Miten vaihtaa pankkia

Kysymys kuuluu, että miten käytännössä pankin vaihto käy? Olen maksanut elekevakuutsta n. 10 vuotta ko. pankkiin pankkiin. Samoin palkkani tulee säästötilille. Rahat pitänee nostaa useiden kuukausien aikana, kun on tämä nostokatto n. 10 t€/kk ja säästöjä on aika mukavasti? Velkoi ko. pankkiin ei ole.

Nyt tilanne on tosi vaikea ko. pankissa en tule asioimaan, koska virkailija kesken asioinnin sanoi, että olkaa hyvä ja poistukaa... ihmetys suuri... pankkiryhmän asiakkaana olen ollut 40 vuotta mutta nyt mitta on täysi.
92209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Käytännössä helppo homma. Käyt uudessa pankissa ja kirjoitat heille valtakirjan hoitaa kaikkien varojen, tilien ja lainojen siirron vanhasta pankista uuteen. Palkan maksajalle joudut ilmoittamaan uuden tilinumerosi.

Jos tilissä on jokin tuollainen kuukausittainen nostoraja, niin eiköhän sekin puliveivaus hoidu uuden pankin avustuksella.

Äänestä

Menet valitsemaasi uuteen pankkiin ja annat uudelle pankille valtakirjan hoitaa vanhan pankin tilit ja muut saamiset uuteen. Uusi pankki hoitaa kaiken puolestasi, jopa vanhan tilin lopetuksen.

Äänestä

Eli kuten edellä kerrottiin saat siirrettyä rahasi helposti. Mutta missä pankissa olet nyt ja miksi sinua kohdeltiin tuolla tavalla. että oikein pihalle konttorista heitettiin?

Äänestä
  • Pankkia ei kannata mainostaa. Tilanne alkoi, kun tammikuussa maksoin automaattikortilla laskuja, ja kesken kaiken tämä järjestelmä lakkautti kortin. Nyt talvilomalla (helmikuussa) menin asiaa selvittämään pankissa. Virkailija kyllä tilasi sirukortin ja sanoi, ettei tuo nyt mikään ongelma ole, koska automaattikortit poistuvat elokuussa ja uuden kortin saanti kestää vain 2- 3 viikkoa
    Minulle tässä on kyllä ongelma, kun en ole saanut käteistä. Toisekseen pankissa asiointia varten on oltava lomalla tai otettava lomapäivä. Töihin pääsen vain työmaakuljetuksella (omaa autoa ei ole, eikä julkisilla pääse), joten työpäivinä pankkiasiointi ei onnistu.

    Äänestä

uusi pankki tekee kaiken, kun teet valtakirjan joten se siitä.

Mutta
"Rahat pitänee nostaa useiden kuukausien aikana, kun on tämä nostokatto n. 10 t€/kk "

tuo on varmaan sinulla väärinkäsitys.
- ei pankin tiskillä ole normaalitelillä mitään nostokatoa.
- internet itsepalvelua palvelussa sellaisia on, 16 000-100 000 € vrk.
- korttikäytössäkin on,
mutta ei jos tiskillä ei ole eräpäivää, kyllä ainakin muutoman milli lähtee kyselemättä.

Toiseksi,
Usein ei kannata lopettaa tilejä,
vain tyhjentää se, sillä voihan tulla aika jolloin tarvis taasen.

Toiseksi,
jos sinulla on paljon rahaa, kannattaa laittaa vain talletussuojan verran samaan pankkiin,
sillä suuremmille summille ei saa parempaa korkoa,
sekä pankki voi kaatua aivan koska vaan.

Voin taata, että 10 000 € summankin menetys on todella vuosien murhe,
vaikka olisi 1 % omaisuudesta, sellaista on raha.

Äänestä
  • Kiitos asiallisista neuvoista!

    Talletussuojaa olen miettinyt jo ennenkin eli kannattanee harkita ja hoitaa asia pian.

    Äänestä

Ota huomioon myös se, että pian vanhaksi pankiksi tuleva pankkisi ottaa vaihdota toiseen pankkiin oman hintansa.
Tästä ei meille mitään puhuttu, mutta kun vaihto oli ajankohtainen, asia ilmeni. Pidin sitä kiristyshintana, niin isolle tuntui provisionsa nousevan.

Äänestä
  • Tuskin aloittaja ottaa huomioon, koska häntä ei asia enää näin lähes 7 vuoden jälkeen kiinnosta pätkääkään.

    Äänestä

  • krunks kirjoitti:

    Tuskin aloittaja ottaa huomioon, koska häntä ei asia enää näin lähes 7 vuoden jälkeen kiinnosta pätkääkään.

    :) jos olis 7 vuotta vaihtoa tuumaillut :) :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pankista ulos käsketty kirjoitti:

Kysymys kuuluu, että miten käytännössä pankin vaihto käy? Olen maksanut elekevakuutsta n. 10 vuotta ko. pankkiin pankkiin. Samoin palkkani tulee säästötilille. Rahat pitänee nostaa useiden kuukausien aikana, kun on tämä nostokatto n. 10 t€/kk ja säästöjä on aika mukavasti? Velkoi ko. pankkiin ei ole.

Nyt tilanne on tosi vaikea ko. pankissa en tule asioimaan, koska virkailija kesken asioinnin sanoi, että olkaa hyvä ja poistukaa... ihmetys suuri... pankkiryhmän asiakkaana olen ollut 40 vuotta mutta nyt mitta on täysi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu