KOSOVON SISÄLLISSOTA EDESSÄ

Koska Pohjois-Kosovossa on paljon luonnonvaroja,
Kosovon itsenäisyys ei ole käytännössä koskaan
mahdollinen.Sen sijaan sillä alueella syttyy
pikkuhiljaa sisällissota.Mutta liittyvätkö esim.
Suomen Kfor-sotilaat Nato-imperialisteihin?
251118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

povauksesi on väärä mutta koskaan ei tiedä.
Lietsojia näkyy olevan!

Äänestä

Eivät albaanit koskaan ryhdy keskenään sotaan Kosovon luonnonvaroista. Ei siis sisällissotaa!

Serbit kyllä himoitsevat yhä jatkaa Kosovon kuppaamista ja ryöstämistä, mutta jos Serbia hyökkää, kyseessä on ulkovallan sota Kosovoa vastaan ja sen hoitaa Nato, murskaamalla Serbian.

Äänestä
  • Mutta Pohjois-Kosovossahan on jopa paljon
    maaperässä kultamalmia,joka kuuluu siis Serbialle.

    Äänestä

  • Olet täysin oikeassa, Serbit näyttää unohtaneen Naton tulivoiman, mutta siitäviimeisestähän on jo vuosia ja tuhotkin on jo päiviä sitten korjattu. Eiku betonia kasaan että päästään valamaan uutta!

    Äänestä

  • taivaan pomo kirjoitti:

    Mutta Pohjois-Kosovossahan on jopa paljon
    maaperässä kultamalmia,joka kuuluu siis Serbialle.

    Kosovossa on maaperässä paljon rikkauksia jotka on nyt Kosovon omaisuutta. Nato kyllä puolustaa Kosovoa jos Serbit liikaa rupee hillumaan, onhan Serbit jo saanut maistaa Nato lääkettä,tuskin ovat enää kuritusta Natolta haluamassa.

    Äänestä

  • Vaikeetako kirjoitti:

    Kosovossa on maaperässä paljon rikkauksia jotka on nyt Kosovon omaisuutta. Nato kyllä puolustaa Kosovoa jos Serbit liikaa rupee hillumaan, onhan Serbit jo saanut maistaa Nato lääkettä,tuskin ovat enää kuritusta Natolta haluamassa.

    " NATO-joukot kaappasivat kaivoskompleksin

    NATO tekee muutakin kuin suojelee valikoivasti ihmisoikeuksia: se myös yksityistää
    valtionyhtiöitä suursijoittajien toiveiden mukaisesti. Tässä esimerkki Kosovosta.

    (Käännös Sara Floundersin artikkelista, alunperin julkaistu 24.8.2000 Workers Worldissä
    NATO TROOPS SEIZE MINING COMPLEX)

    Väittäen olevansa huolestuneita ilmansaasteista, kolmisentuhatta NATO-sotilasta valtasi
    lyijysulaton Zvecanissa klo 4.30 14. elokuuta. Laitos oli ainoa toiminnassa oleva osa
    laajasta Trepcan kaivoskompleksista Pohjois-Kosovossa, muutaman kilometrin päässä
    Mitrovicasta. Klo 6.30 jatkohyökkäyksessä, jolla ei ollut mitään tekemistä saasteiden kanssa, NATOn sotilaat sulkivat Zvecanin Radio S:n ja takavarikoivat sen laitteet. Radio S oli ainoa
    radioasema, joka uskalsi välittää kriittistä tietoa NATOsta. Mitrovican pohjoisosa on viimeinen jäljellä oleva osa Kosovoa, jossa asuu useita etnisiä ryhmiä. KLAn roistot ja omavaltaiset kurinpitoryhmät ovat ajaneet tuhannet serbit, romaanit, slaavilaiset muslimit, muut kansallisuudet ja etnisesti sekataustaiset pois muilta alueilta. Monet heistä ovat paenneet Iber-joen pohjoispuolelle. Paikallisen serbiväestön kanssa, he ovat vastustaneet yli vuoden jatkuneita KLAn hyökkäyksiä taloudellisesti sekasortoisella alueella.

    NATO sulki yllätyshyökkäyksellään ainoan radioaseman ja paikallisten tärkeimmän
    työllistäjän. Kaivokset sulatus-, jalostus- ja voimakeskuksineen muodostivat yhden
    Jugoslavian tärkeimmistä vientituotteiden tuottajista ja ulkomaisen valuutan lähteen. Ne olivat alueen tärkein työllistäjä. Puolustaessaan aamuöistä hyökkäystä, Bernard Kouchner, YK:n Kosovon tehtävän (UNMIK) johtaja, sanoi: "Lääkärinä ja Kosovon toimien johtajana olisin leväperäinen, jos sallisin lasten ja raskaana olevien naisten terveyden vaarantamisen jatkua vielä päivänkin pitempään." UNMIK on NATOn asettama poliisijoukko, jonka tehtävänä on järjestyksen
    ylläpitäminen Kosovossa. Kouchner ei ole koskaan kritisoinut luonnontuhoja, jotka NATO
    aiheutti koko alueella käyttämällä köyhdytettyä uraania sisältäviä ammuksia, pommittamalla
    kemianteollisuutta ja rypälepommeilla. Kannattaa tutkia mistä todella on kysymys, jos on vaikea uskoa, NATOn yhtäkkiseen kiinnostukseen saasteista.

    'Arvokkain kiinteistökokonaisuus'
    8.7.1998 New York Timesin reportteri Christopher Hedges kirjoitti: "Valtion omistama
    Trepcan menestyvä kaivoskompleksi on Balkanin niemimaan arvokkain kiinteistökokonaisuus." Hedges kuvaili kimaltelevia lyijy-, kadmium-, sinkki-, kulta ja hopeasuonia. Stari Trg kaivosta ympäröi sulattoja, 17 metallinkäsittelylaitosta, varastoja, rahtausalueita, rautateitä, voimalaitos ja maan suurin akkutehdas. Se on Euroopan rikkain lyijy- ja sinkkikaivos. Siellä on myös 17 miljardia tonnia hiiltä.

    George Soros, multimiljardöörisijoittaja, kirjoitti Kouchnerille käsikirjoituksen. Pariisissa
    toimiva toimittaja Diana Johnstone kuvasi raportissaan 28.2. International Crisis Groupin
    toimintaperiaatesuunnitelman. ICG on Sorosin kokoama aivoriihi, jonka tehtävänä on opastaa NATOa sen johtamassa Balkanin uudelleenjärjestelyssä. Aivoriihi kehotti julkisesti
    Kuchneria ottamaan haltuunsa Trepcan hallinnan ja käyttämään perusteena ympäristöuhkaa
    sulkeakseen Zvecan sulaton. Sorosin ryhmä painotti, että valtauksen tulisi tapahtua ennen Jugoslavian vaaleja, niin että oppositio voisi syyttää presidentti Slobodan Milosevicia Trepcan menetyksestä. Vaaleihin on aikaa kuusi viikkoa. Ehdotuksen teon aikoihin ei ollut saasteongelmaa - lyijysulatto ei ollut edes toiminnassa. Se suljettiin useiksi kuukausiksi NATOn pommitusten jälkeen. Tuotanto valtion omistamalla laitoksella alkoi uudestaan vasta kaksi kuukautta sitten,
    kalliisti ja uhrauksia vaatien. Laitoksen tuottamaa ulkomaista valuuttaa tarvittiin
    epätoivoisesti Jugoslavian tuhotun talouden jälleenrakentamiseen.
    Voittojen kerääminen
    Zvencan sulaton miehittämisellä NATO hallitsee koko Trepcan kompleksia. Ensimmäinen
    teko miehityksen jälkeen oli luovuttaa kompleksi yksityisten kaivosyhtiöiden, muodostamalle
    yhteenliittymälle, osoittaen jälleen kerran, että NATO on amerikkalaisen suuryhtiövallan
    aseellinen takaaja. Tämä yhteenliittymä - ITT Kosovo Ltd. - on yhdysvaltalaisen,
    ranskalaisen ja ruotsalaisen yrityksen yhteishanke.

    Trepcan hallinnan mielenkiintoisin osakas on yhdysvaltalainen Morrison Knudsen
    International. 7. heinäkuuta MKI fuusioitui Raytheon Engineers and Constructorsin kanssa.
    REC on merkittävä aseiden valmistaja, joka tekee Patriot-ohjuksia ja tutkalaitteita
    Pentagonille. Sopimus on valtavan tuottoisa. ITT Kosovo Ltd. johtaa Trepcaa, nimittää esimiehet ja
    johtokunnan, kehittää sijoitusstrategian ja kerää suurimmat voitot kaikista mahdollisista
    kaupoista.

    Jotkut albaanit uskovat, että näiden suuryritysten hallinta merkitsee sotaa edeltävien
    tuhansien hyväpalkkaisten ja turvallisten työpaikkojen paluuta. Heidän kuitenkin kannattaisi
    tutustua suunnitelmiin, jotka monimiljardööri Sorosilla on valmiina. ICG:n mukaan ulkomaiset sijoittajat kokoavat erittäin modernin, vähällä työvoimalla toimivan huipputuottavan kokonaisuuden, NATON saatua koko teollisuuskompleksin hallintaansa.

    Tätä Jugoslavian kansalaisten työllään rakentamaa teollisuutta ryöstettäessä Sorosin aivoriihi
    suosittelee johdon ja hallinnon kokoamista ulkomaisista työntekijöistä "korruption
    ehkäisemiseksi"!
    (Floundersin artikkelin loppu) "

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000032868709

    Äänestä

Kosovon itsenäistyminen on sionistimafian suunnitelma, jonka he ovat toteuttaneet USA:n ja EU:n välityksellä jossa kätyri Martti Ahtisaarella oli keskeinen rooli, josta hän myös sai tuntuvan lahjonta korvauksen.

Kosovon itsenäistymisen tarkoituksena on synnyttää levottomuutta, johon myös Venäjän toivotaan sotkeutuvan.

Äänestä

Minä en usko, että Kosovossa syttyy sisällissota. Ja vielä, jos tapahtuu sellainen ihme, että Serbia ei päätä eristäytyä läntisestä maailmasta vaan päättää hakea Euroopan Unionin ja sotilasliitto Naton jäsenyyttä, niin silloin vältytään ikävältä köyhyydeltä ja samalla koko alue rauhoittuu.

Äänestä
  • Venäjä on tänään uhannut käyttää asevoimiaan, jos Nato alkaa kukkoilemaan Kosovossa. Eli 3.maailmansota on todella syttymässä :(

    Äänestä

  • fgt kirjoitti:

    Venäjä on tänään uhannut käyttää asevoimiaan, jos Nato alkaa kukkoilemaan Kosovossa. Eli 3.maailmansota on todella syttymässä :(

    Venäjän oletettu tuki takanaan, se lyödään pian matalaksi, eikä konfliki eskaloidu laajemmaksi. Venäjän kukkoilu liittyy sikäläisen politiikan kehyksiin, uuden presidentin julkikuvaa täytyy kiillottaa ja muistuttaa taas kansalle, että Venäjän ympärillä on vihollisia, venäläisillä vain harvoja ystäviä, joita on suojeltava.

    Serbeillä ei ole kykyä sopuisaan yhteistyöhön muiden kansakuntien kanssa. Historian rasitteet ja poikkeava kulttuuri. Serbit on syytä eristää, ja serbiterrorismiin vastata voimalla.

    Äänestä

  • uhittelee kirjoitti:

    Venäjän oletettu tuki takanaan, se lyödään pian matalaksi, eikä konfliki eskaloidu laajemmaksi. Venäjän kukkoilu liittyy sikäläisen politiikan kehyksiin, uuden presidentin julkikuvaa täytyy kiillottaa ja muistuttaa taas kansalle, että Venäjän ympärillä on vihollisia, venäläisillä vain harvoja ystäviä, joita on suojeltava.

    Serbeillä ei ole kykyä sopuisaan yhteistyöhön muiden kansakuntien kanssa. Historian rasitteet ja poikkeava kulttuuri. Serbit on syytä eristää, ja serbiterrorismiin vastata voimalla.

    "Serbeillä ei ole kykyä sopuisaan yhteistyöhön muiden kansakuntien kanssa. Historian rasitteet ja poikkeava kulttuuri. Serbit on syytä eristää, ja serbiterrorismiin vastata voimalla"

    Serbeillä on loistavat suhteet esim. Kreikkaan, Bulgariaan ja Romaniaan. Syynä lienee se, että nämä kristityt valtiot ovat aikakausia joutuneet kokemaan vääryyttä ja ovat olleet eturintamalla vartiossa "Euroopan-porteilla" islmilaisten ekspansiota vastaan. Sinunlaisen sohvaperunan olisikin syytä tajuta se ja kiittää mm. serbejä, että muslimiekspansio ei vielä tänne Pohjolaan ole viimeisten vuosisatojen aikana levinnyt. Kulttuurista vielä sen verran, että eri kansakuntien poikkeava kultturi on rikkaus ja arvonmittari tässä maailmassa. On säälittävää seurata, kuinka Suomi on menettänyt ja myös vapaaehtoisesti myynyt monet kulttuuriset piirteensä Atlantin takaa tulevien vaikutteiden hyväksi.

    Äänestä

  • uhittelee kirjoitti:

    Venäjän oletettu tuki takanaan, se lyödään pian matalaksi, eikä konfliki eskaloidu laajemmaksi. Venäjän kukkoilu liittyy sikäläisen politiikan kehyksiin, uuden presidentin julkikuvaa täytyy kiillottaa ja muistuttaa taas kansalle, että Venäjän ympärillä on vihollisia, venäläisillä vain harvoja ystäviä, joita on suojeltava.

    Serbeillä ei ole kykyä sopuisaan yhteistyöhön muiden kansakuntien kanssa. Historian rasitteet ja poikkeava kulttuuri. Serbit on syytä eristää, ja serbiterrorismiin vastata voimalla.

    että terrorismiin pitää vastata voimalla, niin serbit tekivät, sitä ei hyväksytty.

    "Lehtijutuissa unohdetaan, että usa ja Saksa mitätöivät Kosovon albaanien onnistuneen väkivallattoman taistelun vuonna 1993. Sen sijaan ne aseistivat salaa Kosovon albaanien ääriaineksia. usa ja Saksa synnyttivät KLA:n (Kosovo Liberation Army) – väkivallattoman johtaja Ibrahim Rugovan selän takana.

    On oikein, että johtavia serbejä käsitellään oikeudessa mahdollisina rikollisina. Mutta lehtijutuissa unohdetaan, että vuonna 1993 Kosovon nykyinen pääministeri, Agim Ceku oli Kroatian armeijan komentaja operaatiossa Medakin tasku. Silloin ei säästetty yhtään ihmistä eikä eläintä.

    Myös se unohdetaan, että vuonna 1995 Agim Ceku ajoi maasta 200 000 Kroatian serbikansalaista. Ceku oli KLA:n johtaja eikä nato kuitenkaan riisunut KLA:ta aseista. Maailma piti silmänsä kiinni, kun 200000 Kosovon serbiä ajettiin pois maastaan. Sitten KLA aloitti väkivallan Etelä-Serbiassa ja sodan Makedoniassa.

    On totta, että 800 000 Kosovon albaania pakeni vuonna 1999 asuinseudultaan. Näin tapahtui, koska sota synnytti vihan serbijoukkojen ja KLA:n 20 000 hyvin aseistetun taistelijan välille, aseistuneet serbit ajoivat heidät pois ja NATO:n pommit ryskyivät maahan 78 päivän ajan. "

    http://www.voima.fi/content/view/full/2159?PHPSESSID=

    Äänestä

  • sanoit.. kirjoitti:

    että terrorismiin pitää vastata voimalla, niin serbit tekivät, sitä ei hyväksytty.

    "Lehtijutuissa unohdetaan, että usa ja Saksa mitätöivät Kosovon albaanien onnistuneen väkivallattoman taistelun vuonna 1993. Sen sijaan ne aseistivat salaa Kosovon albaanien ääriaineksia. usa ja Saksa synnyttivät KLA:n (Kosovo Liberation Army) – väkivallattoman johtaja Ibrahim Rugovan selän takana.

    On oikein, että johtavia serbejä käsitellään oikeudessa mahdollisina rikollisina. Mutta lehtijutuissa unohdetaan, että vuonna 1993 Kosovon nykyinen pääministeri, Agim Ceku oli Kroatian armeijan komentaja operaatiossa Medakin tasku. Silloin ei säästetty yhtään ihmistä eikä eläintä.

    Myös se unohdetaan, että vuonna 1995 Agim Ceku ajoi maasta 200 000 Kroatian serbikansalaista. Ceku oli KLA:n johtaja eikä nato kuitenkaan riisunut KLA:ta aseista. Maailma piti silmänsä kiinni, kun 200000 Kosovon serbiä ajettiin pois maastaan. Sitten KLA aloitti väkivallan Etelä-Serbiassa ja sodan Makedoniassa.

    On totta, että 800 000 Kosovon albaania pakeni vuonna 1999 asuinseudultaan. Näin tapahtui, koska sota synnytti vihan serbijoukkojen ja KLA:n 20 000 hyvin aseistetun taistelijan välille, aseistuneet serbit ajoivat heidät pois ja NATO:n pommit ryskyivät maahan 78 päivän ajan. "

    http://www.voima.fi/content/view/full/2159?PHPSESSID=

    ainakin puolueellista, ehkä homma oli suunniteltu jo aikaa sitten niin, että Jugoslavia hajoitetaan.

    Äänestä

tule. Serbia menetti kaikki oikeutensa Kosovoon, kansanmurhillaan ja käkytetyillä raiskauksillaan.
Maailman sivistynyt kansainyhteisö ei voinut tullaista toimintaa sietää. Turha räksyttää kun on itse asiansa ryssinyt.

Äänestä
  • ja iso rähinä tuleekin...Tämä ei ole enää yksin Serbian käsissä. Venäjällä on haluja ja nyt myös kykyä auttaa serbejä tarvittaessa.

    Äänestä

  • fgt kirjoitti:

    ja iso rähinä tuleekin...Tämä ei ole enää yksin Serbian käsissä. Venäjällä on haluja ja nyt myös kykyä auttaa serbejä tarvittaessa.

    ja on kykyäkin jonkin verran, mutta kyvykkäämpi voima on Kosovon ja kaikkien albaanien tukena. Siksi Venäjä ei uskalla tulla apuun, vaikka Serbian mellakat laajenisivat hyökkäyksiksi maassa asuvia länsimaiden kansalaisia vastaan. USA:n lähestystön tuhoaminen on jo pisara, joka on täyttänyt maljan, ja kukaan maailmassa ei mahda mitään USA:n lentokoneiden iskuvoimalle.

    Äänestä

200.000 serbiä ei varmasti pärjää valtaväestölle - albaaneille. Turha on serbien valittaa. Oma syy. Milochevic kusetti kansaansa. Kuten tiedetään se on perin tyhmää.

Äänestä
  • viisi serbiä, joten pieni etninen vähemmistö ei pysty mielenosoitusta ja kivien heittelyä enempään. Jos yrittävät, alkaa pudota päitä ja niillä koristetut kepit nousevat teiden varsille sangen nopeasti.

    Äänestä

  • Maantapojen kunnioittamista on nyt Serbien aika opetella tai muutoin aiheuttavat itselleen suuria vaikeuksia. Valintahan on nyt Serbeillä, kyllä se Sipiria opettaa! Jos ei opi niin maasta pois omien tyköön jossa on nyt kivaa!!!

    Äänestä

  • vastaa noin kirjoitti:

    viisi serbiä, joten pieni etninen vähemmistö ei pysty mielenosoitusta ja kivien heittelyä enempään. Jos yrittävät, alkaa pudota päitä ja niillä koristetut kepit nousevat teiden varsille sangen nopeasti.

    Hehe... et taida tietääkkään albaanien aseista, hehehehehehe... Älä puhu kun et tiedä, jos seuraat vain Suomesta uutisia...

    Äänestä

  • Tai maasta pois kirjoitti:

    Maantapojen kunnioittamista on nyt Serbien aika opetella tai muutoin aiheuttavat itselleen suuria vaikeuksia. Valintahan on nyt Serbeillä, kyllä se Sipiria opettaa! Jos ei opi niin maasta pois omien tyköön jossa on nyt kivaa!!!

    eli näin?

    "Balkanin mafia" uhkaa Euroopan turvallisuutta

    Tuoreen saksalaistutkimuksen mukaan Kosovo on "mafian yhteiskunta", jossa rikolliset ovat kaapanneet vallan.

    Balkanin huumereitti on merkittävä. Interpolin arvion mukaan huumesalakuljetus tuo Kosovoon noin sadan miljoonan euron vuosittaiset voitot. YK puolestaan arvioi, että Afganistanista Länsi-Eurooppaan tulevan huumekaupan arvo kurdi-, turkkilais- ja albaanikartelleille on 2,1 miljardia euroa.

    Balkanin pulmallisuutta lisää entisestään se, että järjestäytyneen rikollisuuden perinteisiin toimialoihin kuten ase-, huume- ja ihmiskauppaan on sekoittunut myös ääri-islamistisia aineksia. Näistä on näyttöä ainakin Bosniasta, Kosovosta, Albaniasta ja Makedoniasta. "

    http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Balkanin mafia uhkaa Euroopan turvallisuutta/1135231572181

    Äänestä

siitä yksinkertaiseta syystä että serbit ovat lisääntyneet heikosti vuosien kuluessa.
Jos albaaniperheellä on keskimäärin 6 lasta on se jo seuraavassa sukupolvessa 36 lasta ja seuraavaa sukupolvea en pysty laskemaan päässäni mutta paljon se on.
Maa voidaan näinkin vallata mm EUn avustuksella.
On hyväksytympää lisääntyä kuin tappaa.

Äänestä
  • Kyllä Kosovon sisällissota on edessä,mikäli
    Nato ja EU ylittävät YK:lta saamansa valtuudet
    Kosovossa.Toisin sanoen ei Venäjä eikä Kiinakaan
    hyväksy koskaan Kosovon rikollista itsenäisyys-
    julistusta.Siitä syystä Kiina ja Venäjäkin
    luopuvat ennen jopa rahasta ja valtiosta
    kuin hyväksyvät esimerkiksi ETYJ:n pikkuporvarillisen
    ihmisoikeusnäpertelyn Kosovossa.

    Äänestä

  • On hyväksytympää lisääntyä kuin valloittaa toisille kuuluvat maat!!!

    Äänestä

> KOSOVON SISÄLLISSOTA EDESSÄ

> Koska Pohjois-Kosovossa on paljon luonnonvaroja, Kosovon itsenäisyys ei ole käytännössä koskaan mahdollinen. Sen sijaan sillä alueella syttyy pikkuhiljaa sisällissota.

Ei syty sisällissotaa, sillä 10% serbivähemmistö ei riitä mielenosoitusta pahempaan kahakointiin. Se on liian pieni vähemmistö myös sissisodan jatkuvaan ylläpitämiseen. Ainoa sodan mahdollisuus syntyy Serbian osallistumisen kautta ase- ja miestoimituksin, mutta sehän ei enää ole sisällissota.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


materialistipoliitikko kirjoitti:

Koska Pohjois-Kosovossa on paljon luonnonvaroja,
Kosovon itsenäisyys ei ole käytännössä koskaan
mahdollinen.Sen sijaan sillä alueella syttyy
pikkuhiljaa sisällissota.Mutta liittyvätkö esim.
Suomen Kfor-sotilaat Nato-imperialisteihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu