Hankin 3-viikkoa sitten läppärin, jossa on Vista home premium. Työstän ja muokkaan sillä musiikkia GoldWave 5,08:lla. Kaikki sujuikin aluksi hienosti, mutta pari päivää sitten tuli ongelmia. Vista kieltäytyy tallentamasta alkuperäisestä muokattuja (kopioituja) "wav"eja, herjaamalla aina "Et voi tallentaa tähän tiedostoon.". Alkuperäiseen tehdyn muutoksen se kyllä tallentaa.
Olen palauttanut jopa Vistan jopa aloitustilanteeseen ongelman poistumatta.
Olen palauttanut jopa Vistan jopa aloitustilanteeseen ongelman poistumatta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... oletko kopioinut tiedoston ja sitten avannut sen kopion muokattavaksi jolloin se ei tallenna? vai oletko avannut sen alkuperäisen tiedoston ja yritätä tallentaa eri nimellä jolloin tuo virheilmoitus tulee?
Tulee mieleen, että oletko tarkistanut ettei se tiedosto ole "vain luku" tilassa? eräs mahdollisuus voi olla sellainenkin, että olet tallentamassa sellaisia muotoiluja joita käytettävä tiedostomuoto ei tue.
Tämä nyt on tällaista arvailua enkä valitettavasti osaa yksiselitteistä ratkaisua antaa. Joskus Windowsin päivityksetkin saattavat aiheuttaa ikäviä yllätyksiä ohjelmien toimintaan.
Olen sekä kopioinut tiedoston ja avannut kopion muokattavaksi, sekä "maalaamalla" koettanut tallentaa osan alkuperäisestä omana Wav:ena. Aina vain sanoo "Et voi tallentaa tähän tiedostoon. Koeta tallentaa johonkin toiseen tiedostoon."
Originaali sekä tallennettava ovat molemmat Wav-muotoa, eivät "vain luku"-tilassa.
Muutoin unohtui kertoa, että en käytä läppäriä nettiin liitettynä, toimii vain työstö ja muokkaus koneena, joten päivityksiä siinä ei ole. Kone on uusi n. 3-viikkoa vanha.
onko vistan syy välttämättä?
Käyttäjissäkin monesti vikaa ollut.