Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Herra herpes

Eli tollaista mukavaa herpestä iski sitten seurustelusuhteen kylkijäisiksi, luulen ettei toinen osapuoli tiedä edes olevansa kantaja. Itselläni ei ole aiemmin ollu mitään herpeksen kaltaista ja testeissäkin kävin vuosi sitten ja oma kumppani ollut ainoa siitä asti.

Hävettää ja ahdistaa kun en tiedä pitäisikö kertoa tartunnasta vai ei? Vielä kun tiedän sen varmasti häneltä saaneeni.

Ja haluaisin tietää kuinka ikävä riesa herpes on ensitartunnan jälkeen? Auttavatko pillerit/voiteet kunnolla? Kuinka usein joudun varautumaan uusiutumiseen lääkkein yms?

Tuli ainakin tyly muistytys kondoomin käytön tärkeydestä...
61276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Äläkä mene lekuriin hoidattamaan. Siitä se elämäsi ihanasti vaikeutuu, tulet tuskaiseksi ja viimein suorastaan toivon kuolon kohtaavan.

Äänestä
  • En usko et kannattaa kysyä/kertoa kumppanille...herpes on siis nykyään kyl niin yleinen et huh huh...kylhän se herpes ainakin a- lus aikas krooninen on;vois sanoa..ja kipiä...ku rakkulat menee rikki..lääkäriltä saa kyllä hyvät lääkkeet..se pitää sen muutaman kuukauden poissa..kyllä mä ainakin lääkäril menin..olin mä niin paniikis sillon....alapää täynnä rakkuloita ensmäisel kerral..sen jälkeen ku uusiutui ni tuli enää yks..tai kaks korkeintaan..on se inhottavaa ku me naiset saadaan niin helpol kaikki taudit...kun on niin pal limakalvoo!asian kanssa oppii kyllä elämään..

    Äänestä

tulee kondomin käyttöön, ihan suositeltavaa tietysti, mutta valitettavasti on kovin huono suoja herpestä vastaan....

Äänestä

Herpestä on siksi niin paljon kun se nimenomaan tarttuu oireettomanakin. Harvemmin kukaan touhuaa rakkulat aktiivisena jo kivun vuoksi, saatikka että touhukumppani ei huomais niitä, se on kyllä mahdollista jos touhut aloittaa liian aikaisin ettei ole ehtinyt parantua kunnolla.
Onhan sulla voinut olla herpes jo vuosia vai oletko käynyt vasta-aine testissä vuosi sitten? Eka herpes voi esiintyä myös ilman rakkuloita, ikäänkuin kovana flunssana.
100% varmuutta et saa koskaan tietää saitko sen häneltä, se pitää muistaa ennen kuin lähdet syyttämään. Miten muuten ajattelit onnistua salaamaan tällaisen asian? Entäs jos herpeksesi on ärhäkkää laatua ja tulee kerran kuussa? Kyllä se kertominen on ainoa vaihtoehto, mieti nyt kuinka se sinua vaivaa kun pidät tuollaista salaisuutta, vaikuttaa varmasti suhteeseenkin. Ja ajattele jos et saanutkaan sitä häneltä, hänellä on oikeus tietää asiasta jos harrastaa seksiä kanssasi.

Herpes voi siis olla todellinen riesa, varsinkin alussa, mutta voi laantua nopeastikin sellaiseksi että tulee kerran pari vuodessa ja harvemminkin.
Ei ole keksitty lääkettä joka poistaisi herpeksen sen puhjettua, siinä menee aina se viikko vähintään. Estolääkkeet toimii että virus ei pääse aktivoitumaan. Heti kun lopettaa lääkkeiden syömisen, se voi tulla milloin vain.
Lääkkeitä kannattaa aina pitää varalla niin pääsee pysäyttämään viruksen ajoissa.

Tiedän että hävettää ja varmasti ahdistaa, tutut fiilikset. Jo asian läpikäyneenä, hävetyksen voit unohtaa. Kukaan ei tautia tahallaan saa. Et ole myöskään tehnyt mitään väärin jos olet ollut suojaamattomassa yhdynnässä vakituisen kumppanin kanssa ja olette käyneet testeissä jossa näkyy siis muut taudit paitsi ne kaksi yleisintä. Niinkuin sanoit, että luulet hänen olevan tietämättään kantaja (ihan yhtä hyvin sinä olet voinut olla), herpestä ei välttämättä tiedä kantavansa.

Alussa se ahdistaa mutta sen kanssa tulee toimeen, usko vaan. Pidä itsesi hyvässä kunnossa niin vaststuskyky on parempi. Hyvää kevättä!

Äänestä

sulla itelläski tarkastuksista huolimatta.. Että jätähän syyttelyt vaan pois =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suutttaa kirjoitti:

Eli tollaista mukavaa herpestä iski sitten seurustelusuhteen kylkijäisiksi, luulen ettei toinen osapuoli tiedä edes olevansa kantaja. Itselläni ei ole aiemmin ollu mitään herpeksen kaltaista ja testeissäkin kävin vuosi sitten ja oma kumppani ollut ainoa siitä asti.

Hävettää ja ahdistaa kun en tiedä pitäisikö kertoa tartunnasta vai ei? Vielä kun tiedän sen varmasti häneltä saaneeni.

Ja haluaisin tietää kuinka ikävä riesa herpes on ensitartunnan jälkeen? Auttavatko pillerit/voiteet kunnolla? Kuinka usein joudun varautumaan uusiutumiseen lääkkein yms?

Tuli ainakin tyly muistytys kondoomin käytön tärkeydestä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu