSTODISTUSTA.
Vai oliko kyse sijoitusvakuutuksesta?
Mutta ilmeisesti tuota merkintävahvistusta ei tule, jos tekee lisäsijoituksen jo aiemmin merkittyihin rahastoihn? Ainakaan minulle ei tullut. No näkyyhän se tuolla OP:n verkossa ja sitten vuoden 2008 vakuutustiliotteessa. Muistelin vain, että aikaisemmin olisi tullut tuo merkintävahvistus myös lisäsijoituksista. Saatan myös muistaa väärin:)
Jäi epäselväksi, oliko tässä kyse rahastomerkinnästä vai sijoitusvakuutuksesta?
Kyse oli siis OP:n säästövakuutuksesta ja selvitin soittamalla asian. Lisäsijoituksesta, eli rahasta jonka laittaa normaalin kuukausierän yli, ei tule mitään erillistä merkintävahvistusta tai muuta ilmoitusta postitse, ainoastaan jos sijoittaa uusiin kohteisiin tai muuttaa säästön jakaumaa yms.
Kiitoksia vastauksista ja mielenkiinnosta:)
Ompa kyseenalainen käytäntö. Kuka antaa rahat pankille ilman kuittia. Minäkin voisin ottaa, jos joku antaisi!
Siellähän se lisäsijoitus näkyy netissä ja tiliote on myös kuitti.