Oletteko tarvineet vaatimustenmukaisuus todistuksen
vm. 96 tai uudempiin Audeihin rekisteröinti katsastusten
yhteydessä??
Eikö nämä samat tiedot ole periaatteessa suomen jälleenmyyjilläkin
tiedossa? Kun vaan runkonumerolla koneeltansa tiedot vaan katsovat?
Vaatimustenmukaisuustodistus
9
5970
Vastaukset
- Mr T
vaatimuksenmukaisuustodistuksen tarvitsee tilata Suomen Audilta, se maksaa 122 €.
- A4 Avant 1.8T
Tampereen Hervannan katsastuskonttorilla ei kysytty koko CoC:ia / EU Bestätigung:ia, vaikka sellaisen olin hommannut Saksasta Dekralta. Maksoi siellä päässä muuten vain 63 EUR postikuluineen Suomeen.
Tässä linkki Dekran toimipaikkojen hakuun postinumeron perusteella:
http://www.dekra.de/dekra//show.php3?id=1000&_language=de
Luulisi,että faksin&puhelimen avullakin saa tilattua k.o. paperit.
Kannattaa toki ottaa etukäteen selvää millä konttorilla vaatimuksenmukaisuustodistusta tarvitaan ja millä ei.
- Jupe
Kuukausi sitten katsastin vm 1995 Audin, ei tarvi!
- HOj
Hei
jos alkup rekisteriotteessa lukee G-KAT niin pitäisi riittää, tarkista toki soittamalla katsastuskonttorilta etukäteen, esim. oulun konttorille riittää kuulemma -93 rekisteriote merkintä. siis ei tarvii tuv todistusta.
Ensiviikolla sitten tiedän pitikö tuo puhelimitse sanottu paikkaansa.
- mhjn
Tässä otteita AKE:n sivuilta (itselläni rekisteröintikatsastus jäi "hylätyksi" kunnes tehtaan paperi -70 €,auton myyjä toimitti- oli katsastajalla).
"Ajoneuvon on täytettävä kaikki ne sitä koskevat vaatimukset (mm. pakokaasupäästöt, melutaso, jarrut, ohjauslaite, turvavyöt, turvavöiden kiinnityspisteet, istuimien kiinnitykset), jotka olivat Suomessa voimassa silloin kun ajoneuvo otettiin käyttöön ulkomailla.
1.1.1998 tai sen jälkeen käyttöön otetun henkilöauton pitää olla EY-tyyppihyväksytty. EY-tyyppihyväksytyssä autossa on oltava hyväksyntäkilpi tai –tarra.
Määräyksien täyttymisestä on esitettävä katsastustoimipaikan vaatima selvitys. Yleensä on esitettävä erityinen vaatimustenmukaisuustodistus (CoC = Certificate of Conformity) tai muu ajoneuvon valmistajan tai sen edustajan kirjoittama todistus. Myös hyväksytyn puolueettoman tutkimuslaitoksen (esimerkiksi Saksassa DEKRA ja TÜV) tutkimusseloste tai todistus voi olla riittävä selvitys. Pelkkä todistuksen olemassaolo ei kuitenkaan ole riittävä osoitus ajoneuvon vaatimustenmukaisuudesta vaan todistuksesta ilmeneviä tietoja verrataan ajoneuvon käyttöönottoajankohtana Suomessa voimassa olleisiin määräyksiin. Todistuksen on oltava yksilöity kyseiselle ajoneuvolle.
Katsastustoimipaikan vaatimuksesta voidaan vaatia lisäselvityksiä varusteen teknisistä ominaisuuksista ja vaatimustenmukaisuuksista." - audin tuoja
Kyllä minä ainakin ko todistuksen jouduin hommaamaan katsastukseen, kun variantti ja versio puuttuivat rekisteriotteesta(-98 A6 Avant 2.4).
Tilasin sen Saksasta TUV:lta, ja maksi 55e...- Ihmeellistä
Mulla vaadittiin todistus (-96 A4) myös koska
auton variantti ja versio tietoja ei rekisteri
otteessa lukenut.
-96 vuodesta lähtien kuulemma tarvivat jotain
tyyppihyväksyntätietoja jarruista.
Outoa että jossain katsastusasemilla näyttää
tietoja tarvitsevan ja jossain ei...
Miten olette saksan TUV:ilta tai DEKRALTA todistuksen tilanneet? Netistä? Puhelimitse?
Ottavatko eri toimipisteet eri hinnan?? - audin tuoja
Ihmeellistä kirjoitti:
Mulla vaadittiin todistus (-96 A4) myös koska
auton variantti ja versio tietoja ei rekisteri
otteessa lukenut.
-96 vuodesta lähtien kuulemma tarvivat jotain
tyyppihyväksyntätietoja jarruista.
Outoa että jossain katsastusasemilla näyttää
tietoja tarvitsevan ja jossain ei...
Miten olette saksan TUV:ilta tai DEKRALTA todistuksen tilanneet? Netistä? Puhelimitse?
Ottavatko eri toimipisteet eri hinnan??Soitin sekä yksityiselle, että ake:lle ja kysyin tarvitaanko vaatimustenmukaisuustodistusta Kummaltakin vastaus oli: Ei tarvita mikäli rekisteriotteessa on tarvittavat tiedot(variantti ja versio puuttui).
Hommasin tutun kautta todistuksen TUV:lta, joka pani sen postiin Saksasta. Tarvivat kopion rekisteriotteesta.
Voi onnistua soittamallakin, maksu voi olla vaan ongelma?
Tilaavat kyllä akeltakin sen soittamalla...
- Voittaa
Niin mikä on se ikä raja mihin sen vaatimusten mukaisuus todistuksen tarvii itellä tuonti ooppeli vm92
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841