vm 2001 A3 TDI hankkimassa oleva

Hei,

Olen hankkimassa Audi A3 Attraction tdi 66kw 2001 vm käytettynä.
Olisiko kellään antaa paremmin tietoa ko. auton suorituskyvystä, varustelusta ( onko esim. ajotietokone, ESP jne)
4444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Attraction:ssa ei normalisti ole noita varusteita.
Monet ovat kuitenkin ottaneet kasan lisävarusteita tuohon attractioniin lisäksi.

Mullakin on lisävarusteina mm. automaatti-ilmastointi, vakion. säädin, keskikyynärnoja, sisävalopaketti, metalliväri, kauko-ohjattu keskuslukko, 5 ovea, aluvanteet x 8, vetokoukku yms. Tosin mulla on vuosimalli 2000.
Voi olla, että vm. 2001 on esim. luistonesto vakiona. Ajotietokone ei ole vakiona, mulla näkyy vain ulkolämpötila ko. kohdassa mittaristossa. Sähköikkkunat ja peilit ovat attractionissa vakiona, etusumuvalot ei.

Suorituskyky 66 kW on ihan ok ja melutaso on alhaisempi verrattuna pumppusuutin 110 hv tai 130 hv koneisiin nähden.
Kiihtyvyys n. 12 s 0-100 ja huiput noin 195 mittarin mukaan, virallisesti 185.

Kulutus talvella 4.8-5.0 l /100 ja
kesällä noin 5.0 -5.2 ,koskapa ilmastointi on päällä ja nopeudet korkeammat.
Kaupunkiajo ei nosta merkittävästi kulutusta eikä kylmä ilma paitsi, jos on alle -20 pakkasta niin kulutus nousee noin 5.5 l tasolle. Runsas moottoritieajo 140-150 kmh nopeudella nostaa kulutuksen myös noin 5.5 l/ 100km tasolle.
Jos lähtee tolpasta/sisälämmitin päällä riittää lämmöt ihan ok kunhan käyttää kaihdinta alle -20 lämpötiloissa. Alle -30 en ole kokeillut.

Äänestä

Ilmeisesti kyseessä on uudempi ns.facelift malli? ESP on niissä vakiona. Tietokonetta ei ole. Eikä myöskään ilmastointia. Keskuslukitus on vakiona ilman kaukosäätöä. Sähköikkunat myös takaovissa 5 ovisissa. Mainittavia varusteita on kyseessä olevassa pienempitehoisessa diisselissä LongLife systeemi joka määrää huoltovälin ajotavan mukaan välillä 15000-50000km.
Suorituskyky tuolla moottorilla on hieman vaisuhko, mutta eteenpäin silläkin pääsee.
Tyyppivikoja on sähköikkunat nalkkaa. Takuu korvaa osat 3 vuoteen asti. Omaan vaihdettu moottorit molempiin etuoviin. Tuulettimen puhallin voi jäätyä jumiin talvella tietyissä olosuhteissa ainakin automaatti-ilmastoiduissa. Kerran jäätynyt. Lähti pyörimään jonkin ajan päästä. Ei mitään muuta ole ilmennyt. Pakkasilla lämpiäminen kestää kauan mutta moottorin ollessa lämmin sisällä kyllä tarkenee hyvin. Webasto/Eberi on asiaa.

Äänestä
  • Onko kellään mahdollisesti tietoa, koska tuo face lift Audissa oli?
    Kiitos kaikille vastanneille.
    Noiden vastausten valossa,olen kallistumassa Audistiksi:-)
    Ko. autossa on automaattinen ilmastointi asennettuna.
    Moottorin tehoista olen ollut hieman huolissani, kun ensin olin ajatellut 96 kw:n tehoista PD TDI mallista ajoneuvoa.
    Toisaalta heikommallakin teholla pärjää, eipähän tule niin helposti ylitettyä nopeusrajoituksia.
    Talvilämmöt mietityttävät kyllä yhä....

    Äänestä

  • audistiksiko kirjoitti:

    Onko kellään mahdollisesti tietoa, koska tuo face lift Audissa oli?
    Kiitos kaikille vastanneille.
    Noiden vastausten valossa,olen kallistumassa Audistiksi:-)
    Ko. autossa on automaattinen ilmastointi asennettuna.
    Moottorin tehoista olen ollut hieman huolissani, kun ensin olin ajatellut 96 kw:n tehoista PD TDI mallista ajoneuvoa.
    Toisaalta heikommallakin teholla pärjää, eipähän tule niin helposti ylitettyä nopeusrajoituksia.
    Talvilämmöt mietityttävät kyllä yhä....

    Kevyt ehostus tuli vuonna 2001. Etu ja takavalot on erilaiset. Ajovalot linssityyppiset. Sisällä pieniä muutoksia mm. kojelaudassa. ESP tuli kaikkiin vakioksi myös silloin. Samoin sivuturvatyynyt ja aluvanteet.

    Ainakin 96kw mallissa on luistonesto vakiona ja 6 portainen vaihteisto. Joissakin A4 malleissa on ollut myös piempivääntöisiä versioita 130 heppaisesta jossa on 5 vaihdetta.
    66kw ja 74kw saa jälkiasennettua vakionopeuden säätimen pelkän viiksen vaihdolla, eikä maksa edes paljoa.
    Todella tarpeellisia lisävarusteita on ilmastointi ja vak.nop.säädin. Muut on sitten enemmän ja vähemmän turhaa.
    Itsellä on mm. ambiente paketti
    (mm.alcantara verhoilu, sisävalosarja, kyynärnoja, nahkaiset ratti, vaihdenuppi ja käsijarrukahva, erilaiset aluvanteet, valaistut meikkipeilit aurinkolipoissa),
    jalopuut, ajovalopesurit, tietokone, aut.ilmastointi, hälytin, metalliväri, kauko ohj. lukitus, sumarit, vakionop.säädin ja jälkiasennettu eberi.

    Kiihtyvyys ja sitkeys on todella hyvä vaikka siihenkin tottuu ajan mittaan. Ohitukset sujuu vaivatta. Huippunopeus mittarin mukaan parhaimmillaan ollut n.218. Tehtaan ilmoitus 205.

    Pakkasella lämpiäminen on hidasta ilman lisälämmitintä, mutta moottorin ollessa lämminnyt tarkenee kyllä. Kokemusta on -38 auton mittarin mukaan.
    Ja kannattaa varmistaa kovilla pakkaskeleillä polttoaineen pakkasenkestävyys. Myös syksyllä jos on vielä kesälaatua mittareissa.
    Pumppusuutinkoneet on jostain syystä herkempiä hyytymään jos pakkanen on niillä rajoilla. Esim viime talvena st1 dieselillä (talvilaatu -32) ei lähtenyt käyntiin yli -30 pakkasella.
    Hankala tilanne kun ei eberikään toiminut kun löpöt oli kohmeessa. Myöhemmin TB:n arktisella laadulla ei enää mitään ongelmia (suodatettavuus -45C)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


audistiksiko kirjoitti:

Hei,

Olen hankkimassa Audi A3 Attraction tdi 66kw 2001 vm käytettynä.
Olisiko kellään antaa paremmin tietoa ko. auton suorituskyvystä, varustelusta ( onko esim. ajotietokone, ESP jne)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu