Juno

Pettynyt..

Tämä elokuva oli sitten huono. Odotukseni oli suuret, kun monet olivat kehuneet ja oscareitakin voitettu peräti 4. Mutta hauska se ei ainakaan ollut (tytön letkautukset lähinnä ärsyttäviä ja lapsellisia). Sitten mietin tätä omituista tekotaiteellista yritystä musiikilla ja niillä kuvilla? Onko tämä muka laatu elokuva?

Mitä mieltä muut ovat kyseisestä elokuvasta?

5

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...noir

      keskitason kasvutarina. onhan näitä nähty jo maailmassa jo satoja, ellei jopa tuhansia. mutta tämä on juuri sellainen pienellä draamalla varustettu komedia, joka vetoaa juuri massayleisöön. eli hyvin turvallinen valinta. vähän kuin vaniljajäätelö.

      ...oscareitahan se ei kuitenkaan ole voittanut yhtäkään ja yllätyn jos voittaakaan. tosin se on kerännyt muita palkintoja jo niin paljon, että jo nyt on yllättynyt olo. toisaalta saihan Julia Roberts oscarin erin brockovichista, joten maailma on tuomittu tuhoon jo aiemminkin

    • nstrm

      Noh, Junohan ei ollut mikään hassutteluleffa, mutta tytön replat olivat tottakai lapsellisia sillä olihan kyseinen roolihahmo lapsi.

      Mutta voi sitä tarinan särmikkyyttä! Suunnittelematon raskaus; tyttö on nuori ja värikkään kuoren alla paskana, kokemattomana monimutkaisessa maailmassa, mutta pitää silti jotenkin kiinni siitä mikä tuntuu oikealta. Eikä ympäristökään reagoi niin oksettavan tv-sarjamaisesti, kuin yleensä tätä tarinaa kerrottaessa.

      Itse en siis juuri pettynyt leffaan, vaan näin sen sinänsä tavanomaiseen kaavaan sovitettuna poikkeuksellisen pirteänä pätkänä. Persoonalliset hahmot, rautainen dialogi, suunnattomasti kirpeän euforisia yksityiskohtia. Monet pikkujututkin viilsivät niin syvään, etten pysty millään allekirjoittamaan tekotaiteellisuusväitettä.

      Yleisestikin kaiken minkä leffa esitti, se esitti positiivisella tavalla omintakeisemmin ja värikkäämmin kuin mitä nykypäivän geneerinen mainosmielikuvamaailma yleensä haluaa puffata. Ja siksi se oli niin rock.


      (4/5p.)

    • *****

      Diablo Cody sai Oscarin parhaasta käsikirjoituksesta, eikä suotta! Hahmot ja dialogi tässä elokuvassa aivan loistavaa.

      • mandalay

        Nyt on nähty Juno ja voin sanoa että loistoleffa. Hauska, mainiota dialogia, koskettavan lämmin ja tosiaan realistinen, mitään yltiöhäppiendingiä ei tarjottu vaan noin se ois varmaan mennyt oikeassa elämässä myös. Jennifer Garner todella hyvä äitiyttä janoavana naisena.


    • katsonut

      Ihana elokuva minusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe